Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Svarbiausia – jausmas, kad esi savas

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2008-04-04

Stereotipą, kad neįgalieji yra visuomenės atstumti ir ignoruojami, laužo Kretingos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Jonas Tiškus. Anot jo, mūsų rajono neįgalieji nelinkę dejuoti – vietoj to jie laukia susitikimų, ekskursijų ir dalinasi optimizmu.

Pernai rugsėjį neįgaliųjų draugijai pradėjęs vadovauti Jonas Tiškus tęsia buvusių pirmininkų pradėtus darbus bei ketina įgyvendinti naujas idėjas. Viena jų – kompiuteriais aprūpinti ir jais išmokyti dirbti kuo daugiau rajono neįgaliųjų.

Mūsų rajone yra apie 2 tūkst. neįgaliųjų, 240 jų priklauso Kretingos rajono neįgaliųjų draugijai, šiemet švenčiančiai dvidešimties metų veiklos jubiliejų.

„Mūsų draugijoje neįgalieji jaučiasi savi tarp savų: pabėga nuo vienatvės, pamiršta savo bėdas. Ta pačia liga sergantys žmonės pasidalina žiniomis, patirtimi, vienas kitą nuramina, suteikia vilties. Optimistiškai nusiteikę ligoniai greičiau ir pasveiksta“, - kalbėjo J.Tiškus.

Prieš šv. Kalėdas draugijos nariai aplankė mūsų rajono žmones, kurie dėl negalios priversti visą laiką praleisti lovoje. Anot J.Tiškaus, tokiomis akimirkomis pabyra ir džiaugsmo ašaros – kai kurie negalios sukaustyti žmonės svečių seniai nebuvo sulaukę. „Neįgalieji – jautresni žmonės, jiems ir mažiausios smulkmenos turi didelę prasmę“, - sakė pašnekovas.

Meniški draugijos nariai savo kūryba – eilėraščiais, vaidinimais, dainomis, rankdarbiais ir kita - per susitikimus pasidalija su likimo bičiuliais, kurie paskatina kurti ir toliau.

Savarankiškai keliauti neįgaliesiems gana sudėtinga – dažnam stinga pinigų, reikia specialaus transporto. Todėl draugija neįgaliesiems nuolat organizuoja ekskursijas. „Ilgose kelionėse žmonės pavargsta, tad stengiamės organizuoti netolimas ekskursijas“, - sakė J.Tiškus. Šiemet už lėšas, gautas pagal projektus, planuojamos kelionės po Žemaitiją. Bus aplankytos įžymesnės vietos, dvarai, parkai, gražios sodybos.

Neįgalieji save realizuoja ir sportuodami. Negalia jiems netrukdo žaisti smiginio, mėtyti krepšinio baudų, lenkti rankas, žaisti šaškėmis, šachmatais. Tie, kurie negali vaikščioti, treniruojasi kuo greičiau vežimėliais nuvažiuoti tam tikrą atstumą, manevruoti. Kartu sportuodami neįgalieji ne tik gerina sveikatą, bet ir pabendrauja tarpusavyje. Pasivaržę savo draugijoje, jie dalyvauja ir tarprajoninėse sporto šventėse.

Kretingos rajono neįgaliųjų draugijos nariams negalia netrukdo gyventi visaverčio gyvenimo: jie daug keliauja, dalyvauja ir patys organizuoja renginius, seminarus, dalinasi žiniomis, kūryba ir optimizmu.

J.Tiškus pasidžiaugė, kad mūsų rajono neįgalieji, organizuodami renginius, nuolat sulaukia paramos ir pagalbos tiek iš valstybinių institucijų, tiek iš rajono verslininkų. Kai renginiuose dalyvauja ir sveiki žmonės, mokiniai, anot J.Tiškaus, nauda yra abipusė: neįgaliesiems – šventė, o sveikieji mokosi tolerancijos.

„Vienas žmogus, nenorėjęs viešumo, nusprendė neįgaliam žmogui paaukoti 100 Lt. Tokiu poelgiu buvo maloniai nustebinti ne tik mūsų draugijos nariai, bet ir Lietuvos invalidų draugija“, - džiaugsmu pasidalino J.Tiškus.

Pašnekovas sakė negirdėjęs skundų iš neįgaliųjų, kad jie būtų visuomenės ignoruojami, jaustų diskomfortą. „Gera žiūrėti, kaip žmogus atvažiuoja su mašina prie prekybos centro, išsitraukia vežimėlį, į jį persėda ir važiuoja apsipirkti. Daug priklauso nuo paties neįgaliojo požiūrio - jei jis norės, stengsis judėti, turės jėgų stiebtis, bus aktyvus, tai ras pritarimą bei palaikymą ir iš šalies. Vienas pavyzdys užkrečia kitus“, - įsitikinęs J.Tiškus.

J.Tiškus yra dėkingas buvusiems draugijos pirmininkams: Pranui Budriui, Liudai Maziliauskienei, Viktorui Baločkai, Vijoletai Karbauskaitei, Valentinai Mikalauskienei, Adelei Petrutienei. Jų biografijas ir informaciją apie nuveiktus darbus J.Tiškus ketina surinkti ir susisteminti.

J.Tiškus draugijai pirmininkauti pradėjo pernai rugsėjį. Jis tarpininkauja tarp rajono neįgaliųjų ir Lietuvos invalidų draugijos, valdžios institucijų, išaiškina įstatymus. Už gaunamas lėšas neįgaliesiems perkama literatūra medicinos temomis, organizuojami švietėjiški seminarai. Pernai surengta keletas seminarų sveikos gyvensenos temomis. Artimiausias seminaras įvyks balandžio 14 d. – „Sodroje“ neįgalieji bus konsultuojami socialiniais klausimais.

Kretingos rajono neįgaliųjų draugija aktyviai dalyvavo Kretingos rajono savivaldybės administracijos surengtame bendrijų iniciatyvos EQUAL projekte „(Re-)integracija į darbo rinką Kretingos rajone“. Projekte dalyvavo 59 neįgalieji, 17 iš jų įsidarbino.

Neįgaliųjų draugijų ir valstybinių institucijų tinklalapiuose nuolat skelbiama naujausia informacija, teikiamos žinios apie kursus – kai kurie jų skirti specialybei įgyti. Neįgaliųjų reikalų departamentas konsultuoja ir teisiniais klausimais.

J.Tiškus ieškos galimybių kuo daugiau rajono neįgaliųjų aprūpinti kompiuteriais ir išmokyti jais dirbti. Jis tikisi, kad panaudotus, senesnius kompiuterius paaukos įvairios institucijos, bendrovės.

Draugijos nariai moka simbolinį 1 Lt per mėn. mokestį. Jo mokėti nereikia visiškai neįgaliems žmonėms. Surinktas lėšas draugija panaudoja savo reikmėms.

Neįgalieji į draugiją gali kreiptis adresu J.K. Chodkevičiaus g. 10, 105 kab. Lankytojai čia laukiami pirmadieniais, antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 9 iki 12 val.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas