Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Metų žmogaus titulas – ir džiugina, ir įpareigoja

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2011-12-30
2011-jųjų Metų žmogumi tituluotas chorvedys pedagogas kompozitorius Aloyzas Žilys skaitytojų pasitikėjimą priima kaip įpareigojimą. „Žengi žingsnį – ir galvok, ko žmonės iš tavęs tikisi. Niekada nieko negalima daryti bet kaip“, - įsitikinęs nominantas.

„Pajūrio naujienų“ skaitytojų valia 2011-ųjų Metų žmogaus titulas atiteko chorvedžiui pedagogui kompozitoriui Aloyzui Žiliui. Šiek tiek atsitokėjęs nuo staigmenos, A.Žilys prisipažino: „Man tai – labai netikėta, niekada nebūčiau išdrįsęs apie tai pagalvoti. Skaitytojų parodytas dėmesys ir džiugina, ir įpareigoja“.

Tą įpareigojimą A.Žilys sieja su didžiule atsakomybe už tai, ką veiki ir darai.

„Dedi žingsnį, ir turi galvoti, ko žmonės iš tavęs tikisi. Niekada nieko negalima daryti bet kaip. To mokau ir savo pačius mažiausius ugdytinius, - kalbėjo mokyklos-darželio „Žibutė“ jaunučių choro, vyrų ansamblio „Žilvinas“, Kretingos kultūros centro moterų choro „Svaja“, suburto 1977 m., Kretingos katalikų bažnyčios Sumos choro vadovas. – Tačiau savęs maksimalistu nepavadinčiau – būtų per skambu. Bet tai – graži siekiamybė, skatinanti viena – vis eiti į priekį“.

Šiuos, jau besibaigiančius, metus A.Žilys įvardino kaip prasmingus, suteikusius daugybę įspūdžių ir naujų potyrių: paminėti asmeninis 60 metų ir kūrybinės veiklos 40 metų jubiliejai.

A.Žilio, kaip nusipelniusio kultūrai, pavardė pateko į Vyriausybės kultūros ir meno premijos 43 kandidatų sąrašą, gera žinia menininką pasiekė iš Liaudies kultūros centro – A.Žilio sukurta muzika šokiui „Vilūniškių kadrilis“ apdovanota II v. premija.

„Netikėta buvo ir rajono bibliotekos surengta mano dviem jubiliejams skirta paroda. Namuose gi viskas guli stalčiuose, lentynose, o paroda grąžino į prisiminimus – su kokiais žmonėmis bendrauta, kas nuveikta. Iš atminties neįmanoma ištrinti susitikimo su Popiežiumi Jonu Pauliumi I, poetu Bernardu Brazdžioniu, profesoriumi Lionginu Abariumi, daugybe respublikos ir meno veikėjų, - vardino A.Žilys. – Nepaprastai džiaugiuosi pavykusiu jubiliejiniu koncertu: salė – pilnut pilnutėlė, atvykę kolektyvai su aukščiausia atsakomybe ir profesionalumu atliko mano kūrinius. Visa tai suteikia tam tikrą gyvenimo prasmę“.

A.Žilys teigė nesigailintis, jog pasirinko muziko profesiją. Tam įkvėpė jo motina Emilija, kuri dar vaikystėje nupirkusi nedidelę armoniką. Mokytis muzikos nebuvę galimybių, tad būsimasis muzikas mokėsi savarankiškai. Pramoko tiek, kad grodavo ir kaimo sueigose. Vėliau, baigęs aštuonias klases, pasirinko mokytis tuometinėje Stasio Šimkaus aukštesniojoje mokykloje, kuri davė tvirtus profesinius pagrindus.

„Dirbu labai prasmingą, tačiau nelengvą darbą, - kalbėjo A.Žilys. – Nelengvą, nes visada esi priklausomas nuo kitų gebėjimų, atsakomybės. Į sceną su kolektyvu išeiname pusvalandžiui, iki kurio būna nueitas ilgas, metus trunkantis repeticijų kelias“.

Niekad nepritrūkstantis kūrybinių idėjų, A.Žilys laukia būsimos moksleivių dainų šventės, kurioje turėtų suskambėti du A.Žilio kūriniai: pagal kretingiškės choreografės Živilės Adomaitienės sukurtą choreografiją – „Kačiukai“ (liaudies žodžiai) ir „Laikrodukas“ (Aušrinės Zulumskytės žodžiai).

„Kūrybine prasme išgyvenu metą, kai reikia sutvarkyti, apibendrinti tai, kas jau padaryta. Guli giesmių sąsiuvinis – tikiuosi kitąmet išleisti knygą. Yra nemažai vokalo kūrinių, kuriuos reikia perdaryti taip, kad būtų visas klavyras. Mano darbo kabinete – daugybė muzikos literatūros, kurią kaupiu nuo jaunystės, poezijos knygų. Poezija man – kaip instrumentas: suskamba žodis – suskamba ir užgimstanti melodija“, - kūrybinio darbo užkulisius pravėrė A.Žilys, 5 knygų autorius, daugelio, tarp jų – ir muzikos vadovėlių – bendraautorius.

Darbą su „Žibutės“ jaunučių choru A.Žilys vadina švente, o kiekvienas kūrinys pateikiamas kaip mažytis spektaklis, puikiai nuteikiantis klausytoją.

Metų žmogaus nominacija įvertintas A.Žilys deramą žodį skyrė ir Kretingai - miestui, kuriame jis gyvena apsuptas puikios šeimos – žmonos Mildos, su kuria išgyveno 40 metų, niekur neišvažinėjusių dukterų Linos ir Violetos, miestui, kuris jį užaugino kaip muziką ir pedagogą. Turėjęs daugybę pasiūlymų išvykti dirbti kitur, menininkas Kretingos neišsižadėjo: čia – puikios sąlygos dirbti, kurti, koncertuoti.

„Kretinga su savo vienuolyno ir bažnyčios aura, puikiu Kultūros centru, Žiemos sodu yra nepakartojama erdvė, kurią pripildo visi kultūros darbuotojai – retas rajonas turi tiek gerų, visoje Lietuvoje žinomų renginių. O ką reiktų daryti be tų žmonių, kurie šiandien, susibūrę į bendruomenes, kolektyvus, patikėjo manimi. Kartu esame patyrę daugybę įspūdžių, kuriuos mums dovanojo išvykos ne tik po Lietuvą – juk koncertuodami esame pabuvoję Italijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Baltijos šalyse“, - žmonių bendryste pasidžiaugė A.Žilys.

Apibendrindamas savo gyvenimo patirtį, „Pajūrio naujienų“ skaitytojų 2011-ųjų Metų žmogumi išrinktas A.Žilys sako, jog gyvenimas yra gražus. Tik reikia pačiam sugebėti gražiai jį nugyventi.

Šiais metais „Pajūrio naujienų“ skaitytojai išrinkti Metų žmogumi dar siūlė: Kartenos kleboną Romualdą Vėlavičių, krepšinio trenerį Kazį Maksvytį, Baublių bendruomenės pirmininką Gražiną Rimkuvienę, gydytojus Vidą Katkienę ir Vytautą Katkų, rajono Garbės pilietį miškininką Rimantą Kviklį, Kretingos muziejaus archeologą Donatą Butkų, menininkę Lidiją Kuklienę, politiką Valerijoną Kubilių, Moterų informacijos ir mokymo centro savanorę Mariją Juškienę, labdaros valgyklos šeimininkę Apoloniją Bernotienę. Skaitytojai jiems gerą žodį skyrė už ištikimybę savo darbui ir atsidavimą bendruomenei.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas