Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Patarimų, kaip sumažinti apetitą, kokios dietos imtis, kad kristų svoris – apstu. Tačiau dietologams neretai tenka aptarti ir atvirkščią situaciją: kaip sužadinti apetitą ir kaip neprarasti ar priaugti svorio. „Onkologiniams ligoniams nuo chemoterapijos ir radioterapijos gali atsirasti šalutinis poveikis: prastas apetitas, rijimo sutrikimai, skonio pokyčiai. Onkologiniams ir kitiems ligoniams tokius nusiskundimus patariama šalinti pasitelkiant dietą“, - sakė klaipėdietė gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.

Pasak jos, po chemoterapinio gydymo, radioterapijos, kitų sunkių susirgimų susilpnėjusią imuninę sistemą, mažakraujystę neretai lydi ir kiti negalavimai: viduriavimas, stomatitas, uoslės bei skonio pokyčiai, blogas apetitas.

Pastarąjį gydytoja dietologė patarė šalinti ligoniui patiekiant daug baltymų turintį, malonaus skonio maistą.

„Kai ligonio prastas apetitas, labai svarbus yra maisto skonis. Patarčiau valgyti po mažai, bet dažnai – 5-6 kartus per dieną. Tarp valgių rekomenduočiau užkąsti kaloringų užkandžių, gerti kaloringų gėrimų“, - sakė J.Dobrovolskienė.

Gydytoja dietologė patarė, kad norint sužadinti apetitą, ligoniui prieš valgį naudinga išgerti valgomąjį šaukštą vyno arba konjako, suvalgyti šiek tiek rūgščių arba kartokų daržovių – tai pagerina apetitą.

Jei atsiranda skonio ir uoslės pokyčių, taip pat yra būdų sau padėti. Jei burnoje jaučiamas metalo skonis, J.Dobrovolskienė rekomendavo naudoti plastikinius indus, jei burnoje kartu – vengti mėsos, ypač jautienos.

„Kai burnoje kartu, reikia vengti rūgščių maisto produktų, tačiau tinka valgyti vynuoges, agurkus. Tokiais atvejais maistas neturėtų būti labai karštas, o atvėsintas, kartumą pašalinti padeda ir sučiulptas ledo gabaliukas“, - kalbėjo J.Dobrovolskienė.

Sumažinti nemalonius stomatito požymius padeda skystas, nesūrus maistas. Pasak J.Dobrovolskienės, esant stomatitui, derėtų vengti rūgščių sulčių, skysčius gerti per šiaudelį, valgyti vėsų maistą.

Dar vienas sutrikimas, kuris gali lydėti ligonius po sunkaus gydymo, yra pasunkėjęs rijimas. Tokiais atvejais maistą reikia smulkinti arba trinti, patiekalus valgyti su padažais – kad būtų lengviau ryti.

„Kai sutrikęs rijimas, reikėtų vengti alkoholio, rūgštaus arba aštraus maisto. Nuryti bus lengviau, jei ligonis valgys pusiau gulomis“, - patarė J.Dobrovolskienė.

Jei ligonį valgant apima šleikštulys, gelbsti ne tik specialiai pagamintas maistas. Įtakos turi ir maloni aplinka bei indai, valgio metu reikia gerti skysčių, o prieš valgį naudinga suvalgyti džiūvėsių.

Pasak J.Dobrovolskienės, norint sumažinti ar pašalinti viduriavimą, iš raciono reikėtų pašalinti pieną, vengti produktų, nuo kurių pučia vidurius.

„Ligoniams, kurie viduriuoja, nepatarčiau valgyti šviežių daržovių, vaisių. Maisto geriau nekepti, o virti vandenyje, apdoroti garuose“, - sakė J.Dobrovolskienė.

Dar atidžiau maistą reikia rinktis, esant silpnai imuninei sistemai. Tada, pasak gydytojos, svarbu net tai, kaip maistas yra įpakuotas.

„Kai imuninė sistema yra silpna, bet koks menkiausias sudirginimas gali pakenkti. Todėl netinka vanduo iš čiaupo, turi būti iš butelio, sultys – uždaruose įpakavimuose. Atidarytą maistą ligonis turėtų kuo greičiau suvalgyti. Maistas privalo būti visada šviežas – net duonos kasdien reikia šviežios. Kai imuninė sistema yra silpna, svarbu net pakartotinai nešildyti maisto – geriau pagaminti šviežią patiekalą“, - patarė J.Dobrovolskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas