Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Trejas devynerias“ išsaugojo Palangos vaistinė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2008-12-05

Originalią vaistažolių trauktinę iš 27 augalų „Trejos devynerios“ Lietuvos vaistinės pradėjo gaminti prieš pusantro šimto metų. Kaip teigė Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus direktorius, provizorius Tauras Antanas Mekas, pirmiausia „Trejos devynerios“ buvo pradėtos gaminti Palangos vaistinėje: „Palangos vaistinė išsaugojo unikalų trauktinės pavadinimą ir tuo tapo legendine“.

Apie Palangos vaistinėje gamintą ir išsaugotą unikalų vaistažolių mišinį „Trejos devynerios“ muziejininkas ir provizorius Antanas Tauras Mekas papasakojo etnokultūros konferencijoje „Palangos krašto tradicijos vakar ir šiandien“.

Receptas išliko vienuolių knygose

Anot T.A.Meko, šaknys apie lietuvišką „Trejų devynerių“ receptūrą siekia XV – XVI a. „Manoma, kad senovinis receptas išliko vienuolių knygose: 27 žolių mišinys kvepia, gerai veikia, ir pats jį nesunkiai užsipili, - sakė specialistas. - Ši trauktinė buvo tarsi vaistas nuo visų ligų. Ją gerdavo sutrikus virškinimui, suviduriavus, persišaldžius, prasidėjus migrenos priepuoliui, pervargus, užkimus“.

Tačiau antpilo prigimties šaknys yra kur kas gilesnės: jos siekia mūsų tautos istorijos glūdumas. Skaičiai 3 ir 9 turėjo magišką reikšmę. Senieji palangiškiai laiką ant Birutės kalno skaičiuodavo kas 3 savaites po 9 dienas. Lietuvių pasakose herojai išplaukdavo už 3 jūrų ir 9 marių. Jei vaikas augdavo be priežiūros, aplinkiniai sakydavo: „Trys auklės, o vaikas - devyntėvis“.

Apeigoms mūsų protėviai naudodavo tris puokštes po devynis žolynus. Todėl T.A. Mekas mano, jog visai logiška, jog ir vaistus mūsų senoliai ruošė pagal tą patį magiškų skaičių principą. „Trejos devynerios“ mūsų protėvių buvo užkalbamos, kad sustiprėtų jų poveikis.

Didžioji dalis augalų, esančių „Trejų devynerių“ sudėtyje, nuo seno buvo vartojami medicinoje. Juos savo raštuose, nurodydami veikimo pobūdį, aprašė senovės mokslininkai: Hipokratas, Virgilijus, Teofrastas ir kt. Anot. T.A.Meko, tik trys iš trauktinės žolių teauga Lietuvoje, tarp jų – ir totorių į Lietuvą atgabentas ajeras. Visi kiti – šiltų kraštų augalai.

Yra žinoma, kad vaistažolių mišinius senovėje užpildavo šaltinio vandeniu, degintu vynu ar netgi raugintu pienu. XIX a. tuos užpilus nukonkuravo degtinė.

Kas sieja Palangą ir „Trejas devynerias“

T.A.Meko žodžiais, nors vaistažolių mišinio „Trejos devynerios“ receptai istorijos eigoje kito, tačiau trauktinė ir jos pavadinimas išliko žmonių sąmonėje.

Tai suvokė pirmieji Palangos vaistininkai - žydas J.L.Feldas ir nuo Varnių kilęs vokietis Vilhelmas Griuningas. Pirmąją vaistinę Palangoje 1826 m. pastatė J.L.Feldas. Dviejų gaisrų nusiaubtą vaistinę ir privilegiją plėtoti verslą jis pardavė V.Griuningui. Šis suprato „Trejų devynerių“ populiarumą ir ėmėsi gaminti šią trauktinę. Netrukus jis įregistravo ir savąjį prekės ženklą.

„Jeigu Griuningas savo vaistažolių mišiniui būtų sugalvojęs kokį kitą pavadinimą, tai senovinio pavadinimo „Trejos devynerios“ nė nebūtų išlikę“, - mano muziejininkas.

Anot jo, kiekvienas žiniuonis, o vėliau – ir kiekviena vaistinė, taip pat turėjo savas trejas devynerias, ir jie bandydavo įteigti, kad tik jų receptas – pats tikriausias. Tačiau tokio tikro ir vienintelio recepto šiandien nežino niekas.

Žinoma tik viena, kad senovės lietuvių vaistažolių trauktinės populiarumas išplito į kitas šalis. Latvijoje populiarus „Rigas Balzams“, Lenkijoje – „Trojanka Litewska“. Vokietijoje gaminamas karčiųjų žolių mišinys „Krauter Mieke“. Užrašas etiketėje skelbia, kad jis pagamintas iš 27 žolių pagal senovės lietuvių vienuolių originalų receptą.

„Trejos devynerios“ gaminamos ir Čikagoje, JAV.

T.A.Meko manymu, Lietuva turi būti dėkinga Palangai už šį istorijos, kultūros ir farmacijos paveldo išsaugojimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas