Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Besaikis alkoholio vartojimas gero nežada

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2010-01-08

Kretingoje lankėsi Kauno medicinos universiteto Profilaktinės medicinos katedros biomedicinos mokslų daktaras, gydytojas psichiatras Aurelijus Veryga. Jo paskaitos–seminaro apie alkoholį ir jo poveikį žmogaus sveikatai klausėsi psichikos centro, mokyklų atstovai, socialiniai darbuotojai ir kt.

Medicinos mokslų daktaras Aurelijus Veryga teigė, kad gerti didesnį alkoholio kiekį per trumpą laiką - labai pavojinga, nes kepenys nespėja jo perdirbti.

Augant gyventojų pajamoms santykinė alkoholio kaina nuolat mažėja. Sovietmečiu, kai daugumos žmonių alga siekė apie 70 rublių, vienas 0,5 litro talpos butelis degtinės kainavo apie 3,5 rublio. Žmogus už savo algą galėjo nusipirkti 20 butelių degtinės.

2007 metais vidutiniška alga buvo apie pusantro tūkstančio litų. Už šią sumą buvo galima nusipirkti gerokai daugiau – apie 100 butelių degtinės. Tai, anot A. Verygos, irgi turi įtakos išaugusiam alkoholio vartojimui. Jo nuomone, šiandien alkoholio butelis turėtų kainuoti apie 68 litus, o butelis alaus - apie 12 – 13 litų. Manoma, kad tada tikrai sumažėtų alkoholio pirkimas. Šventėms žmogus nusipirktų alaus buteliuką, o ne 20 litrų butelį. Dabar didesnei šventei, pavyzdžiui, ruošiantis vestuvėms, skaičiuojama kiekvienam svečiui po butelį „ant galvos“.

Tačiau ir daug išgeriantis žmogus nebūtinai yra alkoholikas. Priklausomybė nustatoma tada, kai žmogus nebesuvaldo situacijos – nori nebegerti, bet nebegali.

Tautos turi alkoholio vartojimo tradicijas. Svečiuojantis Rusijoje ar Baltarusijoje gerokai dažniau galima išgirsti raginimą išlenkti taurelę. Vakaruose tokių raginimų kur kas mažiau, o ir atsisakius išgerti niekas nepuola klausinėti priežasčių.

Manoma, kad Rusijoje per šiuos metus nuo alkoholio mirs per 300 tūkst. žmonių. Rusijoje 68 procentai žmonių nesulaukia pensinio amžiaus.

Lietuvoje alkoholiniais gėrimais kasmet apsinuodija 2,5 tūkst. žmonių. Dėl alkoholio vartojimo sukeltų ligų kasmet miršta apie 5 tūkst. 800 žmonių.

Alkoholį vartoja beveik 15 procentų penkiolikos - šešiolikos metų paauglių. Berniukai išgeria du su puse karto dažniau negu mergaitės.

Per šešerius metus 17 kartų išaugo alkoholiniais gėrimais apsinuodijusių vaikų skaičius. Vis jaunesnio amžiaus vaikai pradeda vartoti alkoholinius gėrimus.

A.Verygos nuomone, paauglių alkoholio vartojimui įtaką daro ir reklama. Nebelikus reklamos, 40 proc. sumažėjo ir sidro bei alkoholinių kokteilių vartojimas. Lektorius taip pat mano, kad taikant vien paauglių švietimą be kitų priemonių, vargu, ar pavyks sumažinti alkoholio vartojimą. Efektyvesnių rezultatų būtų galima pasiekti mažinant alkoholio prieinamumą.

Gydytojas teigė nesuprantąs ir kai kurių Lietuvoje žinomų žmonių požiūrio į alkoholį – buvusio Seimo nario Kazimiero Bobelio garsinamą „Bobelinę“. Anot jo, jei vynas ar kiti alkoholiniai gėrimai būtų vaistas, tai gydytojai rašytų receptus ir eitume jų pirkti į vaistines. Lektorius kategoriškai pasisakė ir prieš naminės degtinės legalizavimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas