Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Konferencija Gintaro muziejuje: duoklė grafams

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kultūra
  • 2023-08-08

Palangos gintaro muziejuje įvyko III tarptautinė mokslinė konferencija „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2023“, skirta grafų Tiškevičių kultūros paveldui apžvelgti ir paminėti Gintaro muziejaus 60-metį.

Tarp apdovanotųjų vardiniais auksiniais ženklais „Už genealogijos, heraldikos ir veksikologijos mokslo tiriamuosius darbus“ (iš kairės) – Julius Kanarskas, Liliana Narkowicz, Regina Makauskienė, Jolanta Klietkutė. Dešinėje – konferencijos moderatorius Paulius Vaniuchinas.

Trečias renginys – trečias ir atminimo medalis

Renginio dalyvius ir svečius pasveikino Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius Arūnas Gelūnas, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus ir konferenciją kartu su partneriais organizavusio Genealogijos heraldikos ir veksilologijos instituto vadovas Remigijus Bimba.

Už reikšmingus pastarųjų penkerių metų darbus, susijusius su Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų – genealogijos, heraldikos, veksilologijos ir kitų – plėtojimą Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medaliu ir pinigine premija buvo apdovanotas literatūrologas, kultūros istorikas, vertėjas, knygotyrininkas, bibliografas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius Sigitas Narbutas. Šis medalis jam esąs reikšmingas dėl trijų priežasčių: kad steigėjas yra Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos institutas – jauna, bet jau rimtais darbais spėjusi pagarsėti institucija – užtenka vien paminėti šiemet birželio 9–11 dienomis Vilniuje įvykusį tarptautinį kolokviumą, subūrusį kelias dešimtis mokslininkų iš viso pasaulio; kad Alberto Vijūko-Kojalavičiaus medalio kavalieriais jau yra tapę iškilūs Lietuvos žmonės – Kretingos muziejaus darbuotojas Julius Kanarskas ir grafikas, dizaineris Rolandas Rimkūnas; kad apdovanojimas yra pavadintas vieno garsiausių visų laikų Lietuvos mokslininkų, ypač daug nuveikusio genealogijos ir heraldikos baruose, jėzuito tėvo Alberto Vijūko-Kojalavičiaus vardu.

Tarp apdovanotųjų – ir kretingiškiai istorikai

Pirmoje konferencijos sesijoje nuskambėjo pranešimai apie grafus Tiškevičius, o antroje – apie genealogiją, heraldiką ir veksikologiją. Tarp lektorių buvo Palangos gintaro muziejaus parodų kuratorė Regina Makauskienė, kalbėjusi apie Palangos grafų Tiškevičių rezidenciją kaip apie pripažintų Europos meistrų kūrinį, Liliana Narkowicz, lektorė iš Lenkijos, apžvelgusi grafų Tiškevičių dvaro virtuvės ypatumus XIX–XX amžiaus pirmoje pusėje, Kretingos muziejaus darbuotojai Julius Kanarskas ir Jolanta Klietkutė, kurie papasakojo apie grafą Juozapą Tiškevičių kaip šeimos rezidencijų puoselėtoją ir naujovių diegėją, taip pat apie senąjį grafų Tiškevičių dvarą. Antrojoje sesijoje, skirtoje genealogijai, heraldikai, veksilologijai, pranešimus skaitė lektoriai Rasa Jakelienė – apie netikėtus Žemosios Panemunės dvaro atradimus, kuriuose – Sapiegų, Čartoriskių, Tiškevičių ir tarpukario Lietuvos valstybės veikėjų asmenybių istorijos, Rolandas Rimkūnas – apie heraldikos ir ženklodaros ypatumus šiuolaikiniame gyvenime, Gintautas Žalėnas – apie varpus gyvenviečių heraldikoje – kaip istorinis paveldas tampa lokaliniais simboliais. Lietuvos ir Europos dvarų kultūros tyrinėtojas Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilies muziejaus direktorius Marius Daraškevičius skaitė paskaitą „Kilmė įpareigoja: Palangos dvaro rūmų architektūros ir interjero ypatumai“, surengė ekskursiją po Tiškevičių rūmus, pasakojo apie architektūrą ir interjerą.

Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtą nominaciją „Už geriausią tarptautinės mokslinės konferencijos „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2023“ pranešimą“ pelnė L. Narkowicz, vardiniais ženklais „Už genealogijos, heraldikos ir veksilologijos mokslo tiriamuosius darbus“, be L. Narkowicz, buvo apdovanoti R. Makauskienė, J. Klietkutė, J. Kanarskas, R. Jakelienė, R. Rimkūnas ir G. Žalėnas.

Pasak konferenciją moderavusio Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininko Heraldikos  akademijos direktoriaus mūsų kraštiečio Pauliaus Vaniuchino, tokie renginiai organizuojami vis kitame istoriniame dvare. Pirmoji konferencija buvo skirta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono, Vilniaus vaivados ir Žemaičių seniūno, karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus 400-osioms mirties metinėms paminėti ir 2021-aisiais įvyko grafų Tiškevičių rūmuose Kretingoje, pernai renginys buvo skirtas kunigaikščiams Oginskiams ir įvyko Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje, o kitų metų spalį vyks Panemunės pilyje ir bus skirtas didikams Gedgaudams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas