Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugsėjis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar tikrinate informaciją, paskleistą socialiniuose tinkluose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kalnalio bendruomenė neturi savo namų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2009-10-13

Rytoj Kalnalio bendruomenė kviesis rajono Savivaldybės tarybos narius, kad be kitų problemų išsiaiškintų ir bendruomenės namų likimą. Prieš kelerius metus Kretingos rajono valdžia Kalnalio bendruomenei pažadėjo mainais už privatizuotą mokyklą išpirkti bažnyčiai priklausantį bibliotekos pastatą. Deja, šiandien valdžia aiškina, kad tam nėra pinigų.

Pasijuto dvigubai apgauti

Prieš kelerius metus įsikūrusi Kalnalio bendruomenė savo reikmėms išsinuomojo dalį patalpų klebonijai priklausančiame pastate, kuriame buvo įkurdinta ir biblioteka. Prieš tris savaites Kalnalio biblioteka buvo uždaryta ir iškeldinta.

„Pasijutome apgauti dvigubai: nebeturime nei vienintelio savo kaime kultūros židinio, nei bendruomenės namų. Nebeturime, kur nei patys susirinkti, nei vaikams surengti kalėdinę eglutę“, - tvirtino Kalnalio bendruomenės pirmininkas Stasys Kripas.

Anot jo, dar 2004 m. buvo kreiptasi į rajono valdžią prašant, kad biblioteką iškeldintų į nenaudojamas buvusios mokyklos patalpas. „Sužinojome, kad mokykla yra įtraukta į privatizuojamų objektų sąrašą, ir nuvykome pas tuometinį Seimo narį Virginijų Domarką. Susitikime dalyvavo ir vicemero pareigas ėjęs Juozas Mažeika bei rajono tarybos narys Povilas Turauskis. Sutarėme, kad Kretingos rajono valdžia išpirks iš bažnyčios šį pastatą, - tam neprieštaravo ir Telšių vyskupas Jonas Boruta. Bendruomenė patikėjo pažadais: už savo lėšas sutvarkėme sienas, lubas. Langus sudėjome iš laimėto projekto lėšų“.

Tačiau tuo, anot S.Kripo, viskas ir baigėsi. Dabar pastato stogas – avarinės būklės, prilaikomas pastolių. „Šį kovą turėjo atvykti rajono tarybos narių komisija, tačiau ji nesirodė. O rudeniop bendruomenę aplankiusi vicemerė Jolita Vaickienė pareiškė: nepirksime – nėra pinigų“, - piktinosi bendruomenės pirmininkas.

Imbarės seniūnas Antanas Turauskis sakė žinąs Kalnalio bendruomenės viziją – siekiama, kad būtų išpirktas visas pastatas. Tačiau tebegalioja susitarimas su Kalnalio bažnyčios klebonu Raimondu Jonausku: išsikėlus bibliotekai, klebonas bendruomenei leidžia naudotis buvusios bibliotekos patalpomis.

Kaltina pražiopsojus lėšas

S.Kripo žodžiais, nežinia, dėl kieno kaltės „nuplaukė“ ir Kalnalio bažnyčios remontui pernai paskirti pinigai.

Anot A.Turauskio, buvo kreiptasi į Kultūros ministeriją bei Kultūros vertybių paveldo departamentą dėl lėšų restauruoti Kalnalio Šv.Lauryno bažnyčią. Ši bažnyčia buvo įtraukta į Vyriausybės finansuojamos Lietuvos tūkstantmečio programą: jai buvo numatyta skirti 800 tūkst. Lt.

„Į Kalnalio bažnyčią buvo atkreiptas dėmesys todėl, kad joje buvo pakrikštytas Motiejus Valančius. Tačiau visi Vyriausybės pinigai atiteko Valdovų rūmams“, - įsitikinęs A.Turauskis, tuo pačiu atsakydamas tiems, kurie mano, kad Kalnalio bendruomenė ir parapijos klebonas R. Jonauskas laiku neparodė reikiamos iniciatyvos.

R.Jonauskas teigė, kad klebono ir parapijos galimybės yra apribotos: „Kalnalio bažnyčia yra architektūros paminklas. Kad galėtume ją remontuoti, reikia įvairių valdžios derinimų, leidimų. Vyskupija jos remontui neskiria lėšų, o parapija už savo pinigus sutvarkė elektrą, įrengė žaibolaidį“.

Redakcijos žiniomis, Kretingos rajono savivaldybė Lietuvos tūkstantmečiui paminėti lėšų iš Vyriausybės programos išvis negavo.

Kalnalio Šv.Lauryno bažnyčia buvo pastatyta 1777 m. kunigaikščio Oginskio rūpesčiu.

Joje 1801 m. kovo 1 dieną pakrikštytas būsimas vyskupas M.Valančius.

Bažnyčia sudegė 1882 m. nuo žaibo smūgio. Dabartinė medinė bažnyčia ir trijų aukštų varpinė atstatytos 1883 m.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas