Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Patyręs du širdies infarktus, plaučių operaciją, diabetu sergantis kretingiškis 64 metų Aleksandras Astaševskis įsitikinęs: infarktas atsėlina pamažu, po truputį, ir to priežastis – savęs nesaugojimas.

Kretingiškis Aleksandras Astaševskis, širdies infarktą patyręs dukart, sako, jog ištikus šiai ūmiai ligai labai svarbu nedelsti, o antra, - pasinaudoti reabilitacijos teikiamomis galimybėmis.

“Diabetą paveldėjau, o infarktas – nuo gyvenimo, - teigė “Sveikatos” pašnekovas, pirmąjį širdies infarktą patyręs prieš 10 metų. – Savęs nesaugome, valgome bet ką, nesikreipiame į medikus, ypač mes, vyrai. Pats žinau – iki savo bėdos pas gydytojus neidavau”.

Antrą kartą nebedelsė

A.Astaševskis gerai atsimena tą dieną, kai ramybės būsenoje jį užklupo skausmai krūtinės srityje. Žmogus išsikvietė greitąją medicinos pagalbą, medikai, atlikę kardiogramą, suleido vaistų. “Į ligoninę nevažiavau – atrodė, jog nėra jokio reikalo, nes skausmai labai greitai atslūgo”, - prisiminė vyras.

Tačiau po poros valandų vėl prasidėjo skausmai, tad A.Astaševskis atsidūrė ligoninėje. “Gydytojams tada pasirodė, kad negaluoju dėl skrandžio ir ketino jį zonduoti. Aplankyti atėjusi žmona nustebo – juk niekada gyvenime nebuvau skundęsis skrandžiu, - pasakojo A.Astaševskis. – Atsidūriau reanimacijoje, po to – Jūrininkų ligoninėje”.

Tris paras reanimacijoje be sąmonės išgulėjusio paciento laukė šuntografija, kraujagyslių šuntavimo operacija.

A.Astaševskis prisipažino, jog patyrus infarktą, operacijas, jam niekada nebuvo kilę minčių apie mirtį, jo nelydėjo jokios baimės. Greičiausiai dėl to, anot paties, kad gydytojais jis pasitiki labiau negu kuo kitu.

Antrąjį infarktą A.Astaševskiui išprovokavo prieš du mėnesius atlikta plaučių operacija. “Viskas – kaip ir pirmąjį kartą. Tik šįsyk, jau žinodamas visus infarkto požymius, pojūčius, - nebedelsiau: iškart – į ligoninę. Šįsyk medikai praplatino šuntą, implantavo stentą… Vienu žodžiu, vėl pastatė ant kojų”, - gero žodžio medikams negailėjo A.Astaševskis.

Teko keisti gyvenimo būdą

“Patyrus infarktą, daug ką teko keisti, tiksliau – atsisakyti ankstesnio gyvenimo”, - teigė A.Astaševskis.

Tik išėjęs iš ligoninės, jis daugiau nebesurūkė nė vienos cigaretės. Visiškai atsisakė alkoholio – neberagauja netgi alaus. Iki ligos darbų vykdytoju dirbęs vyras pakeitė ir darbo pobūdį – dirbo, kur ramiau, kur mažiau nervinimosi.

“Buvau priverstas parduoti ir kolektyvinį sodą – žmogus po infarkto paprastai praranda jėgas. Žinoma, kažkiek dirbti fizinio darbo galima ir reikia, tačiau tas darbas turi teikti malonumą – jokiais būdais ne nuovargį, - kalbėjo A.Astaševskis. – Jeigu leidžiama kelti 5 kilogramus, o žmogus blogai jaučiasi pakėlęs ir vieną kilogramą, tad geriau to nedaryti”.

A.Astaševskis laikosi paskirtos dietos, pagal gydytojų nurodymus stengiasi kasdien vaikščioti ir nueiti bent jau 5 km. “Turiu du šaunius taksiukus. Kasdien juos išvedu pasivaikščioti į parką, tad ir “privynioju” tuos penkis kilometrus”, - sakė jis.

Gyvenimo pokyčiai, anot pašnekovo, nebuvę skausmingi: “Paprasčiausiai esu toks žmogus, kad nesigręžioju atgal. Nedraskau savęs iš vidaus, kad kažkada kažką ne taip dariau. Yra kaip yra”.

Gyvenimo kokybę grąžina reabilitacija

A.Astaševskis tvirtina: gyvenimo kokybę jam atgauti padėjo Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos instituto klinika, veikianti Palangoje. Ne per seniausiai iš šios gydymo įstaigos sugrįžęs vyras sakė, kad jaučiasi ten pabuvęs kaip namuose. Mat, šioje klinikoje jam teko gydytis daugiau kaip 10 kartų.

“Reabilitacija yra būtina. Bet tokia reabilitacija, kuri iš tiesų grąžina gyvenimo kokybę, - sakė A.Astaševskis. – Žmogui, renkantis reabilitacijos įstaigą, reikia turėti informacijos, kad jis neatsidurtų įstaigoje “apsišaukėlėje”. Man taip yra buvę nutikę, ir daugiau tokios klaidos nebenorėčiau pakartoti. Ištikus bėdai, labai svarbu patekti į tokią reabilitacinę įstaigą, kuri yra specifinė ir visiškai atitinka ligos diagnozę”.

Išgyręs instituto medikus, gerą aptarnavimą, skanų maistą, A.Astaševskis sakė įsitikinęs ir dalyvavimo sveikatos programose nauda. Dukart – kaip širdininkas ir kaip diabetininkas – dalyvavęs sveikatos tyrimų programose vyras tą naudą sieja su pagerėjusia sveikata: “Pamiršau po infarkto vis juntamus skausmus širdies plote, nebereikėjo nitroglicerino, kurį vartodavau po 2-3 kartus per dieną. Be to, dalyvaujantysis programoje yra nuolat konsultuojamas, reguliariai tikrinama jo sveikata”.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas