Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vagys nusitaikė į miškus

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2010-01-12

Miškų savininkai nepraranda vilties, kad bus surasti ilgapirščiai, kurie per šventines dienas iš trijų skirtingų mūsų rajono miškų nugvelbė medienos. Nors vagystės įvyko padieniui, tačiau teisėsaugininkai linkę manyti, kad juose šeimininkavo ne tie patys asmenys.

Per naktį iš Bumbulinės miško, esančio Budrių kaime, dingo dalis miškininkų sukrautų eglės pjautinių.

Miškų savininkai nustebę: anksčiau jiems neteko susidurti su atvejais, kad būtų pavogti tokie dideli kiekiai medienos. Iki šiol ilgapirščiai nugvelbdavo tik po keletą glėbių malkų.

Tačiau per šventines dienas Kretingos rajono policijos komisariatas sulaukė pranešimų apie medienos vagystes iš trijų Kretingos rajono miškų: Bumbulinės, Ruginių ir miško, esančio Rubulių kaime. Kaimyniniuose rajonuose nieko panašaus negirdėti.

Valė savo, „išvalė“ ir svetimą

Kol kas įtariamasis nustatytas tik vienoje medienos vagystės byloje – vienas Kretingos rajono gyventojas prisipažino iškirtęs medžių Ruginių miške Šukės kaime.

Vyras teisinosi tai padaręs netyčia – kirsdamas menkaverčius, sausuolius, išvirtusius medžius valė savąjį miško plotą ir, nepastebėjęs ribos, įžengė į kaimyninį. Preliminariais duomenimis, svetimame, kretingiškei K.V. priklausančiame, miško plote įtariamasis nukirto 6 pušis ir 2 egles.

Teisėsaugininkai aiškinasi, ar ši įtariamojo versija – teisinga bei kokios vertės nukirstieji medžiai.

„Jei pašalinami sausuoliai, su šaknimis išvirtę medžiai, aplinkai žalos nepadaroma. Nuostolių gali patirti ir juos įvertinti tik miško savininkas“,- sakė Kretingos rajono agentūros valstybinis aplinkos apsaugos inspektorius Benediktas Sauseris.

Jis paaiškino, kad neteisėtai iškirtus medžius, atskirai skaičiuojama žala gamtai ir atskirai – miško savininkui ir naudotojui.

Aplinkai padarytos žalos dydį lemia keli kriterijai.

Ūkiniame miške iškirtus pavienius medžius aplinkai padaryta žala skaičiuojama po 20 Lt už vieną kub.m. Iškirtus daugiau negu 10 arų ūkinio miško, vienas kub.m medienos vertinamas 40 Lt. Kiekvienu atveju gauta suma padidėja, ją padauginus iš miško amžių nurodančio koeficiento. Brangiausiai vertinamas brandus miškas.

Pavogė prie kelio sukrautą medieną

Tačiau žala aplinkai neskaičiuojama, jei pavagiama mediena – taip nutiko Bumbulinės ir Rubulių kaimo miškuose. Abiem atvejais nukirsti ir vežti paruošti medžiai buvo sukrauti prie kelio. Vagims tereikėjo rąstus susikrauti į savo transportą.

Taip naktį iš gruodžio 27-osios į 28-ąją pavogta 14 kub.m eglės pjautinių iš Bumbulinės miško, esančio Budrių kaime, o naktį iš gruodžio 29-osios į 30-ąją – apie 28 kub. m eglės plonrąsčių iš miško Rubulių kaime.

Kretingos miškų urėdija, kuriai priklauso Bumbulinės miškas, nuostolius įvertino beveik 2,5 tūkst. Lt. Labiau nukentėjo bendrovė „Platelių šilas“, kuri, niekdariams pavogus medienos iš miško Rubulių kaime, patyrė beveik 5 tūkst. Lt nuostolių.

Nė vienu iš šių atvejų kol kas įtariamųjų nenustatyta. Manoma, kad pavogtąją medieną vagys galėjo parduoti arba panaudoti statybose.

Specialistų teigimu, pavogtąją medieną būtų galima atpažinti. Be to, Bumbulinės miško eglės pjautiniai dar buvo ir sužymėti.

Vagys įžūlėja

Kartenos girininkijos girininkas Vytautas Lukauskas teigė, kad anksčiau mūsų krašte panašių vagysčių nebūdavę.

„Kaip vagys taikosi apvogti namus nusižiūrėję, kada juose nėra šeimininko, taip, matyt, netastiktinai mediena pavogta naktimis per šventines dienas. Nors mes organizuojame naktinius reidus, stengiamės nuo vagysčių apsisaugoti, bet galima spėti, kad savo žvalgus turi ir vagys“, - svarstė V. Lukauskas.

„Tokį didelį kiekį iš mūsų pavogė pirmą kartą per 10 metų. Anksčiau jei ir pavogdavo – tai tik nedidelį kiekį, pavyzdžiui, į vežimą su arkliais įsimesdavo kelis glėbius malkų“,- pripažino bendrovės „Platelių šilas“ direktorius Vytautas Zeleckis.

Pasak jo, prie kelio Plungė-Palanga sukrauta mediena buvo parengta vežti į Klaipėdos uostą.

Nusikaltėlių uždanga – tyla

Teisėsaugininkai prognozuoja, kad dėl sunkmečio panašių vagysčių gali padaugėti, todėl miškų savininkams pataria medieną labiau saugoti.

Pasak kriminalistų, palikti supjautą medieną prie pat kelio tolygu viešoje vietoje pasidėti piniginę, tikintis, kad jos niekas nepaims.

Be to, medienos vagystes dengia ir vietiniai žmonės ar įvykio liudininkai. Policija ragina žmones, kuriems, matant kraunamą ir vežamą medieną, kyla įtarimų, pranešti policijai – ši atvažiavusi patikrins, ar krovėjai turi reikiamus dokumentus. Be to, aktyvesni galėtų būti ir vietiniai gyventojai, įprastai žinantys, kam priklauso miškas.

Dažnu atveju ir pats miško šeimininkas medienos pasigenda tik tuomet, kai reikia rūpintis kuru šaltajam metų sezonui. Todėl iškirstus medžius savininkas gali pastebėti per vėlai.

Medienos vagystes skatina ir žmonės, susigundę pigiau negu rinkos kainomis įsigyti statybinės medienos ar malkų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas