Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškiai dažniausiai tuokiasi bažnyčioje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2010-06-22

Nors jau metus galioja įstatymas, leidžiantis registruoti santuokas ne vien bažnyčioje ar Civilinės metrikacijos skyriuje, bet ir netradicinėse vietose, kretingiškiai šia naujove nesižavi. Sužadėtiniai iškilmingam gyvenimo įvykiui renkasi ir iškilmingą vietą - Kretingos katalikų bažnyčią.

Nė vienos santuokos - netradiciškai

Kretingos civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Nijolė Katkuvienė sakė, jog jai dar neteko registruoti nė vienos netradiciškai panorusių susituokti jaunavedžių santuokos.

„Manėme, kad jaunavedžiai pageidaus tuoktis Žiemos sode, bet kol kas tokių prašymų nebuvo“, - sakė N.Katkuvienė.

Tačiau kaimyninių miestų ir rajonų jaunavedžiai jau išreiškė norą susituokti neįprastose vietose: palangiškiai – prie jūros, gargždiškiai – Karklėje, ant Olandų kepurės skardžio. Teko girdėti, kad civilinės santuokos registruojamos kaimo turizmo sodybose - svečių akivaizdoje, kone prie pat vaišių stalo.

Pagal nustatytą tvarką, išsikviečiant santuoką registruojantį Civilinės metrikacijos skyriaus atstovą, tenka sumokėti 210 Lt mokestį. Santuoka yra registruojama tik viešoje vietoje, kurioje garantuojamas asmenų saugumas. Be to, jaunavedžiai patys turi pasirūpinti šventiškai įsirengti aplinką. Jeigu santuoką sumanyta registruoti po atviru dangumi, netikėtai pablogėjus oro sąlygoms, būtina apgalvoti ir alternatyvų variantą.

„Kretingiškiai turi savo puošnią bažnyčią. Manau, todėl santuokų kitoniškoje aplinkoje jie ir nepageidauja“, - samprotavo vedėja.

Dauguma bažnyčioje susituokusių porų vėliau savo santuoką be iškilmių įregistruoja Civilinės metrikacijos skyriuje.

Bažnyčia rengia sužadėtinius santuokai

Tačiau susituokti bažnyčioje nėra vien iškilminga ceremonija, - jaunavedžiai santuokai yra specialiai parengiami.

Jau antrą dešimtmetį, Lietuvos vyskupų konferencijos sprendimu, jaunavedžiai, norintys priimti Santuokos sakramentą, privalo dalyvauti mokymų programoje – lankyti parapijos Šeimos centro organizuojamus kursus.

Be to, bažnytinės santuokos siekiantys jaunavedžiai privalo užsiregistruoti toje parapijoje, kurioje pageidauja susituokti, ne vėliau, kaip prieš 3 mėn. iki numatytos vestuvių datos.

Kretingos katalikų parapijos koordinatorė Vilma Tamašauskienė teigė, jog jaunavedžiai jau žino šią tvarką, ir po mokymų dėkoja už įgytas žinias apie Santuokos sakramento svarbą. Dauguma bažnyčioje po kursų susituokusių porų tampa uoliais parapijiečiais.

„Jaunas žmogus nė neįsivaizduoja, kaip jį veikia tėvų pavyzdys, santykiai su bendraamžiais. Dažnas norėtų sukurti gerokai gražesnį gyvenimą, negu matė jį savo šeimoje. Tačiau jis gerai nepažįsta nei savęs, nei šalia esančio žmogaus. Televizija, gatvė, mokykla siūlo problemų sprendimą pagal „amazonių“ ir „supermenų“ stereotipus“, - kalbėjo V.Tamašauskienė.

Anot jos, rengdamiesi santuokai, jaunavedžiai galvoja, kad jų meilė – ypatinga, ir krizės juos aplenks. Deja, atslūgus euforijai, iškyla daugybė gyvenimiškų klausimų, kurių sprendimų nežinojimas atveda į skyrybas. Pamirštama, kad santuoka yra didžiulės pagarbos, begalinės išminties santykis ir abiejų – vyro ir žmonos – sąmoningas pasiryžimas jį auginti ir puoselėti.

Mokymai - pagal užsienio patirtį

„Dviem yra geriau negu vienam. Jeigu vienas iš jų suklumpa, kitas padeda bičiuliui atsikelti“, - šiais Šventojo Rašto žodžiais pavadinta atnaujinta sužadėtinių rengimo Santuokos sakramentui programa, kuri nuo gegužės mėnesio buvo pradėta taikyti Kretingos parapijos šeimos centre. Ši programa remiasi katalikiškų užsienio šalių patirtimi.

V.Tamašauskienės žodžiais, sužadėtiniams siūlomi 8 užsiėmimai, kuriuose gvildenamos atskiros temos.

Užsiėmime „Kas mums svarbu“ aptariama, kokie dalykai stiprina šeimą ir kokie ją griauna. Gvildenant temą „Bendravimas ir bendrystė“ mokoma atpažinti ir įvardinti savo jausmus, kad bendravimas šeimoje nevirstų tik buitimi ir rutina. Trečiąkart susitikę sužadėtiniai mokomi eiti „Kartu per permainas“ - atpažinti, kas laukia keliaujant bendro gyvenimo keliu. Kaip spręsti konfliktus, ginčytis ir nelaikyti nuoskaudų, gvildenama užsiėmime „Atleisti ir švęsti“.

Penktoji tema – koks krikščionio požiūris į lytiškumą. Kiekvienos šeimos tikslas – palikti palikimą, apie tai ir kalbama temoje „Vaisingumo pažinimas, gyvenimas iki gimimo“.

Paskutiniuose užsiėmimuose yra gvildenami klausimai, kodėl jaunavedžiai nusprendė tuoktis bažnyčioje ir kokią vietą jų gyvenime užima Dievas. Pabaigoje nagrinėjama sutuoktinių priesaika, kad jie giliau įsisąmonintų, ką ji reiškia.

„Šių užsiėmimų metu grupėse sužadėtiniams pateikiama daugybė praktinių užduočių. Dalyvaudami jose, skirtingai nuo paskaitų, jie patys tampa ne vien klausytojais, bet ir dalyviais“, - tvirtino koordinatorė.

Kretingos katalikų bažnyčioje kasmet susituokia 150 porų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas