Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Saunariumo teikiami malonumai

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-09-04

Skaitytojai klausia, ar sveika kaitintis namų pirtyje – saunariume, koks tokios procedūros poveikis sveikatai.

Saunariumas – mobili infraraudonųjų spindulių pirtis. Skirtingai negu saunos, saunariumo kabiną šildo ne krosnis, o infraraudonieji spinduliai. Infraraudonuosius spindulius skleidžia natūralūs ir dirbtiniai šaltiniai. Natūraliems priklauso saulė, o dirbtiniams – specialios kaitinimosi lempos.

Kaip veikia saunariumas

Prekiautojai teigia, kad saunariumas padeda žmonėms išlikti ne tik žvaliems, bet ir mažina stresą, teigiamai veikia imuninę sistemą, stimuliuoja periferinių kraujagyslių išsiplėtimą ir kt.

Tačiau ką mano gydytojai apie saunariumų poveikį žmogui?

Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos instituto klinikos Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Irma Abelkienė sakė, jog infraraudonųjų spindulių kabinos (saunariumai) gali būti kelių rūšių: vienos - stacionarios - įrengiamos sveikatingumo bei sporto centruose ir gaminamos iš medienos, kitos – iš specialaus atspindinčio audinio. Pastarosios yra mobilios, kompaktiškos ir lengvai pritaikomos namų sąlygomis.

Saunariume egzogeninę šilumą skleidžia ilguosius infraraudonuosius spindulius generuojantys šildytuvai. Spinduliai, sūkurio principu atsimušę į kabinos sieną, skverbiasi į žmogaus organizmą.

Įkaitęs kabinos oras apie 80 procentų šilumos atiduoda organizmui ir taip skatinami organizmo metaboliniai procesai, greitėja medžiagų apykaita bei jos produktų ir toksinų pasišalinimas iš organizmo.

Poveikis organizmui

Infraraudonųjų spindulių sauna pagreitina širdies ritmą ir kraujo apytaką, tai svarbu palaikant optimalų kraujo spaudimą. Gerina smegenų kraujotaką ir atmintį.

Šiluma stimuliuoja ir periferinių kraujagyslių išsiplėtimą. Dėl to į sąnarius (tiek sveikus, tiek pažeistus) patenka daugiau kraujo, pagerėja jų aprūpinimas deguonimi. Šiluma per kraujotaką perduodama į gilesnius organizmo sluoksnius, atsipalaiduoja raumenys ir sausgyslės, sumažėja skausmas, pagreitėja gijimo procesai, sutrumpėja reabilitacijos laikas. Teigiamai veikia visų sąnarių skausmų metu, artrozių atveju, poūmio ir lėtinio nervinių šaknelių uždegimo skausmo metu ir kt.

Infraraudonieji spinduliai, suaktyvindami limfos apytaką, stiprina organizmo apsaugines funkcijas, didina atsparumą infekcijoms ir virusiniams susirgimams.

Teigiamas ir psichologinis poveikis – sumažina įtampą ir atpalaiduoja.

Medžiagų apykaitos suaktyvinimas skatina ir didesnį kalorijų sunaudojimą - seanso metu galima netekti nuo 400 iki 800 kcal. Padidėjęs prakaitavimas ir pagreitėjusi medžiagų apykaita mažina kūno masę, slopina celiulito vystymąsi, gydo spuogus ir greitina randų gijimą.

Kaip naudotis saunariumu

Pasak gydytojos I.Abelkienės, naudotis saunariumu rekomenduojama ne daugiau 2 – 3 kartus per savaitę. Vidutinė procedūros trukmė - iki 30 minučių. „Nereikėtų pamiršti, kad procedūra gali sukelti organizmo dehidrataciją, tai yra skysčių ir elektrolitų pasišalinimą iš organizmo, todėl būtina po procedūros išgerti ne mažiau 1 – 1,5 litro negazuoto natūralaus mineralinio vandens“, - akcentavo gydytoja.

Po procedūros reikėtų neskubėti į dušą bei nenaudoti cheminių dušo priemonių, kadangi odos poros yra atsivėrusios ir per jas gali vėl patekti įvairūs toksinai, kurių žmogus, pabuvęs saunariume, ką tik atsikratė. Organizmui reikia leisti palengva prisitaikyti prie pasikeitusios temperatūros ir tik tuomet nusiprausti.

Tačiau gydytoja I.Abelkienė įspėjo, kad sergant kokia nors širdies kraujagyslių liga, taip pat esant stebimam kitos srities gydytojo specialisto, rekomenduojama prieš pradedant naudotis saunariumu pasikonsultuoti su gydytoju.

Minėta procedūra galima naudotis gerai toleruojant 30 minučių trukmės greitesnio tempo ritmišką ėjimą.

Saunariumu nerekomenduojama naudotis:

esant organizme ūmiems pūlingiems procesams;

vešint piktybiniams ar gerybiniams augliams (arba įtariant jų buvimą);

karščiuojant;

sergant aktyvia tuberkulioze;

esant kraujo krešumo sutrikimams;

sergant arterine hipertenzija, kai sistolinis kraujospūdis kyla iki 200 mmHg;

po apatinių galūnių venų uždegimo (tromboembolijos pavojus);

sergant labilia cukrinio diabeto forma;

išsekus organizmui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas