Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Komentarų topas

Tęsia šimtametę tradiciją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2012-11-09

Šį rudenį į lietuvių literatūros klasikės Julijos Žemaitės komedijos „Trys mylimos“ premjerą pakvietęs Kartenos mėgėjų teatras pratęsė jau šimtmetį perkopusią savo miestelio teatro tradiciją.

Komediją „Trys mylimos“ perkelti į sceną vėl panoro karteniškiai aktoriai: (iš kairės) Elena Narvydienė, Ieva Kiškėnaitė, Antanas Sungaila, Martina Žąsytienė ir Zenonas Jurgila.

Scenoje kartu – tris dešimtis metų

Teatro mėgėjų gerai žinomoje komedijoje „Trys mylimos“ veikėjų nėra daug – vos penki. Karteniškiai sugebėjo juos perteikti taip nuotaikingai, kad Kartenos vidurinės mokyklos salėje į premjerą susirinkusių žiūrovų veiduose kone dvi valandas švytėjo šypsenos, pratrūkdavo juoko pliūpsniai.

Spektaklį kūrusi Kartenos teatro režisierė Martina Žąsytienė pati vaidino vyriausiąją dukterį Petronėlę, Kozerį – Antanas Sungaila. Jauniausios dukters Domicelės vaidmuo buvo patikėtas Ievai Kiškėnaitei. Jų motina spektaklyje pavirto Elena Narvydienė, o visas tris moteris viliojo klastingasis Liudvikas - karteniškiams gerai pažįstamas teatro senbuvis Zenonas Jurgila.

Abu su M.Žąsytiene jiedu jau daugel metų vaidina komiškus personažus ne tik savo miestelio teatre, bet ir įvairiose bendruomenės bei Kretingos miesto šventėse.

„Scenoje kartu esam nuo 1984-ųjų: kažkaip sugebame iš pusės žodžio atspėti vienas kito mintis ir pagauti jas ant savo smailių liežuvių“, - šmaikštavo Z.Jurgila. Ir neatrodė, kad prieš spektaklį jį valdytų jaudulys. Jam nenusileido ir M.Žąsytienė: „Vargstame. Mano amžinatilsį vyras Zenių vadindavo pusvyriu, - gerai, kad jo žmona niekad už tai nesupyko“. Pirmąkart į teatro sceną lipanti E.Narvydienė atviravo: „Jaudintis jau po laiko - kaip bus, taip. Teatras yra toks įdomus „padurniavimas“, kuris užvaldo, ir jo vis norisi ir norisi“.

I.Kiškėnaitė sakė, jog jai šis menas – ne naujiena, ji jau vaidinusi vaikiškuose M.Žąsytienės statytuose spektakliuose. Dekoracijomis, vaizduojančiomis žemaitiškos trobos apstatymą, aktoriai sakė pasirūpinę patys. „Krėslas – amžinatilsį dar mano senelio, krase vadinamas. Dėl teatro nieko neišmetu – turiu visokių „trantų“, nebent miško vabalai daiktą pragraužia taip, kad pakeli rakandą ir šis susmenga“, - neslėpė Z.Jurgila.

Pripažino etnografiškiausiu teatru

„Pagaliau mano svajonė pastatyti Žemaitės komediją – įgyvendinta. Visą gyvenimą mėgau rašytojos kūrybą, todėl ši diena man yra ypatinga“, - džiaugėsi 33 metus Kartenos mėgėjų teatrui vadovaujanti M.Žąsytienė.

Ji tikisi, jog šį sodria žemaitiška šneka pastatytą spektaklį, kaip ir pernai į Joniškio teatro šventę nuvežtą komediją „Nubongas“ („Pabaigtuvės“), pavyks parodyti ir kitų Lietuvos miestelių bei kaimų žiūrovams. Už pastarąjį spektaklį Joniškyje karteniškiai buvo pripažinti etnografiškiausiu kolektyvu.

Režisierė neslėpė, jog pastaraisiais metais išretėjo kažkada buvusios gausios Kartenos mėgėjų teatro gretos: šiandien jo branduolį besudaro 8 - 10 žmonių. „Toks metas: vieni sukūrė šeimas, kiti išsivažinėjo ar iškeliavo anapilin“, - samprotavo ji.

Visgi M.Žąsytienė pasidžiaugė, kad Kartenos miestelio žmonės žino savąjį teatrą, laukia jo premjerų, todėl be komedijos „Trys mylimos“, prieš šias Kalėdas ji tradiciškai ketina dar sukurti spektaklį vaikams.

Miestelio žmonėms įsiminė jos sukurti spektakliai vaikams „Vilkas ir septyni ožiukai“, „Boružėlė septyntaškė“ ir kt.

Gyvena ne vien dėl savęs

Tarp žiūrovų pakalbinta Kartenos bendruomenės pirmininkė Jurgita Kikalienė įsitikinusi, jog kiekvienas renginys, ypač spektaklio premjera – įvykis miestelio gyvenime. „Visgi karteniškiai jaučia nuoskaudą dėl to, kad neturi renginiams skirtos vietos – kultūros namų, galbūt todėl ir į savo teatro premjerą gausiai neplūdo“, - neslėpė ji.

Su rožių puokšte atskubėjusi buvusi Kartenos vidurinės mokyklos direktorė Jūratė Račkauskaitė sakė negalinti praleisti premjeros: „Tai – teatro istorija: mano tėvas Jurgis Račkauskas čia statė spektaklius, mama Marija juose vaidindavo. Dabar šią tradiciją tęsia ilgametė teatro puoselėtoja M.Žąsytienė“.

Pristatydama premjerą karteniškė pedagogė Laima Mačernienė pasidžiaugė, kad Kartenoje yra žmonių, kurie gyvena ne tik dėl savęs, ir apžvelgė jau 105 metus skaičiuojančią Kartenos teatro istoriją.

*

Išsyk po spaudos draudimo panaikinimo karteniškiai įkūrė klojimo teatrą. Pirmasis spektaklis - vaidinimas „Valsčiaus sūda ir ponaitis“ buvo parodytas 1907 m. rugsėjo 9 d.

Nuo 1933 m. teatru rūpinosi Kartenos mokyklos direktorius Antanas Dibisteris.

Ryškų pėdsaką Kartenos teatro istorijoje įspaudė J.Račkauskas, režisavęs spektaklius ir pats kūręs jiems scenografiją bei dekoracijas. Jo vadovavimo laikais buvo pastatyta per dešimt spektaklių: „Robinas Hudas“, „Sniego karalienė“, „Petras Kurmelis“, „Kuršiukas“ ir kt.

Kartenos mėgėjų teatras suklestėjo, kai 15 m. jam vadovavo profesionalus aktorius, teatrologas Balys Juškevičius. Jo režisuotas legendinis spektaklis „Amerika pirtyje“ pasiekė Vilniaus nacionalinio dramos teatro sceną ir sulaukė pagyrų iš kultūros garsenybių – poeto Justino Marcinkevičiaus bei aktorės Monikos Mironaitės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas