Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Primena svarbiausias taisykles ir atsakomybę

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2008-05-23

Kaip ir kiekvieną pavasarį, taip ir šį valstybinis augalų apsaugos inspektorius Rimantas Šlušnys susiduria su tomis pačiomis problemomis: ūkininkai vis dar nevengia vartoti Lietuvos rinkoje neregistruotų chemijos produktų, pažeidžia kitus augalų apsaugos reikalavimus.

“Vis dar yra, kas ūkininkams parveža nelegalių chemijos – augalų apsaugos – produktų, kurių etiketės parašytos ne lietuvių kalba, nes produktas Lietuvoje neregistruotas, – kalbėjo valstybinis inspektorius. – Ūkininkai, naudodami nelegalius produktus, padaro daug žalos sau ir gamtai: nudegina augalus, negauna norimo efekto. Kadangi nėra kaip perskaityti produkto etiketės, taip ir neaišku, kiek kokio produkto likučių lieka auginamoje kultūroje”.

Tačiau kad ir kiek ūkininkai sulaukia perspėjimų, kad ir kiek yra konsultuojami specialistų, nelegalūs produktai išlieka paklausūs. Anot R.Šlušnio, dėl tokios situacijos yra apmaudu, bet kol kas dar tebėra gajus požiūris, kad pirkdamas nelegalius produktus ūkininkas sutaupo. Nesvarbu, kad rizikuoja tam tikrais atvejais prarasti derlių ar pakenkti savo sveikatai, aplinkai.

Valstybinis inspektorius prisimena atvejį, kai panaudojus neregistruotą produktą, piktžolės liko, o rapsas buvo nudegintas, ir norimo derliaus ūkininkas nebegavo.

Kokiomis priemonėmis būtų galima išgyvendinti šią praktiką?

“Yra administracinė atsakomybė, bet “sugauti” ūkininką yra pakankamai sunku – ūkininkai slepia tuščią tarą, arba ją sunaikina”, - kalbėjo R.Šlušnys.

Už taisyklių nesilaikymą pirmą kartą taikoma bauda nuo 200 iki 400 Lt, antrą kartą – nuo 500 Lt iki 1 tūkst. Lt.

Siekiant, kad ūkininkai vartotų legalius produktus, iš jų reikalaujama cheminių priemonių apskaitos tvarkos: ūkininkas privalo turėti augalų apsaugos kursų pažymėjimą arba agronomo diplomą; perkantis chemines priemones ūkininkas yra įregistruojamas pardavėjo žurnale; ūkininkas privalo saugoti pirkimo dokumentus ir vesti cheminių priemonių panaudojimo žurnalą.

Inspektorius gi turi teisę tuos žurnalus ir sąskaitas tikrinti.

Valstybinis inspektorius R.Šlušnys pastebi, kad pažeidimų mažėja, tačiau išlieka kitas aktualus klausimas – purkštuvų techninė apžiūra.

Kol kas mūsų rajone nėra, kur būtų galima atlikti purkštuvų techninę apžiūrą, todėl į kaimus atvažiuoja mobili specialistų grupė iš Kauno mašinų bandymų stoties.

Pažeidimų randama: ūkininkai dar išrieda į laukus be techninės purkštuvų apžiūros, nepildo žurnalų.

Rajone yra atvejų, kai buvo nubausti nelegalia produkcija prekiavę asmenys. “O dėl purkštuvų bausti neskubame – tiesiog duodame terminą, kad ūkininkas susitvarkytų purkštuvus”, - sakė R.Šlušnys.

Atsitinka, kad ūkininkai laukus tiek augalų apsaugos priemonėmis, tiek trąšomis purškia, esant stipriam vėjui, kuris jas nupučia.

Inspektorius primena, kad purkšti reiktų vėlų vakarą arba ankstų rytą, kai vėjas ramesnis, arba kai vėjo greitis – ne didesnis negu 4-5 m per sekundę.

Dar vis kyla konfliktų tarp ūkininkų ir bitininkų. Kad to būtų išvengta, ūkininkai raštu bitininkus turėtų perspėti likus 2 dienoms iki purškiant.

“Tenka girdėti, kad ūkininkai nesilaiko šio reikalavimo ir neperspėja bitininkų, kurie dėl to skundžiasi ir net nežino, kokius chemikalus naudoja ūkininkas laukams apsaugoti ar patręšti”, - vis dar pasitaikančias situacijas apibūdino R.Šlušnys.

Anot jo, ūkininkas turėtų labai gerai įsigilinti, kokias medžiagas įsigyja: pardavėjai dabar turi kvalifikuotai parengtus žinynus, kuriais ir reikėtų naudotis.

Nebūtina konsultuotis ir pas vieną konsultantą: reiktų išklausyti kelių konsultantų nuomonės ir pasirinkti geriausią variantą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas