|
Pasveikino miestelio Petrus ir Povilus
Tradiciškai - kiek metų, nė patys senieji darbėniškiai nebeatmena – Darbėnuose švenčiami šventųjų Petro ir Povilo atlaidai, kurie yra tapę viso miestelio švente. Šiemet Petrinės Darbėnuose pasižymėjo tuo, kad išvien buvo pažymėtos net kelios progos, dar – Žemaičių krikšto jubiliejus bei Tarmių metai, todėl šventėje buvo labai svarbūs žemaitiškumo akcentai.
Petrinės – kermošiumi ir gegužine Priešpiet Kretingos meno mokyklos pučiamųjų orkestro lydimi, žmonės rinkosi į bažnyčią, kur šv. Mišias išvien su klebonu Aivaru Pudžiuveliu aukojo iš Laukžemės kilęs jaunas kunigas Panevėžio vyskupo Jono Kaunecko sekretorius Ernestas Želvys. „Man labai smagu buvo lankytis savo vaikystės krašte, į žmones prabilti žemaitiškai, - pasibaigus pamaldoms „Pajūrio naujienoms“ kalbėjo E. Želvys, darbėniškiams atvežęs ir išdalijęs vyskupo J.Kaunecko dovanas – 2 tūkstančius Dievo Motinos medalikėlių. - Vyskupas J.Kauneckas kažkada pats yra buvęs Telšių vyskupo Antano Vaičiaus augziliaras, todėl žemaičių žemė ir jos žmonės jam – itin brangūs“.
Dvi garbaus amžiaus darbėniškės, čia gimusios ir augusios, vaikystėje netoli gyvenusios ir dabar tebesančios kaimynės – 81-erių Irena Pukinskienė ir 82-jų Aldona Šakalienė – dar prisiminė prieškario Petrines Darbėnuose. „Oi, kokia šventė būdavo: žmonės su arkliais suvažiuodavo iš viso pasviečio. Bažnyčioj nebūdavo kur kojos įkelti. Mes, vaikai, labai laukdavom Petrinių – aš su baltu „veliumu“ barstydavau šventoriuj gėles. Prie klebonijos loterija būdavo pastatyta – kiek bilietas kainavo, nebeatmenu, bet mama leisdavo traukti bilietą, - laimėdavom visokių mažmožių“, - prisiminė A.Šakalienė. O jai pritarė I.Pukinskienė: „Po pamaldų prie „prūdo“ vykdavo gegužinė, o aikštėj – kermošius. Tėvai nupirkdavo riestainių, blizgančių saldainių“. Praėjus daugiau kaip septynioms dešimtims metų nuo jų vaikystės dienų, abi moterys tvirtino, jog ir šiandien joms tebėra įdomu pabūti ne tik atlaiduose bažnyčioje, bet ir miestelio šventėje, kuri vyko gimnazijos stadione. „Patinka pasižmonėti“, - pabrėžė senolės. Prie dangaus vartų – tik su gerais darbais „Įdomu išeiti prasiblaškyti - gera muzika, bus fejerverkų, žmonių pamatyti, o ir senų pažįstamų susitikti“, - sakė ir pakalbinta darbėniškė Rasa Laureckienė. Darbėnų gimnazijos stadione akį traukė pramogos vaikams bei suaugusiesiems, savo gardėsius ir tautinio paveldo gaminius siūlė amatininkai bei meistrai ne vien iš Darbėnų, bet ir – Plungės, Šiaulių. Scenoje susirinkusiuosius linksmino miestelio folkloro kolektyvai.
Atidaryti tradicinę Petrinių šventę jos organizatorius Kretingos kultūros centro Darbėnų skyriaus vadovas Artūras Juška patikėjo Kretingos rajono merui Juozui Mažeikai: „Lietuviai nuo seno išsyk po saulėgrįžos, jau kitą savaitgalį po Joninių švenčia Petrines ir Povilines. Ir smagu, kad šią tradiciją mūsų krašte išlaikė darbėniškiai, turintys šių šventųjų vardu pavadintą savo bažnyčią ir parapiją“, - sveikinimo kalboje pabrėžė meras, šmaikščiai linkėdamas darbėniškiams ir toliau daryti gerus darbus - gražinti savo miestelį ir Lietuvą, kad šv. Petras visus pasitiktų prie dangaus vartų. O pasidžiaugdamas svariais darbėniškių darbais, J.Mažeika asmeniškai padėkojo ir Kretingos rajono savivaldybės Padėkos raštus už aktyvų dalyvavimą bendruomenės veikloje įteikė Vidai Viskontienei, kulinarinio paveldo puoselėtojai, Justinai Mildai Torvainienei, ilgametei miestelio padagogei, ir Petrei Mosejukienei. Padėkos raštais Savivaldybė apdovanojo ir konkurso „Žemaitėškiausė Darbienų suodyba“ nugalėtojus: I vietos – Angeliją ir Rolandą Katkus, II v. – Petrę Mosejukienę, III v. – Zitą ir Steponą Žilius bei Eleną ir Valių Jurčius. Ąžuolų vainikai ir padėkos Gražiausias sodybas prieš Petrines rinko ir Darbėnų bendruomenės komisija. „Šie metai – ypatingi keliomis progomis, todėl ir norėjome, kad tas žemaitiškas savitumas atsispindėtų sodybų aplinkoje, kad jį mūsų žmonės puoselėtų, o svečiai džiaugtųsi. Juk mūsų senolių sodybos neįsivaizduojamos be rūtų ir mėtų darželio, prie jų prigludusio jurgino ar jazminų krūmo. O šalia - šulinio svirtis, kryžius ar koplytėlė. Todėl rinkdami sodybas, žiūrėjome, kad jose būtų kuo gausiau etnografinių elementų“, - pabrėžė darbėniškė komisijos narė Jūratė Laučiūtė.
O bendruomenės pirmininkas Rimantas Benetis penkiolikai gražiausių sodybų šeimininkų įteikė bendruomenės padėkos raštus. Į vieną būrį surinkę, ąžuolų vainikais ir „Ilgiausių metų“ giesme pagerbę kone dvi dešimtis Darbėnų miestelio Petrų ir Povilų, kurių mažiausiam Povilui Valičkai – vos šešeri, darbėniškiai linksminosi miestelio gegužinėje, kurios padangę vidurnaktį, trankiai grojant linksmiesiems ILEX vaikinams, nušvietė galingas fejerverkas. * Darbėnų bendruomenė padėkos raštus įteikė šiems gražiausiai tvarkomų ir etnografiškiausių sodybų šeimininkams: Editai ir Arūnui Račkams, Erikai ir Steponui Jokšams, Birutei Paulauskienei ir Antanui Butkui, Onai ir Algimantui Narmontams, Genovaitei ir Valerijonui Vilniams, Genovaitei Urbašienei, Stasei ir Vaclovui Petkams, Janinai Širvinskienei, Marytei Vainorienei ir Aurelijui Bagdonui, Birutei ir Stasiui Gailevičiams.
|