Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atnaujinus veršelių prekybą – griežtesnė tvarka

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2010-01-22

Atnaujinus veršelių prekybą su kitomis Europos Sąjungos šalimis, Lietuvos ūkininkų laukia naujovės – jie turės siekti ir įgyti oficialų sveikos bandos statusą. Apie papildomus reikalavimus sužinoję Kretingos rajono ūkininkai naująją tvarką netruko pavadinti proga pasipelnyti privatiems veterinarams.

Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Normantas Žeimys trečiadienį susitiko su rajono ūkininkais ir išaiškino, jog eksportuoti veršelius į Europos Sąjungos šalis dabar galės tik tie ūkininkai, kurie pareikš norą siekti sveikos bandos statuso. Jis taptų garantija, kad banda yra neapimta tuberkuliozės, bruceliozės ir enzootinės galvijų leukozės.

Norėdami gauti sveikos bandos statusą, ūkininkai turės teritorinei VMVT parašyti prašymą ir pateikti sutarties su privačiu veterinarijos gydytoju kopiją.

Kai VMVT darbuotojai visus šiuos duomenis suves į Veterinarinės informacijos valdymo sistemą, ūkininkui iš karto bus leista veršelius parduoti užsienio šalims.

Reiks papildomų tyrimų

Kad būtų suteiktas sveikos bandos statusas, ūkininkas privalės atlikti reikalingus tyrimus. Anot N.Žeimio, tyrimų schemą galima pasirinkti vieną iš dviejų. Pirmasis variantas – tam tikru laiku imant du kraujo mėginius – yra trumpesnis ir trunka apie pusmetį. Antrasis variantas, kai tris kartus tikrinamas pienas ir vieną kartą imamas serologinis tyrimas iš kraujo, trunka apie metus.

N.Žeimys akcentavo, kad ir nespėjęs atlikti visų reikalingų tyrimų, nesulaukęs jų rezultatų, ūkininkas galės parduoti veršelius penėti ir skersti tiek į Europos Sąjungos valstybes, tiek vietinei rinkai, tiek ir į trečiąsias šalis. Svarbu, kad jis būtų įsipareigojęs gauti sveikos bandos statusą ir dalyvautų procese.

Gavęs sveikos bandos statusą, ūkininkas bus įpareigotas tam tikrais laikotarpiais reikalingus tyrimus pakartoti.

N.Žeimys ūkininkus perspėjo, kad gavus saugios bandos statusą, atnaujinant bandą, gyvulius reiktų pasirinkti tik iš tokį patį statusą pelniusio ūkininko. „Kitaip nubraukiat visą savo įdirbį ir teks iš naujo įrodyti, kad jūsų gyvuliai sveiki“, - sakė N.Žeimys.

Prekybą sustabdė dėl pažeidimų

„Dabar jums atrištos rankos – tereikia parodyti iniciatyvą, patiems apsispręsti“,- tvirtino N.Žeimys.

Lietuvos ūkininkams, norintiems užsienio šalims parduoti produkciją, pastaruoju metu buvo užtrenktos duris – priekaištų dėl tam tikrų pažeidimų turėjo kai kurios Europos Sąjungos valstybės (pavyzdžiui, Vokietija, Ispanija), Izraelis. Dėl nusižengimų buvo sustabdyta kai kurių supirkimo punktų veikla.

„Šiek tiek kaltės galime ir sau prisiimti. Gal, stengdamiesi suprasti ūkininkus, pernelyg liberaliai žiūrėjome į įsakymus – tai atsisuko prieš mus“, - apgailestavo N.Žeimys, pabrėžęs, kad iš esmės tvarka nepasikeitė – ir šiandien tebegalioja VMVT direktoriaus įsakymas dėl galvijų ir kiaulių pardavimo, pasirašytas 2004 metų balandį.

Kol kas liberalesnė tvarka galioja veršelius parduodant Lietuvos teritorijoje.

Veterinarą galima pasirinkti

Apie papildomus tyrimus sužinoję rajono ūkininkai išsakė nuogąstavimus dėl brangių veterinarų paslaugų. Jiems nesuprantama, kodėl neužtenka nuolat atliekamų kontrolinių tyrimų, kurie yra privalomi norint parduoti pieną. Ūkininkai tvirtino už vieną kraujo tyrimą privatiems veterinarams sumokantys apie 100 Lt.

„Šie tyrimai bus privalomi, jų reikės visiems ūkininkams, o veterinarijos gydytojų rajone – vos keli. Jie galės lupti tokias kainas, kokias tik norės. Ar nebūtų galima nustatyti paslaugų įkainių ribas nuo mažiausio iki didžiausio – šitaip seniau yra buvę“,- pasiūlymus teikė susirinkę ūkininkai.

N.Žeimio žiniomis, laboratorijoje ištirti kraują dėl bruceliozės kainuoja 1,70 Lt, o dėl leukozės – 3,40 Lt. Kiek savo paslaugas – paimti mėginius ir juos pristatyti laboratorijai – įkainos veterinarijos gydytojas, yra privatus jo ir ūkininko susitarimo reikalas.

„Jūs galite bet kada nutraukti sutartį ir pasirinkti kitą veterinarijos gydytoją, kuris suteikia paslaugų už mažesnę kainą. Jei norite, galite samdyti veterinarijos gydytoją ir iš kitų rajonų“,- sakė N.Žeimys, žadėjęs ieškoti kompromiso su veterinarijos gydytojais per susitikimą, planuojamą kitą savaitę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas