Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Paraplegikai savarankiškumo mokosi vieni iš kitų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-01-09

Grupė Kretingos neįgaliųjų yra įsijungę į Lietuvos paraplegikų, t.y. iš invalido vežimėlio nepakylančių žmonių, asociaciją (LPA). Kęstutis Jokubauskis iš Žadeikių kaimo teigė, jog bendruomenėje, kuri vienija panašaus likimo žmones, neįgalieji vieni iš kitų mokosi palengvinti savo buitį ir būtį.

Septintus metus su invalido vežimėliu „susigyvenęs“ Kęstutis Jokubauskis yra iš tų žmonių, kurie apdovanoti ypatingu gyvenimo geismu ir optimizmu. Jis sakė, kad išmoktomis naujo gyvenimo pamokomis jis pasidalija ir su panašaus likimo broliais bei seserimis, kurių gyvenimas po traumos tarsi apvirsta aukštyn kojom.

Trauma pakeitė gyvenimą

K.Jokubauskis LPA narys yra jau penktus metus. „Suvažiavę būrin, pamatome, kad su savo bėda ir negalia esame ne vieni. Žiniomis ir patirtimi dalijamės tarpusavyje, ir taip palaikome vieni kitus“, - apie bendruomenės svarbą kalbėjo 43-jų žadeikiškis.

K.Jokubauskio gyvenimą likimas pakeitė staiga ir netikėtai: po komos ligoninėje atsibudęs medkirtys suvokė, kad niekada nebegalės vaikščioti.

2002 m. birželį K.Jokubauskis dirbo miške kartu su kitais brigados vyrais - pjovė galingus medžius. Ant Kęstučio užvirto įpjautas medis: į galvos smegenis išsiliejo kraujas ir lūžo stuburas. Po 2 mėnesių komos vyras atsigavo, tačiau, kaip pats juokavo, „nutrūko pagrindiniai laidai“ - jis visiškai nebevaldo abiejų kojų.

Kęstučiui teko mokytis gyventi iš naujo. Išrašytas iš ligoninės, jis praėjo 3 mėn. reabilitacinį gydymą. Vėliau dar trejus metus paeiliui buvo skiriamas 24 dienų gydymas Palangos reabilitacinėje ligoninėje. Ten jis ir sužinojo apie Lietuvos paraplegikų bendruomenę bei jos veiklą.

„Nustebino, kai ergoterapijos - prisitaikymo prie neįprasto gyvenimo sąlygų - kursą pravedė invalido vežimėlyje sėdinti specialistė Vilija. Asmeninis jos pavyzdys suteikė pirmąją viltį, kad ir pačiam galima išmokti gyventi kitaip ir būti naudingu kitiems“, - teigė Kęstutis.

Kęstutis išmoko būti pagalbininku namų ruošoje, dirbti su gintaro žaliava. Jis vairuoja automobilį, kuriam pritaikė rankinį valdymą.

Žiemą paraplegikai tarpusavyje dažniau bendrauja telefonu, o vasaromis susirenka į stovyklas. „Jose vienas iš kito sužinome, kaip palengvinti savo gyvenimą invalido vežimėlyje. Vyksta įvairūs užsiėmimai pagal kiekvieno pomėgius, netgi orientacinio sporto varžybos. Lietuviai po treniruočių vasaros stovykloje šiemet Europos čempionate užėmė prizinę vietą“, - pasidžiaugė pašnekovas.

Bendruomenę įkūrė paraplegikas

LPA įsisteigė daugiau kaip prieš dešimtmetį. Jos įkūrėjas – pernai lapkritį anapilin iškeliavęs Stanislovas Kutkevičius. Po sunkios traumos pats tapęs neįgalus, S.Kutkevičius žmones į asociaciją subūrė tam, kad neįgalieji bei jų šeimų nariai pasidalintų aktyvaus ir nepriklausomo gyvenimo patirtimi bei galimybėmis ir būtų įtraukti į aktyvią veiklą. Už nuopelnus rūpinantis neįgaliaisiais S.Kutkevičius apdovanotas Kauno savivaldybės įsteigtu apdovanojimu – simboline Gerumo plyta.

LPA veikloje ypač svarbus vaidmuo tenka „Landšafto terapijos ir rekreacijos centrui“, kuris buvo įkurtas 1996 m. pajūryje, Monciškių kaime, taip pat S.Kutkevičiaus pastangomis.

Centre aplinka yra visiškai pritaikyta vežimėliais judantiems neįgaliesiems. Nutiesti takai ligi pat jūros, pastatyti aštuoni lengvos konstrukcijos nameliai ir septyni nameliai, kurie yra pritaikyti sunkią negalią turintiems žmonėms bei juos lydintiems asmenims. Yra atskiros patalpos, pritaikytos pratyboms, speciali virtuvė, dušas, tualetai.

Monciškių stovykloje neįgaliesiems taikoma fizinė, socialinė ir psichologinė reabilitacija, rengiamos kūrybinės stovyklos. Jose neįgalūs žmonės gali išbandyti savo gebėjimus dailėje, komponuodami puokštes, droždami medį, pynimo iš šiaudų ir vytelių, mezgimo, nėrimo, lipdymo iš molio srityse. Rengiamos neįgaliųjų darbų parodos, jie mokomi modernių šokių.

Stovyklose pramokę amatų, neįgalieji įgytas žinias pritaiko savo gyvenime, dirbdami namie pagal verslo liudijimus ar įsidarbindami įmonėse.

Paraplegikų asociacija savo centre Monciškėse moko neįgalius žmones kompiuterinio raštingumo bei užsienio kalbų, teikia teisines konsultacijas.

Stovyklose apsilanko ir garsūs pasaulio paraplegikų bendrijos žmonės. 2007 m. vasarą į Monciškes buvo atvykęs paraplegikų kalnų slalomo sėdint pasaulio čempionas, olimpinio medalio laimėtojas Ronny Persson. Atvyksta neįgaliųjų vežimėlius bei kitą įrangą gaminančios garsios pasaulyje firmos „Panthera“ atstovai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas