Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Vyskupo Motiejaus Valančiaus medaliai šiemet bus įteikti Pranciškonų vienuolyno bibliotekininkei savanorei Nijolei Raudytei ir Darbėnų bažnyčios vargonininkui Vaclovui Mikutai.

Vasario 16-ąją, per iškilmingą minėjimą Kretingos rajono kultūros centre, tradiciškai bus įteikti Kretingos rajono savivaldybės įsteigti Vyskupo Motiejaus Valančiaus medaliai: šiemet jie skirti ilgametei Kretingos pranciškonų vienuolyno bibliotekininkei savanorei Nijolei Raudytei ir kone pusšimtį metų Darbėnų bažnyčioje vargonininku dirbančiam ir jos istoriją fiksuojančiam Vaclovui Mikutai.

Šiuo, nuo 2017-ųjų Savivaldybės įsteigtu, medaliu, Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Dalios Činkienės žodžiais, Lietuvos valstybės atkūrimo ir vyskupo Motiejaus Valančiaus gimimo (1801 m. vasario 16 d.) dienų progomis įprastai apdovanojami vienas ar du asmenys už krikščioniškosios kultūros ir dvasinių vertybių puoselėjimą ir sklaidą, filantropinę veiklą, visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą, dvasines vertybes.

N. Raudytės iniciatyva, į UNESCO saugotiną kolekciją „Neformali lituanistinė mokykla Kretingos bernardinų vienuolyne XIX a. pirmojoje pusėje“ buvo įtraukti pagal specifinę J. A. Pabrėžos rašybą jo mokinių parengti 134 veikalai, iš kurių 130 darbų yra saugomi Kretingos vienuolyno bibliotekoje. Tai – kunigų, gyvenusių Kretingos vienuolyne ir laikomų J. A. Pabrėžos sekėjais, rankraščiai: Simfronijaus Žabakevičiaus 121 vnt. pamokslų lietuvių-žemaičių bendrine kalba ir Simono Groso 9 vnt. kalbotyros, teologijos ir kt. rankraštinių veikalų kitomis kalbomis su lietuviškais įrašais. Paties Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos knygų Kretingos vienuolyne neišlikę – iškeliavusios po 1940 m. nacionalizacijos, jos čia taip ir nebesugrįžo.

UNESCO projektą N. Raudytė parengė bendrai su Čikagos universiteto profesoriumi Giedriumi Subačiumi, Lietuvos mokslų akademijos ir Vilniaus universiteto bibliotekomis, kuriose saugomi kiti kolekcijos rankraščiai.

Kretingoje gyvenančio Vaclovo Mikutos rankoms kone pusšimtį metų – pusantrų Salantų ir 48-erius Darbėnų Šv. Petro ir Povilo bažnyčiose – paklūsta galingas ir didingas instrumentas – vargonai. Kol autentiškasis instrumentas laukia restauravimo pabaigos, V. Mikutai tenka sėsti prie šiuolaikinių elektrinių vargonų. Jis taip pat – bažnytinių kūrinių kūrėjas, parašęs per 350 giesmių, 30 mišių lotynų ir lietuvių kalbomis.

V. Mikuta laisvu laiku ranka, kaligrafine rašysena, pasiremdamas senosiomis bažnyčios knygomis ir archyvais, parašė Darbėnų Šv. Petro ir Povilo bažnyčios istoriją, taip pat sudarė išsamų šios bažnyčios vargonininkų, dirbusių nuo 1928-ųjų iki jo atėjimo, aprašą su nuotraukomis.

Vyskupo M. Valančiaus medaliais jau yra apdovanoti šie mūsų kraštui, jo žmonėms ir mokslui nusipelnę asmenys: pernai – ilgametė Kalnalio Šv. Lauryno bažnyčios, kurioje buvo pakrikštytas M. Valančius, patarnautoja Dalicija Preibytė ir istorikė humanitarinių mokslų daktarė Aldona Prašmantaitė; 2021 m. – M. Valančiaus kūrybos ir veiklos propaguotojas Pranas Andrijaitis; 2020-aisiais – Klaipėdos universiteto profesorius Petras Bielskis; 2019-aisiais – Vytauto Didžiojo universiteto profesorius humanitarinių mokslų daktaras Alfonsas Motuzas ir iš Salantų kilusi žurnalistė Jūratė Grabytė; 2018 m. – amžinybėn iškeliavęs Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus direktorius Algirdas Čėsna ir habilituotas mokslų daktaras Stasys Vaitekūnas. Patys pirmieji 2017-aisiais buvo apdovanoti: ilgametė labdaros valgyklos „Rūpestėliai“ savanorė Apolonija Bernotienė ir iš Salantų kilęs Lietuvos katalikų mokslo akademijos narys Klaipėdos universiteto profesorius Arvydas Ramonas.

Šiuo garbingu medaliu gali būti apdovanojami Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių piliečiai, asociacijos, mokymo, kultūros ir kitos institucijos. Siūlymus Savivaldybės vertinimo komisijai gali teikti: Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariai, rajono Savivaldybės institucijos, įstaigos, asociacijos, religinės bendruomenės. Kartu su siūlymu turi būti pateikta išsami informacija apie siūlomą kandidatą – jo gyvenimo ir veiklos aprašymas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas