Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Senosios muzikos grandai – išretėjusiai auditorijai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2020-08-25

Praėjusį savaitgalį prasidėjo IV tarptautinis Kretingos senosios muzikos festivalis, į kurį atvyko pasaulyje garsūs atlikėjai iš Jungtinės Karalystės ir Italijos Rodolfo Richter, James Johnstone ir Paolo Zuccheri, specialiai parengę baroko muzikos programas.

Festivalio rengėjai – prodiuserė Renata Dubinskaitė ir meno vadovas Rodrigo Calveyra.

Muzikos grandai penktadienį tradiciškai koncertavo Kretingos katalikų bažnyčioje, kurioje užgaudė seniausi Lietuvoje barokiniai vargonai, saugomi Kankinių koplyčioje. O šeštadienį smuiku, klavesinu ir viola da gamba svečių atliekami Johano Sebastijano Bacho kūriniai skambėjo Kretingos rajono kultūros centre. Deja, COVID-19 pandemijos grėsmė gerokai praretino klausytojų, įprastai kasmet susirinkdavusių iš visos Žemaitijos, gretas, ir muzika sklendė apytuštėse auditorijose. Tačiau klausytojai tai kompensavo aplodismentų gausa.

Pandemija sutrukdė ir atlikėjams

Festivalį pristačiusi prodiuserė ir ansamblio „Canto Fiorito“ atlikėja Renata Dubinskaitė padėkojo visiems, kurie nepabijojo neramios laikmečio situacijos ir liko ištikimi senajai Europos muzikai bei tradicija tapusiam renginiui.

„Šie metai – ypatingi: ne visi atlikėjai, kaip ir klausytojai, galėjo atvykti. Pagal mūsų sumanymą, festivalio atidaryme turėjo dalyvauti visas Rodolfo Richterio suburtas ansamblis. Tikimės, kad galėsite juos išgirsti kitąmet. Šio festivalio renginiai yra nemokami: tam tikra prasme už juos jūs jau esate sumokėję mokesčiais valstybei. Manome, kad kultūra žmogui yra tiek pat svarbi, kiek ir sveikata, todėl turi būti prieinama kiekvienam. Tačiau tie, kurie išgirs širdies kvietimą prisidėti asmeniškai, turi galimybę paaukoti“, – malonaus koncerto linkėjo meno vadovas Rodrigo Calveyra.

Festivalio atidaryme dalyvavęs Kretingos rajono meras Antanas Kalnius pasidžiaugė, kad Kretingoje vyksta prestižinis muzikos renginys: „Festivalis tapo žinomu brolių pranciškonų dėka, – jie, jausdami muzikos galią, įsigijo senuosius vargonus, kurie visu grožiu atsiskleidė būtent per šį festivalį jo sumanytojų iniciatyva.“

Seimo nario Antano Vinkaus pastebėjimu, žmonija laikosi ant 3 stulpų – proto, doros ir meilės: „Tebūnie šis muzikos vakaras tos vienybės ir džiaugsmo įrodymas.“

Vargonai juda ant platformos

Istoriniai Kretingos vargonai buvo patikėti maestro James Johnstone iš Jungtinės Karalystės. Daugiau nei 20 m. jis yra vienas ryškiausių šios šalies atlikėjų, muzikuojančių su svarbiausiais senosios muzikos ansambliais, daugiausiai – su „Gabrieli Consort and Players“.

Pasak R. Dubinskaitės, mintis surengti europinio masto senosios muzikos festivalį Kretingoje kilo dar 2014 m., kai ansamblis „Canto Fiorito“ pirmąkart koncertavo Kretingos bažnyčioje. „Žinojome, kad seniausi Lietuvoje veikiantys vargonai saugomi Kretingos pranciškonų bažnyčioje. Norėjome, kad jie atgimtų, gyventų ir tarnautų žmonėms, – akcentavo šio festivalio rengėja ir prodiuserė. – Pamatėme, kad jie stovi ankštoje ir netinkamoje vietoje – Kankinių koplyčioje, kur tegalėjome naudoti tik kelis registrus, nes, įjungus daugiau, koplyčia plyšo nuo garso“, – pasakojo R. Dubinskaitė.

Tačiau jų ansamblio vadovas, iš Brazilijos kilęs ir Prancūzijoje gyvenantis Rodrigo Calveyra, garsus senosios muzikos žinovas ir muzikantas, grojantis išilgine fleita ir kornetu, puoselėjo mintį koncertuoti tais vargonais. „Rodrigo gerai išmano apie baroko ir renesanso epochoms skirtinguose Europos kraštuose būdingą muzikos stilių, žino garsų aukščių darinius, ir jam norėjosi visu pajėgumu išbandyti Kretingos vargonus. Pabendravę su Kretingos broliais pranciškonais, kurie yra šių vargonų šeimininkai, kartu nusprendėme, kad reikia surengti festivalį. Tam buvo būtina vargonus perkelti iš Kankinių koplyčios į bažnyčią. Sumąstėme sukonstruoti ant ratų judančią platformą, kad per koncertus galėtume juos lengvai transportuoti. Šiam sudėtingam darbui iš Belgijos buvo pakviestas istorinių vargonų meistras Etienne Debaisieux“, – festivalio pradžią prisiminė R. Dubinskaitė.

Vargonais – solo rečitalis

Pašnekovės žodžiais, Kretingoje saugomi vargonai yra vieni iš kelių instrumentų Lietuvoje, turinčių trumpąją oktavą, o tai suteikia galimybę autentiškai groti senąją vargonų muziką. Ir nors vargonuose, kurie į Kretingos bažnyčią po restauracijos iš Vilniaus vargonų dirbtuvių atkeliavo 2004-aisiais, bebuvo likęs tik vienas autentiškas registro Principal vamzdis, o kiti atkurti, pašnekovė tikino, jog instrumentas šiandien skamba ne prasčiau negu originalas.

Festivalis, rengiamas Lietuvos kultūros tarybos ir Kultūros ministerijos lėšomis, tęsis ir kitą savaitgalį. Rugpjūčio 29-ąją Kretingos rajono kultūros centre koncertuos atlikėjai iš Italijos: viola da gamba gros Teodoro Bau, klavesinu – Andrea Buccarella. Rugpjūčio 30-ąją įvyks A. Buccarella solo rečitalis senaisiais vargonais Kretingos bažnyčioje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas