Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nauja priklausomybė - tanoreksija

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-01-09

Žiemą pamatyti rudaveidę merginą – ne naujiena. Ir nebūtinai vasariškas įdegis reiškia, kad žmogus ką tik grįžo iš šiltųjų kraštų. Jau tapo įprasta bet kuriuo metų laiku puikuotis šokoladiniu įdegiu, kurį per trumpą laiką galima įgauti bet kuriame soliariume. Tačiau už nekalto noro būti gražiam ir madingam slypi ne tik galimybė susirgti odos vėžiu, bet ir priklausomybė nuo soliariumo – tanoreksija.

Tanoreksija – tokia pat pavojinga priklausomybė, kaip ir anoreksija. Anoreksikai sau visuomet atrodo per stori, todėl nustoja valgyti. O štai tanoreksikai, kad ir kaip stipriai būtų įdegę, sau atrodo visuomet per balti ir blyškūs. Tai - psichologinis sutrikimas, kai žmogus dažnai nė dienos nebegali ištverti be tikrų ar dirbtinių saulės spindulių.

Šis liguistas potraukis įdegiui yra naujas reiškinys medikams. Apie tanoreksiją, kaip apie priklausomybę, odos gydytojai pradėjo kalbėti vos prieš ketverius metus. Išpopuliarėjus soliariumams, tanoreksikai savo priklausomybę gali tenkinti ne tik vasarą, bet ištisus metus. Mat, ne visose šalyse laikas soliariumuose yra ribojamas.

Specialistai pataria soliariumu mėgautis saikingai: ne kasdien ir tik po kelias minutes, nes Lietuvos soliariumų lempos yra itin stiprios. Tačiau saiko įdegiui nebejaučiantys žmonės dirbtiniais saulės spinduliais šildosi kasdien ir po kelias dešimtis minučių, nors iš esmės organizmui visiškai pakanka tų saulės spindulių, kuriuos natūraliai gauname vasarą.

Pasak Kretingos odos gydytojo Edmundo Miščiko, saulės spinduliai yra reikalingi žmogaus organizmui. Tačiau nereikia jais piktnaudžiauti. Taip pat nereikia žavėtis soliariumais, kurių spinduliai neva yra sveikesni negu natūralios saulės. Soliariumas nekenkia tik tuomet, jei yra naujas ir testuotas. Soliariumo spinduliai nekenksmingi tada, jei žmogus pasitenkina tik keliomis minutėmis spindulių ir jam pakanka natūralaus rusvo atspalvio.

Šokoladinis įdegis nėra būtinybė, tai – tik mada, atsiradusi praėjusiame amžiuje. Ją išpopuliarino mados ikona dizainerė Koko Šanel. Po vienų atostogų ji grįžo įdegusi. Tik tiek tereikėjo, kad visos Europos moterys liautųsi saugojusios baltus veidus skrybėlėmis ir skėčiais. Blyškumas tapo ne tik nemadingas - tai tapo savotišku trūkumu. Būtent todėl, kad moterys ir merginos, o neretai - ir vaikinai odos blyškumą laiko negrožiu, jie nesaikingai mėgaujasi paplūdimio saule, o kai jos nebelieka – traukia į soliariumus.

Nuo poreikio būti madingam iki priklausomybės – vos vienas žingsnis. Pripratus prie rudos odos, blyškesnės jau nebesinori. Tanoreksija dažniausiai suserga paauglės - 13-16 metų merginos.

Priklausomybę turinčius žmones atpažinti nesunku – kad ir koks metų laikas, jų oda būna ne tik rusva. Nuo soliariumo oda atrodo pavargusi ir nenatūraliai ruda – lyg žmogus gyventų ten, kur nuolat spigina karšta saulė.

Tanoreksikai paniškai bijo išblykšti. Todėl vasarą išnaudoja kiekvieną saulėtą dieną, atėjus žiemai tampa nuolatiniais soliariumų lankytojais, o jų kosmetinėse visuomet galima atrasti savaiminio įdegio kremo.

Tanoreksija dažniausiai suserga merginos, tačiau ši priklausomybė neaplenkia ir jaunuolių. Kaip rūkaliai netiki rūkymo žala, taip tanoreksikai mano, kad per didelis ultravioletinių saulės spindulių kiekis tikrai nesukels odos vėžio ar kitų negalavimų.

Tačiau neigiamas deginimosi poveikis jau įrodytas: suglebusi oda, raukšlės, šlakai, padidėję apgamai. Visi šie požymiai gali išryškėti tik po kelerių metų. Be to, nesaikingas naudojimasis soliariumais padidina riziką susirgti odos vėžiu. Lietuvoje jis sudaro daugiau negu 12 procentų visų diagnozuojamų piktybinių auglių.

Kas sukelia tanoreksiją, dar nėra tiksliai nustatyta. Spėjama, kad ją sukelia deginimosi metu žmogaus organizme išsiskiriantys opioidai. Tai natūralios cheminės medžiagos, kurios veikia panašiai kaip morfinas. Vienas geriausiai žinomų opioidų yra endorfinas, vadinamasis laimės hormonas. Endorfinai maloniai nuteikia, sukelia malonumo pojūtį, malšina skausmą. Manoma, kad deginantis taip pat išsiskiria endorfinai, kurių natūraliai trokštantis organizmas verčia žmones į soliariumus eiti ne tik dėl grožio, bet ir todėl, kad pabuvus soliariume ir gavus šiltų spindulių, pasijaučiame laimingesni.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas