Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kai norisi kitiems dovanoti šventę

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Smiltys
  • 2008-12-12

“Balta spalva man visada yra kažko pradžia”, - taip lakoniškai savo karpinius apibūdino Skaistė Kulberkienė.

Jos karpiniais išpuošti “Pasakos” darželio-mokyklos langai traukia ir praeivių, ir pravažiuojančiųjų dėmesį. “Vienas kitas dar ir pajuokauja, kad turėsiu mokėti kompensaciją: tai kuris, užsižiūrėjęs į “Pasakos” langus, užkliuvęs, kitas vos avarijos nepadaręs…”, - pusiau juokais kalbėjo dailės mokytoja, prie karpinių meno jau gerą dešimtmetį kviečianti prisiliesti ir “Pasakos” pradinukus.

Darželio-mokyklos “Pasaka” dailės mokytoja Skaistė Kulberkienė pripažįsta, kad karpiniai – trumpalaikis menas. “Bet kuriant kažką naujo, atsiranda galimybė parodyti, kiek esi paaugęs. Ir į praeitį nebereikia dairytis”, - sako ji.

Karpiniai – įspūdžio atspindys

S.Kulberkienė karpo tik baltą popierių. “Tik balta spalva gali sukurti šviesos, sniego įspūdį, o iškarpius smulkiau – atsiskleidžia ir ažūras”, - sakė ji.

Karpiniai, anot pačios menininkės, yra įspūdžio atspindys: tai, kas patirta per metus, atsiskleidžia būsimų Kalėdų šviesoje.

“Praėjusiais metais karpiau įspūdžius iš Kroatijos. Šiemet man užkliuvo po langu čirškiantys žvirbliai – jų buvau negirdėjusi gal dešimt metų. Tad nebegalėjau įsivaizduoti Kalėdų ir žiemos be lesyklėlių, paukščių, krūmų. Ir, beje, jau žinau, ką karpysiu kitąmet, nes visi įspūdžiai šiemet ant langų nesutilpo”, - kalbėjo S.Kulberkienė.

Jos darbais išpuošta viena pastato pusė. Kita – vaikų darbais: kiekviena klasė, padedama mokytojos, puošė savo langus. Karpiniai – labai skirtingi, nes juos karpė skirtingo charakterio mokiniai.

“Viena mūsų klasė – kaip ledo gėlės. Kol nepapūsi į juos gerumo, tol neatitirps. Tai atsispindi ir karpiniuose. Pirmokai gi – dar ausys stačios ir akys plačios, tad karpėme zuikius pusnyse. Tie, kurie akyse turi “velniukų”, karpė ant debesų besisupančius angelus – taip kartu ieškojome gerumo”, - darbą su mokiniais apibūdino mokytoja, kurios įsitikinimu, karpiniai ugdo nepaprastai daug gerų savybių: nuo gebėjimo surasti idėją iki kruopštumo.

Kurdama karpinius S.Kulberkienė nemėgsta kartojimosi, tad kasmet, puošdama langus, “Pasakos” salę, kaskart ji sukuria naują eskizą, kuriuos įkvepia patirti įspūdžiai.
Karpinių menas, atėjęs iš Kinijos, Japonijos, Lietuvoje paplitęs sodybose, kurių šeimininkės karpiniais puošė langus, lentynas, šventųjų paveikslų vietą, iš esmės yra labai trumpalaikis: iškarpei, panaudojai, karpinys susidėvi – ir tenka jį išmesti.

“Anksčiau būdavo gaila. Bet metams bėgant ateina išmintis ir patyrimas, kad viskas – laikina, ne tik karpinys. Be to, karpant, darant kažką nauja, nebereikia sugrįžti prie praeities, nauja – tai galimybė parodyti, kiek esi paaugęs”, - įsitikinusi S.Kulberkienė.

Vieno darbo, prisipažįsta ji, dar nepadariusi: neišpuošė, kaip kasmet, savo buto langų.

“Šįsyk kažkaip “susisarmatijau” – visi eina, žiūri”, - sakė menininkė. Ir tuo pačiu lyg suabejoja: o gal šį savaitgalį ant virtuvės lango gims baltas katinas. Dėl sūnaus – 10-mečio Danieliaus. Sunkiai ir nepagydomai sergančio, dėl ligos negalinčio globoti jokio gyvūnėlio. Dėl mažo žmogaus, su kuriuo bendravimas – kasdien laukiama dovana ir stebuklas motinai.

Poreikis tapyti laukia savo laiko

S.Kulberkienė nėra suskaičiavusi, kiek yra surengusi ir savo tapybos darbų parodų. Tačiau jau kuris laikas tapyba “miega”.

“Visi klausia – kada vėl pradėsiu tapyti. Pradėsiu. Nes ramybės neduoda aliejinių dažų kvapas, rankos tebejaučia teptuką – visai to iš atminties ištrinti neįmanoma. O ir įspūdžių, vaizdinių prisikaupę”, - sakė S.Kulberkienė, kol kas savo kūrybinį užtaisą atiduodanti vaikams – pradinių klasių mokiniams.

“Tarsi nebelieka laiko – ir pamokoms reikia pasirengti, ir mokausi dar, ir sergantis sūnus atima labai daug laiko. Matyt, paties gyvenimo man dabar duotas toks momentas, kai reikia daryti kažką kita”, - truputį pasiteisino menininkė.

Ją lydi ne tik iš atminties neišsivadėjęs aliejinių dažų kvapas, bet ir eilės. “Tai man – tarsi išsikalbėjimo būdas, jausmų išraiška. Taip gražiau – kalbėti eilėmis, nes tada apie tai, kas pilka, nuobodu, galima pasakyti ir kitaip – šviesiai, - įsitikinusi S.Kulberkienė, kurios eilėse, prisipažįsta, suskamba ir liūdesio, ir ilgesio natos. – Matyt, esu tokios natūros. Nors buvo laikas, kada eilėse netrūko ir humoristinės gaidos, kuri, metams bėgant, kažko gęsta”.

S.Kulberkienė sako, jog jai patinka daryti tai, ką ji daro – mokyti vaikus, puošti aplinką. Tačiau svajoja ir apie tai, jog norėtų būti kuo mažiau priklausoma nuo aplinkybių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas