Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo rudens kolegijos patalpos liks tuščios

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2009-08-28
Nuo rugsėjo nebebus studentiško šurmulio Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijos Kretingos skyriuje. Studentams ir dėstytojams teks važinėtis į Klaipėdą, o dauguma administracijos ir aptarnaujančio personalo neteks darbo.

Žinia apie tai, kad uždaromas Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijos Verslo fakulteto Kretingos skyrius, atėjo likus vos savaitei iki mokslo metų pradžios. Kol kas oficialaus patvirtinimo nesulaukę darbuotojai baiminasi netekti darbo vietų, o dalis studentų pasipiktino sužinoję, kad dabar jiems teks važinėti į Klaipėdą.

Kai kurie kolegijos Kretingos skyriaus dėstytojai tik šiomis dienomis sužinojo apie jų laukiančias permainas. Kitą savaitę įstaigos bendruomenę turėtų pasiekti ir oficialus įsakymas dėl skyriaus uždarymo.

Šią naujieną Kretingos skyriaus darbuotojai pavadino šoko terapija. Iki šiol jiems buvo žadėta į Klaipėdą perkelti tik pirmakursius bei geodezijos specialybės studentus. Laukdami vyresniųjų kursų studentų, kolegijos darbuotojai Kretingoje rengėsi naujiems mokslo metams.

Studentai mokysis Klaipėdoje

Per šias dienas paaiškėjo, kad į Klaipėdą perkeliami visų kursų ir specialybių studentai, dėstytojai. Prekybos vadybos studentams paskaitos bus dėstomos Verslo fakulteto auditorijose, o geodezijos – Technologijų fakultete.

Šiuo metu Kretingos skyriuje dieniniame ir neakivaizdiniame skyriuose studijavo 205 studentai, daugiausiai – iš Kretingos bei kaimyninių rajonų.

Neakivaizdinio skyriaus studentė Indra Beniušienė, sužinojusi, kad mokslus teks tęsti Klaipėdoje, neslėpė nusivylimo: „Stojome į Kretingą, nes mums taip buvo patogiau. Dabar bus sunkiau mokslus suderinti su darbu: nepavyks trumpam atsiprašyti iš darbo, kad būtų galima išsilaikyti įskaitą ar nueiti į svarbią paskaitą. Tikriausiai šio sprendimo jau negalėsime pakeisti. Ką padarysi, liko paskutiniai metai – išvargsime. Tik keista, kodėl tyli pirmojo ir antrojo kurso studentai“.

Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijos laikinasis direktorius Artūras Kiguolis įsitikinęs, kad uždarius Kretingos skyrių, pagerės studijų kokybė: studentai galės naudotis bendra materialine ir kultūrine baze, jiems dėstys ne tik Kretingos, bet ir uostamiesčio dėstytojai, profesoriai.

Be to, dieninio skyriaus studentai galės gyventi bendrabutyje.

Išlaikyti pastatą – per brangu

Sprendimas uždaryti Kretingos skyrių buvo priimtas, įgyvendinus Aukštojo mokslo reformą ir suorganizavus bendrąjį studentų priėmimą į Lietuvos aukštąsias mokyklas.

„Paaiškėjo, kad iš įstojusiųjų į šias specialybes – tik du kretingiškiai. Studentai iš kitų Lietuvos miestų pageidauja, kad studijos vyktų Klaipėdoje. Seniau skyriuje mokėsi daugiau kretingiškių, nes studentų priėmimas buvo organizuojamas vietoje“,- sakė A.Kiguolis.

Šiemet pasikeitė ir kolegijos finansavimo būdas: seniau daugiausiai lėšų skirdavo Vyriausybė. Dabar didžiąją įplaukų dalį sudarys studentų mokymo krepšelis.

Sumažėjus finansavimui, Vyriausybės sprendimu susijungė dvi kolegos: Klaipėdos verslo ir technologijų bei Klaipėdos kolegija.

„Išlaikyti pastatą Kretingoje – nebeturime pinigų. Kaip reiktų paaiškinti studentams, kodėl už jų pinigus neperkami kompiuteriai, o išlaikomos patalpos Kretingoje“, - sakė A.Kiguolis.

Dėstytojai darbo nepraras

Šiuo metu Kretingos skyriuje nuolat dirba 25 dėstytojai. A.Kiguolis tikino, kad visiems jiems darbas bus pasiūlytas Klaipėdoje.

Tačiau jis negalėjo paguosti administracijos ir aptarnaujančio personalo darbuotojų, kurių skyriuje – dvi dešimtys. Pasak A.Kiguolio, kas konkrečiai nebeteks darbo, paaiškės po Akademinės tarybos posėdžio.

A.Kiguolis tikino suprantantis personalo nepasitenkinimą, tačiau kitos išeities nematantis. „Davėme galimybę Kretingai augti net iki fakulteto. Norėdami sutvarkyti bazę, investavome nemažai pinigų: renovuoti kabinetai, biblioteka, įrengta kompiuterių klasė, pakeisti langai. Vis dėlto, nors skyriaus išorė tapo patraukli, tačiau jam trūko gyvybingumo“, - apgailestavo A.Kiguolis.

Jis užsiminė, kad kolegijai Kretingoje tekdavo svetimkūnio dalia. Kolegijos vadovams buvo prikišama esą pastatas gadina muziejaus vaizdą. Kartu su kolegija vystyti projektų, kurti ateities strategiją reikalo nematė ir rajono politikai.

Anot A.Kiguolio, kol kas svarstoma, ką daryti su Kretingos skyriaus patalpomis. Planuojama, kad jose vyks konsultacijos neakivaizdinio skyriaus studentams.

Nutraukiama istorija

Kolegijos dėstytoja Birutė Zaliapūgienė mano, kad Kretingos skyriaus uždarymas – netektis mūsų rajonui.

„Apmaudu, kad taip nutraukiama mokyklos istorija, skaičiuojama nuo 1930-ųjų. Turėti aukštąją mokyklą Kretingai buvo garbė. Gaila, kad dėl jos išlikimo piršto nepajudino nei rajono vadovai, nei Seimo narys Vaidotas Bacevičius – juos apie padėtį buvome informavę“, - sakė B.Zaliapūgienė, šioje mokslo įstaigoje dėstanti nuo 1975 metų.

B.Zaliapūgienė ir jos vyras Algimantas Alfonsas – liudininkai, kaip per daugelį metų keitėsi mokykla: Kretingos žemės ūkio technikumas 2003 metais tapo savarankišku Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijos skyriumi. Pernai sausį šis skyrius tapo Verslo fakulteto dalimi.

„Nereikėjo leisti, kad technikumas virstų kolegijos filialu. Kretingos technikumas rengdavo gerus specialistus. Žemės ūkis nėra tik dalgis ir kastuvas, reikia ir šiuolaikinių žinių. Matyt, sunaikinus žemės ūkį, tokie specialistai tapo nebereikalingi“, - kalbėjo Jonas Juchnevičius, kuris Kretingos technikumui vadovavo nuo 1972-ųjų. Po trejų metų jis pradėjo dirbti žemės ūkio valdyboje, buvo gavęs nusipelniusio žemės ūkio darbuotojo vardą.

Užsisėdėdavo iki vėlumos

Į albumus nugulė Kretingos žemės ūkio technikumo gyvavimo akimirkos: prisiminimai, straipsniai, nuotraukos. Buvęs technikumo dėstytojas Vaclovas Danevičius praeitį prisimena su nostalgija.

Kretingos technikumo gyvavimo pradžią bei pakilimą pamena ir 85 metų kretingiškis Vaclovas Danevičius.

Savo prisiminimus apie technikumą, iškarpas iš spaudos bei nuotraukas vyras suguldė į keletą autobiografinių albumų.

„Man neužteko tik išdėstyti pamokas. Kabinete užsisėdėdavau ir iki vidurnakčio“,- vartydamas albumus pasakojo V.Danevičius, kuris technikume įsidarbino 1960-aisiais. Penkiolika metų studentai klausėsi jo paskaitų apie daržininkystę bei žemdirbystę.

V.Danevičius su studentais bendraudavo ne tik per paskaitas, bet su jais leisdavosi į pažintines ir mokslines ekskursijas po Lietuvą, Rusijos miestus. Į žygius entuziastingas dėstytojas su jaunimu išsirengdavo ir pėsčiomis.

Iš šių kelionių V.Danevičius parsiveždavo ir metodinių priemonių – jo įrengtas kabinetas buvo įvertintas respublikiniu lygiu.

1915 m. pab. – 1916 m. pr. – Kretingos aukštesniosios žemės ūkio mokyklos pradžia. Į namų darbo ir mergaičių ūkio mokyklą priimtos mokytis pirmosios 40 mergaičių. Mokykla veikė iki 1917 metų pradžios;

1918 – 1931 m. – atnaujinus veiklą, mokykla išgarsėjo visoje Žemaitijoje; 1942 m. – pradėjus vadovauti Petrui Navickui, mokykla persikėlė į Tiškevičiaus dvarą – nedidelį pastatą, vadinamą oficina;

1945 m. – mokykla persikėlė į grafo Aleksandro Tiškevičiaus dvaro rūmus; 1949 m. – vienmetė mokykla perorganizuota į dvimetę žemės ūkio mokyklą; 1953 m. – mokykla reorganizuota į vienmetę kolūkio buhalteriams ir sąskaitininkams rengti;

1958 m. – mokykla reorganizuota į Žemės ūkio technikumą;

1975 m. – žemės ūkio technikumas reorganizuotas į Tarybinį ūkį-technikumą; 1997 m. – suteiktas aukštesniosios žemės ūkio mokyklos vardas.

Šaltinis: dėstytojos Justinos Baublienės parengtas straipsnis


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas