Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Obuolių pardavėjai neranda rinkos

  • Audra VENCKUVIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2008-09-16

Šių metų obuolių derliaus perteklių žadama versti į kompostą arba neskinti jų visai, nes sodininkų netenkina supirkimo kainos.

Turguje su žemės ūkio gėrybėmis 8 valandas prasėdėjęs kretingiškis Aleksandras atgal namo išsigabena beveik visus atsivežtus obuolius.

Kretingos turguje obuoliai buvo pardavinėjami daugiausiai po 1 litą už kilogramą.

Penktą valandą ryto prekiauti pradėjęs kretingiškis pensininkas Aleksandras po vidurdienio buvo pardavęs tik 5 kg. Kaimynystėje įsitaisiusio Jurgio obuoliai per panašų laiką liko nepajudinti. Kretingiškė Algė sakė bandžiusi nuleisti kainą iki 50 centų – nepadėję.

Dalis pardavėjų neteko vilties ir išvažiavo namo.

Likusieji, daugiausia – pensininkai, guodėsi, jog jiems nežmoniškai skaudu, nes, nepardavę obuolių, negali prisidurti prie pensijos.

Apie supirkėjus, kurie moka po 8 centus už kilogramą obuolių, žmonės nenorėjo nė girdėti. Sakė, kad geriau tręš obuoliais žemę.

Pardavėjai mano, kad obuolių žmonės nori, tačiau neturi pinigų. Pasitaiko perkančių po 2 morkas, 3 bulves ar 3 svogūnus.

Sodininkai apgailestauja, kad įstatymas neleidžia jiems pardavinėti obuolių kitoje judrioje miesto vietoje ir kada panorėjus.

Taip pat jie svajoja apie obuolių supirktuvę Kretingoje. „Ir po 20 centų už kilogramą krituolius į supirktuvę vežčiau“, - kalbėjo Algė.

Obuolių pardavėjai aptarinėjo, kas galėtų supirkti obuolius, ir dėl susidariusios padėties kaltino šalies valdžią.

Galima vežti į Anykščius

„Šiemet obuolių derlių atiduosiu labdarai“, - sakė 6 ha ploto skinamų obelų savininkė Onutė Petravičienė iš Dupulčių.

Ši mintis – sodininkės reakcija į mažas supirkimo kainas. Jos žiniomis, po rajoną važinėjantys „Anykščių vyno“ atstovai siūlo 8 centus už kilogramą.

Moteris tikino, kad, sumokėjus už skynimą, pelno iš obuolių, parduodant juos tokia kaina, nebelieka. „Be 35 centų už kilogramą krituolių neparduočiau, o desertiniai obuoliai turėtų kainuoti nuo 1 lito 20 centų iki pusantro lito“, - sako O.Petravičienė.

Anot rajono Žemės ūkio skyriaus vyresniosios specialistės Ingridos Augutienės, pernai krituolius obuolius, važinėdamas po rajono kaimus, supirko „Anykščių vynas“. Mokėjo nuo 40 iki 70 centų už kilogramą.

„Šiemet ketinome obuolių visai nesupirkti, kadangi neturime kam parduoti sulčių“, - aiškino „Anykščių vyno“ generalinė direktorė Violeta Labutienė. Ji sakė, kad nuo rugsėjo 8 dienos „Anykščių vynas“ supirkti obuolius vis tiktai pradėjo: savo apylinkės sodininkams už kilogramą moka 15 centų, o atokesnių rajonų, taip pat ir Kretingos – 20 centų.

Direktorė taip pat aiškino, kad supirkimo tinklo Lietuvoje jų bendrovė šiemet neturi, todėl obuolius sodininkai turi atgabenti patys iš savo lėšų.

„Sutinku, kainos žemos, tačiau vežti obuolius kad ir iš Kretingos rajono vertėtų, - kalbėjo „Anykščių vyno“ žaliavų vadybininkas Aloyzas Pečiukėnas. – Sodą vis tiek žiemai reikia išvalyti: obuolius surinkti bei nuskinti, kad neplistų kenkėjai ir ligos. Rimtas ūkininkas tuo rūpinsis. Na, o vežti galima pigesniu dyzeliniu transportu.“

Kviečia prisiskinti patiems

Anot O.Petravičienės, prekybos centrai lietuviškais obuoliais nesidomi, esą, jiems geriau - importiniai, kurie, apdoroti chemija, šaldytuve gali ilgiau stovėti, o Lenkijoje ir Vokietijoje šiemet obuolių užaugo gausiai.

„Žvelgiant į pilnų obelų hektarus, skauda širdį. Nė karto nepurkšti, ekologiški. Turėdamas prekę, negali jos parduoti“, - kalba ūkininkė. Ji mano, kad skaudi sodininkų problema turėtų rūpėti Žemės ūkio ministerijai.

„Valstybė vaisių ir daržovių rinkos nereguliuoja, kvotų nenustatinėja. Nesuperkami obuoliai – ne prekybininkų, o perdirbėjų problema. Niekas nežino, kiek laiko supirkinės obuolius „Anykščių vynas“ ar Vilkaviškio „Vaiskona“. Priklausys nuo to, ar atsiras rinka sultims“, - aiškino Žemės ūkio ministerijos atstovas Vaclovas Dziena.

Šiandien sodininkai dar neskuba versti obuolių į kompostą ar imtis kitų drastiškų priemonių. O.Petravičienės teigimu, yra buvę, kai supirkėjai vėliau kainas pakėlė.

Pasak Imbarės bendruomenės pirmininkės Bronės Buivydienės, jų kaime ne vienas gyventojas norėtų pasidalinti obuolių derliumi be jokių pinigų. „Negaila. Vaikų ir senelių namų ar kitų vaikais besirūpinančių organizacijų atstovai galėtų atvažiuoti ir prisiskinti“, - siūlė ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas