Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Iš įkalinimo įstaigų – į šaltį ir badą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2010-01-08

Valdžia, nebeišmanydama, kaip ir iš ko besutaupyti, sumanė pirma laiko iš įkalinimo įstaigų paleisti kalinius. Šie, sugrįžtantys į savo gyvenamąsias vietas, tampa papildoma našta savivaldybių mokesčių mokėtojams.

Nori valgyti – pinigų nėra

Virginijus Žeimys po 9-erių kalėjime praleistų metų sugrįžo į ištuštėjusius savo tėvų namus Salantuose. Šie jį pasitiko šalti, mat, abu tėvai per tą laiką išmirė, o jis neturi nei malkų, nei pinigų. „Noriu valgyti – nėra ko. Nejaugi turiu eiti vogti ir vėl sėsti į kalėjimą?“ - karščiavosi brolio į redakciją atlydėtas 48-erių V.Žeimys.

Vyras sakė, jog iš kalėjimo sugrįžo antroje gruodžio pusėje, išsyk registravosi Darbo biržoje ir kreipėsi į Socialinės paramos skyrių dėl pašalpos.

„Puikiai žinau, kad man priklauso vienkartinė - 130 Lt dydžio – pašalpa. Bet mane „apmovė“: žadėjo išmokėti, liepė banke atsidaryti sąskaitą. Sausio 5 dieną jau turėjo būti pervesti pinigai, bet jų nėra. Su broliu važiavome į Kretingą aiškintis: buvome Socialinės paramos skyriuje, dabar eisime pas merą. Manote - malonu be pinigų per šaltį „tranzu“ iš Salantų trenktis į Kretingą?“ - vienas kitą papildydami piktinosi broliai Žeimiai.

V.Žeimys sakė dabar esąs viengungis: ligi kalėjimo turėjęs šeimą – žmoną ir sūnų, tačiau išsiskyręs ir su ja ryšių nepalaikąs. Ligi kalėjimo jis dirbęs skardintoju ir medžio apdailos darbus.

V.Žeimys atviravo, jog po ilgų įkalinimo metų visiškai nebemokąs gyventi savarankiškai ir nebesiorientuojąs dabartinėje situacijoje. Jis buvo teistas 4 kartus: paskutinįsyk nuteistas kalėti 12 metų už žmogžudystę, tačiau į laisvę paleistas pirma laiko.

Norėjo parūpinti daugiau pinigų

Kretingos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė teigė, jog išmokėti vienkartinę – 130 Lt dydžio - išmoką iš įkalinimo įstaigų sugrįžusiems buvusiems kaliniams niekuomet nebuvo privaloma: savivaldybės ją galėdavo skirti savo nuožiūra. Nuo pernai gegužės mėnesio šios pašalpos mokėjimą Kretingos rajono savivaldybės taryba, taupydama biudžeto pinigus, nutraukė.

Šiemet iš įkalinimo įstaigų jau sugrįžo 6 Kretingos rajono gyventojai. Visgi, atsižvelgdama į sunkią tų asmenų padėtį, Kretingos rajono savivaldybė jiems skyrė vienkartines išmokas. Išimtis buvo padaryta ir V.Žeimiui.

„V.Žeimys mums pristatė pažymą iš įkalinimo įstaigos, kurioje parašyta, kad jis yra nevedęs. Galvojome, kaip galėtume geriau padėti tam žmogui: jis įsiregistravęs Darbo biržoje, todėl norėjome jam išrūpinti socialinę pašalpą. Ši pašalpa iš pradžių skiriama 3 mėn., o vėliau gali būti pratęsiama. Dažnai ji būna didesnė negu vienkartinė išmoka: maksimalus socialinės išmokos dydis – 315 Lt, - kalbėjo D.Blagnienė. - Kai V.Žeimys atvyko pas mus, specialistas Rimantas Kazlauskas jam ir paaiškino, kad vienkartinės išmokos nebus, tik yra galimybė gauti socialinę pašalpą“.

Tačiau, patikrinus duomenis, paaiškėjo, kad V.Žeimys nėra oficialiai išsiskyręs su žmona. O skiriant socialinę pašalpą, būtina žinoti bendras šeimos pajamas.

Salantų socialinės paramos skyriaus specialistė Danutė Šiaulienė jam taip ir paaiškinusi, kad reikalinga pristatyti žmonos dokumentus. Pamatę, kad greitai negaus pinigų, piktai nusiteikę broliai Žeimiai teisybės ieškojo pas merą J.Mažeiką.

Įstatymai - visiems vienodi

„Suprantu, kad V.Žeimio situacija yra labai sunki: buvusių kalinių niekas nenori įdarbinti, pinigų nėra, o gyventi reikia. Tačiau įstatymas visiems yra įstatymas: jis turi įrodyti, kad žmona neturi pajamų. Tuomet jam priklausys ir socialinė pašalpa, ir pašalpa kietajam kurui įsigyti“, - teigė D.Šiaulienė.

Jos žodžiais, dažniausiai buvę kaliniai labai gerai išmano įstatymus, tačiau bandydami nuslėpti tiesą, tik apsunkina save ir tarnybų darbą, nes dabar asmenų duomenys yra kaupiami kompiuterinėse duomenų bazėse.

D.Blagnienės žodžiais, numatyta, kad paleidžiant iš įkalinimo įstaigų, vienkartinės išmokos buvusiems kaliniams turės būti išmokėtos vietoje.

Šiuo metu Lietuvoje yra 8 tūkst. nuteistųjų ir suimtųjų. Prieš Kalėdas daliai jų nušvito viltis – pirma laiko sugrįžti namo: Teisingumo ministerija jau skaičiuoja, kiek ir kokių kalinių bus paleista, lopant biudžeto skyles ir prisidengiant tauria - Lietuvos tūkstantmečio - proga.

Įstatymo projektu siūloma nuo bausmės atleisti asmenis, kurie yra padarę baudžiamuosius nusižengimus, jei bausmės laikas dar nepradėtas vykdyti. Taip pat nuo bausmės atleisti dalį asmenų, padariusių nesunkius nusikaltimus.

Faktai

Šiandien vienam nuteistajam valstybė skiria 64 Lt per dieną arba kone 2 tūkst. Lt per mėnesį.

Per metus vienam kaliniui išlaikyti reikia 23,3 tūkst. Lt. Į tą sumą be maisto, komunalinių ir medicininių paslaugų įeina jo apsauga, priežiūra, personalo darbo užmokestis.

Be pareigūnų darbo užmokesčio, vienam kaliniui per dieną skiriama 16 Lt arba 5 tūkst. 850 Lt per metus.

Lietuvoje veikia 15 įkalinimo įstaigų ir 48 pataisos inspekcijos, kurios vykdo bausmes, nesusijusias su laisvės atėmimu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas