Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Menui neabejingi žmonės kūryba ir mintimis pasidalijo tradiciniame jaunųjų kūrėjų klubo „Strėlė“ suorganizuotame Pastauninko meno festivalyje. Penktasis festivalis buvo kitoks – šįkart apsiribota viena – Jurgio Pabrėžos gimnazijos – erdve, o renginiai iš masinių, skirtų plačiajai visuomenei, tapo labiau uždarais, skirti pasibūti saviems tarp savų.

Bendrą fotografijų parodą „9x13“ surengė Jurgio Pabrėžos gimnazijos mokiniai (iš kairės) Viltė Mikutytė, Darius Neverauskas ir Greta Garškaitė.

„Strėlės“ vadovė, J.Pabrėžos gimnazijos mokytoja Daina Balčienė teigė visiškai pasitikėjusi „strėliečiais“: šie siūlė idėjas festivaliui ir rūpinosi jas įgyvendinti.

Tradiciškai Pastauninko meno festivalyje veikė kūrybinės dirbtuvės. Jas vedę jauni žmonės tuo pat metu atskirose klasėse pasidalijo žiniomis apie skirtingas meno rūšis. „Visi rengėsi savarankiškai: neklausiau, kaip kas ką darys. Seminarai – jų atsakomybė. Pernai juos vedė vieni žmonės, dabar – kiti: keičiasi kartos“, - sakė D.Balčienė.

Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno specialybės antrakursis, buvęs „strėlietis“ Paulius Gvildys su mokiniais pasidalijo fotografijos subtilybėmis, juokais jas pavadinęs „fotomandrizmais“.

Teatro judesio mokė „Atžalyno“ aktorius Jonas Ellikas. Muzikinį foną gitaros garsais sukūrė Sandra Petkutė.

Trys merginos pirmą kartą savo jėgas išbandė piešdamos grafiti. J.Pabrėžos gimnazijos mokinys, grafiti mėgėjas Liudas Barkauskas mokė išskirtiniu stiliumi susikurti savo parašus. „Tai – vienas svarbiausių dalykų. Grafiti kaip menas išsivystė iš to, kad gaujos savo parašais pasižymėdavo teritorijas“, - paaiškino L.Barkauskas. Jis į dirbtuves atnešė ir grafiti abėcėlių pavyzdžius, šios meno rūšies dailės albumą.

Kol kas merginos piešė ant popieriaus. Kiek pasipraktikavusios jos galės piešinius perkelti ant sienos. „Ant sienos – visiškai kitoks pojūtis“, - teigė L.Barkauskas.

Gana naujo uždavinio – mokyti debatų meno – ėmėsi Eglė Balčiūtė ir Domas Žemaitis. Jie pernai dalyvavo Lietuvos moksleivių sąjungos organizuotoje „Debatų vasaros akademijoje“, kurioje įgavo patirties.

E.Balčiūtė ir D.Žemaitis savo paskaitoje įrodė, kad debatai tai nėra padrikas ginčas: čia galioja taisyklės. Jų žinojimas, anot pašnekovų, praverčia ir viešai pasisakant, ir rašant rašinius, kitur.

Trijų kūrėjų mintys – ant vienos sienos

Pastauninko meno festivalio proga J.Pabrėžos gimnazijos antrojo aukšto koridoriaus sienas papuošė bendra trijų jaunų žmonių – abiturientų Viltės Mikutytės, Dariaus Neverausko ir būsimos vienuoliktokės Gretos Garškaitės – fotografijų paroda „9x13“.

Autoriai paaiškino, kad pavadinimas simbolizuoja nuotraukos formatą. Žiūrovai teiravosi, kodėl paroda tokia spalvinga - fotomenininkai paaiškino, kad visos nuotraukos labai skirtingos, todėl prie jų derintas skirtingų spalvų pagrindas. Netikėtumu tapo tai, kad pirmųjų trijų nuotraukų pagrindas – tautiškų spalvų. Šitai patys V.Mikutytė, D.Neverauskas ir G.Garškaitė pastebėjo tik parengę parodą. Juos nustebino šis sutapimas, mat kabindami darbus jie klausėsi Andriaus Mamontovo albumo „Geltona. Žalia. Raudona“.

Nuotraukas menininkai parinko iš viso savo kūrybinio kraičio. Kūrėjai teigė, kad parodos mintis: kiekvienoje nuotraukoje – du veikėjai. Jie – nebūtinai „gyvi“, pavyzdžiui, rugiai bei dangus.

G. Garškaitė ir D.Neverauskas fotografija domisi kelerius metus, yra surengę parodų. D.Neverausko personalinė paroda „Gyvasis vanduo“ yra eksponuota „Špitolėje“, G.Garškaitė su bičiule Rūta Bručkute buvo surengusios parodą „Memento More, Ave, Vita“. Parodos bendraautoriai darbus eksponuoja ir internetinėse fotografų svetainėse.

G.Garškaitei netrukdo kurti tai, kad ji kol kas neturi fotoaparato. Ieškoti ir gaudyti kadrų ji skuba iš bičiulių pasiskolintu fotoaparatu.

Pastauninko meno festivalio dalyviai taip pat susitiko su rašytoju Algiu Kukliu ir Klaipėdos dramos teatro aktoriumi Aleksandru Šimanskiu.

Kretingiškius aplankė ir tarptautinės teatralų kūrybinės stovyklos „Svajoti, kurti, tobulėti... kartu“ nariai. Stovyklą, kurioje dalyvavo svečiai iš Latvijos, Prancūzijos, suorganizavo teatras „Ikaras“ iš Kuršėnų.

Galbūt Pastauninko meno festivalyje pasirodę ar gimę kūriniai atsiras ir naujausiame šeštajame „Strėlės“ almanache, kuris pasirodys rudenį. Kaip sakė D.Balčienė, tikimasi, kad atsiras lėšų, kuriomis pavyks išleisti kūrybos rinktinę solidesnę negu iki šiol – knygą storais viršeliais.

„Gimė ir nauja idėja. Šiuo metu populiarios klausomos knygos diskuose. Jos ypač patogios keliaujant. Jei bus lėšų, išleisime tokią knygą-diską: į jį būtų galimybė įrašyti muziką, „strėliečių“ balsais skaitomą jų kūrybą“, - viltimis pasidalijo D. Balčienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas