Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Danutė Bendikienė:

- Viską plaunu. Neturiu savo sodo, tad vaisius, uogas ir daržoves perku turguje, parduotuvėse. Negali žinoti, kas maistą lietė, kokiais chemikalais vaisiai ar daržovės buvo purkšti. Ir taip visokios ligos puola, tad bent jau stengiuosi išvengti mikrobų. Todėl vaisius, daržoves, uogas nuplaunu labai kruopščiai ir su šiltu vandeniu.

Irena Šulskienė:

- Malonumas suvalgyti ką tik darže nuskintą braškę - didelis. Tuomet atsiskleidžia visas skonis, aromatas. Manyčiau, netgi sveika uogas valgyti tiesiog taip – tiesiai iš daržo. Skaičiau, kad, tarkim, braškes iš savo daržo netgi sveikiau valgyti neplautas – išsisaugo daugiau vitaminų. Su pirktinėmis daržovėmis, vaisiais ir uogomis elgiuosi atsargiau: nežinia, kur jos užaugintos, kieno liestos.

Vaidas Liutkus:

- Visuomet plaunu ir daržoves, ir vaisius, ir uogas. Nėra kitos išeities: mano gatvėje labai dulka, tad visas daržas pilnas dulkių. Netgi vaikystėje, kiek pamenu, viską plaudavau – nors paprastai vaikai mėgsta uogas ar vaisius valgyti tuoj pat, nusiskynę.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Baltiejienės komentaras:

- Yra sakoma, kad skaniausios uogos – tiesiai iš lysvės. Tačiau uogas, vaisius, daržoves būtinai reikia plauti, nes net ir ant pačių švariausių slypi daug nematomų pavojų. Dažniausiai žmonės užsikrečia helmintozėmis. Helmintozė – tai kirminų parazitavimas žmogaus organizme. Valgant neplautas daržoves, vaisius, uogas, galima užsikrėsti bakterine dizenterija, žarnyno lazdelės sukelta infekcija, vidurių šiltine, hepatitu A ir kitomis ligomis. Užkrečiamųjų ligų sukėlėjai ant daržo gėrybių gali pakliūti, jei daržas yra tręšiamas žmonių išmatomis, laistomas vandeniu iš atvirų vandens telkinių. Užkratą platina ir šunys, katės, vabalai, musės. Ligos dažniausiai pasireiškia viduriavimu, alerginėmis reakcijomis, susilpnėja imunitetas. Norint išvengti šių nemalonumų, nereikėtų daržovių, vaisių, uogų plauti atviruose vandens telkiniuose. Jas būtina nuplauti po tekančiu vandeniu, prieš valgant derėtų nusiplauti ir rankas. Nepatartina ragauti ant prekystalio perpjautų vaisių ar daržovių, nes ir pjūvis gali būti užterštas.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius Šypalis

Kaip plauti uogas, daržoves:

· plaunant žemuoges, braškes rekomenduojama prieš tai perrinkti, nuskabyti žalius kotelius su lapeliais.

· salotas, špinatus plauti kiekvieną lapą atskirai, nes suaugimo vietose lieka žemių, kenkėjų, kitokių nešvarumų;

· pašalinus apvytusius viršutinius kopūstų lapus, kurie dažniausiai būna pažeisti kenkėjų ir žemėti, gūžę plauti tekančiu vandeniu;

· agurkus, patisonus, baklažanus, moliūgus plauti švelniai šveičiant šepetėliu. Šepetėlio prireiks ir plaunant bulves, burokėlius, morkas, salierus ir pan.;

· porus geriausiai plauti perpjautus išilgai pusiau, nes lengviau išplaunami nešvarumai, susikaupę po stiebkočio sluoksniais;

· rekomenduojama daržoves prieš plovimą keletą minučių pamirkyti šaltame vandenyje tam, kad nuo jų greičiau nusiplautų nešvarumai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas