Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar gerai laistomos rajono žvyruotos gatvės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemdirbiai sostinės nepalieka, protestuos ilgiau?

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2024-01-26
Protesto akcijoje dalyvauja ir nemažas būrys Kretingos rajono ūkininkų.

Vakar, ketvirtadienį, turėjo būti paskutinė sunkiąja technika, kurios suskaičiuota 1 tūkst. 300, Vilnių šturmavusių Lietuvos ūkininkų protesto prieš Vyriausybės žemės vykdomą žemės ūkio politiką diena, tačiau iš ryto pasklido žinia, kad Lietuvos žemės ūkio taryba Vilniaus savivaldybei pateikė prašymą akciją pratęsti.

Reikalauja konkrečių terminų

„Turbūt, kad Vilniuje užsibūsim. Norim išgirsti konkrečius terminus, per kuriuos valdžia įvykdytų savo įsipareigojimus“, – sakė su mažiausiai 20 kretingiškių žemdirbių proteste dalyvaujantis Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriaus pirmininkas Rimantas Paulikas.

Nepasiekę tikslo per laužų laukuose deginimo akciją, ūkininkai ir toliau atkaklūs: reikalauja atšaukti prievolę atkurti daugiametes pievas, panaikinti nuo šių metų pakeltą akcizą suskystintosioms naftos dujoms (SND), spręsti pieno krizę, atsisakyti saugomų teritorijų plėtros, stabdyti rusiškų grūdų tranzitą, grąžinti senąją žymėto dyzelino naudojimo tvarką. Trečiadienį šiuos 6 punktus protestuotojai dar sykį išvardino žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui ir aplinkos ministrui Simonui Gentvilui. Abu ministrai buvo nušvilpti, buvo reikalaujama K. Navicko atsistatydinimo – esą kiekvienas turėtų dirbti savo darbą, o jeigu nesugeba, tai tegul pasitraukia.

„Ką kita turim sakyti, jeigu vis tiek jie šneka apie paukščiukus ir vabaliukus“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė ir R. Paulikas.

Vyriausybė trečiadienį išplatintame pranešime teigė, jog Ministrų kabinetas siekia spręsti ūkininkų keliamas problemas, pavyzdžiui, atliepiant reikalavimus dėl žymėto dyzelino ir SND, jau įregistravo Akcizų įstatymo pakeitimus. „Kas iš to? Tai – jų pačių padarytos klaidos, nesusipratimai, kuriuos bando taisyti. Įsigilinus į įstatymą dėl dyzelino, pamatai, kad vienas žodis vienoje vietoje išbrauktas, bet perkeltas į kitą. Vadinasi, vietoj to, kad iškart, kaip mes prašome, atstatytų buvusią tvarką, ir vėl bus reikalingos diskusijos, ir vėl – laukimas“, – svarstė kretingiškis.

Rimantas Paulikas pasidžiaugė, kad kretingiškius žemdirbius nuolat aplanko ir problemomis domisi Seimo narys Antanas Vinkus (dešinėje).

R. Paulikas pasidžiaugė gausiu kraštiečių palaikymu – trečiadienį iš Kretingos į sostinę žmonės buvo atvykę ne tik suorganizuotu autobusu, bet ir maždaug 10-čia nuosavų automobilių.

Paklaustas apie streikuojančių kretingiškių ūkininkų nuotaikas, Ūkininkų sąjungos pirmininkas teigė, jog jos – geros, vyrai nakvoja kas kur: viešbutyje, kas pas pažįstamus ar gimines, o rytais renkasi į V. Kudirkos aikštę, prie Vyriausybės.

Protestuotojai išgirsta ir replikų, kad į sostinę jie atvyko prabangia technika, kad trukdo vilniečiams, nes tvenkia ir laužo gatves, kad kažkas šlitinėja arba suklupo.

„Ar mums turi rūpėti, kas ką sako? Į diskusijas nesileidžiame. Provakatorių ir tų, kurie specialiai akimirkas „gaudo“, visada buvo, yra ir bus, nekreipiame dėmesio“, – atviravo Rimantas. Jo žodžiais, technika, su kuriais ūkininkai atvyko, išties kainuoja didelius pinigus, bet tik su parama tegalėjo ją įsigyti, ir šis turtas – bankų, už jį reikia išsimokėti. Traktoriai į dirvą galintys įspausti vėžes, bet ne į asfaltą, o „įšilusių“ žmonių tokioje minioje gali pasitaikyti bet kada.

„Nuo pirmos atvykimo dienos su mumis – Seimo narys Antanas Vinkus, jis mus palaiko 100 procentų: kada tik gali, ateina pasišnekėti, klausinėja, gilinasi į problemas ir reikalavimus, sako, kai Seime vyks balsavimas, norintis turėti nuomonę, kaip balsuoti“, – pasakojo R. Paulikas.

Žemdirbių atstovai patenkinti susitikimu su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen: pažadėjo, kad dalis keliamų reikalavimų, tarp kurių koreguoti SND akcizą bei žymėto dyzelinio kuro naudojimą, skubos tvarka galės būti sprendžiama per pavasario sesiją.

Vakar buvo tikėtasi susitikimų ir su daugiau aukščiausios šalies valdžios atstovų – Prezidentu Gitanu Nausėda bei Premjere Ingrida Šimonyte.

Vietoj šiomis dienomis Radviliškyje ir Raseiniuose besilankančio Prezidento pasirodęs jo patarėjas Jarekas Nieverovičius perteikė G. Nausėdos mintis, jog kai kuriuos sprendimus galima priimti ir nelaukiant Seimo sesijos. Jeigu Seimo nariai nuspręstų surengti neeilinę sesiją ir svarstytų įstatymų pakeitimus, Prezidentas palaikytų.

Premjerė pažadėjo laikytis duoto žodžio ieškoti sprendimų tais iškeltais klausimais, kuriuos ji gali spręsti nacionalinėmis priemonėmis ar dialoge su Europos Komisija. Dalis jų, kaip derinimui su socialiniais partneriais jau pateiktas Akcizų įstatymo pakeitimo projektas, gali būti išspręsti jau Seimo pavasario sesijoje, dėl dalies kitų institucijos tęs darbą ir diskusijas su ES institucijomis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas