Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Maisto rijikų čempionatams specialistai sako „ne“

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Sveikata
  • 2023-09-01

Daugelyje Lietuvos miestų – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Palangoje, Kretingoje, Jonavoje, Plungėje, Mažeikiuose, Elektrėnuose, Gargžduose – populiarūs verslo organizuojami picų, biurgerių, cepelinų ar šaltibarščių rijikų čempionatai.

Emocijos geros, bet kas toliau?

Pagrindiniai kriterijai dalyviams – siūlomo produkto suvalgymo kiekis, greitis ir laikas. Ir šį rugpjūtį Palangoje įvyko picų valgymo čempionato finalas, sutraukęs apie 200 dalyvių. Geriausią rezultatą pasiekė mažeikiškis, aplenkęs 19 picos fanų, atvykusių iš visos Lietuvos: 42 cm dydžio „Fanų“ picą jam pavyko suvalgyti per 2 minutes ir 33 sekundes.

Mada organizuoti tokius čempionatus parėjo iš užsienio: įspūdį matyt padarė garsus didelių maisto kiekių rijikas tuomet 24-erių amerikietis Joey Chestnutas – 2008-aisiais per 10 minučių jis suvalgė 45 gabalėlius picos, o kitame čempionate per 10 minučių surijo 59 dešrainius.

Organizatoriams ir dalyviams tokie konkursai kelia nuotaiką, teikia gerų emocijų, tačiau, ką apie tai mano medikai ir dietistai?

„Mums kelia pasibaisėjimą, nė vienas gydytojas tokiems renginiams nepritars, nes tai yra žmogaus sveikatos žalojimas“, – atviravo vidaus organų endoskopijas Kretingos ligoninėje atliekantis ir su įvairiomis pacientų problemomis susiduriantis vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus. Anot jo, nuo darželio, mokyklos laikų vaikai mokomi maistą valgyti tvarkingai, neskubant ir nedideliais kiekiais, svarbu yra smulkiai sukramtyti.

„O čia skatinama priešingai: suryti gausiai ir kuo greičiau“, – sakė specialistas.

Ne picos ir ne cepelinai kalti

A. Šalavėjaus teigimu, kai vienu metu žmogus savo noru į save suverčia tiek gabalų picos, išsitampo stemplė, skrandis, kepenys, kasa, atsiranda mikroįtrūkimų. Sutrinka virškinimo sistema, išskirianti fermentus. Jeigu maisto mažiau, ir fermentų išskiriama mažiau, o jei maisto kiekis milžiniškas, fermentų taip pat bus per daug. Tiesa, gydytojas pridūrė, jog, jeigu persivalgymas – vienkartinis, liekamieji reiškiniai vėliau gali išnykti.

„Juk ir ne čempionatuose dalyvaujantys lietuviai, sėdę už stalo, mėgsta vienu sykiu sukirsti daug cepelinų“, – sakė A. Šalavėjus. Juokaudamas jis patarė geriau pasimokyti iš ispanų, kurie pasišnekučiuodami pietauja 2,5 valandos ir ne per gausų maistą gerai sukramto – dėl to lengviau skrandžiui, kepenims, kasai ir žarnynui.

Pasak mediko, suaugusio žmogaus skrandžio tūris yra 3 litrų, bet persivalgant ir dar užgeriant tempiasi kaip guma, sienelė išplonėja, nebegali susitraukti, o po truputį sugrąžinti buvusią formą įmanoma išpumpavus skystį.

Apie maisto rijikų čempionatus „Pajūrio naujienoms“ pavyko pakalbinti ir sveikos mitybos specialistę Vaidą Kurpienę.

„Kiekvienas suaugęs žmogus turi galvoti, ką daro, prisiimti atsakomybę už savo sveikatą. Nebūtina dalyvauti čempionatuose – kai kurie namuose cepelinų puodą suvalgo “, – A. Šalavėjui pritarė sveiką gyvenseną propaguojanti Lietuvoje žinoma dietistė. Jai kilo klausimas, dėl kokių priežasčių apskritai tokiuose renginiuose pasiryžtama dalyvauti. Mūsų skrandžiai nepritaikyti virškinti nekramtytą maistą – po to savijauta prasta, kūnas apsunksta, apima mieguistumas, nieko nebesinori dirbti... Anot V. Kurpienės, vieną kitą kartą persivalgius sutrikimai dingsta, tačiau, dažnai per gausiai, ypač riebiai, maitinantis, gali pereiti ir į lėtinius. O jau tada žalos atitaisyti nepavyks.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas