Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos dvaro rožynai: praeičiai pagerbti, akiai pamaloninti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2009-08-07
Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Stasė Dvarionienė rytoj Dvaro šventės proga aus gėlių kilimą, kuriam reikalingos rožės bus suskintos iš Kretingos dvaro rožynų.

Rytoj – Dvaro šventės dieną - nuo ankstyvo ryto Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Stasė Dvarionienė kartu su dar trimis floristėmis iš Klaipėdos pradės austi gėlių kilimą “Kretingai ir jos žmonėms”. Moterys suskaičiavo, kad per 10 kv. metrų ploto paveikslui sukurti reikės 160 plytų oazės, nemažos krūvos bergenijų lapų, maždaug 1 tūkst. laukuose augančių bitkrėslių žiedų ir 220 rožių. Šios – visos vienos spalvos - bus suskintos iš Kretingos dvaro rožynų.

Šiuo metu Kretingos muziejų supa 400 rožių krūmų, kurie žydėti pradeda pavasarį ir nužydi tik grasinant šalnoms. “Rudeniop rožių žydėjimą pristabdome – kad jos nenusilptų, sėkmingai peržiemotų ir pavasarį vėl džiugintų naujais žiedais”, - sakė S.Dvarionienė, kuriai prižiūrėti rožynus bei kitus muziejaus gėlynus šią vasarą padeda dar 15 žmonių. Darbo jiems netrūksta: dvaro gėlynai užima beveik 2 tūkst. kvadratinių metrų, iš kurių rožynams yra skirta beveik 200 kv. m ploto.

Raudona – dvaro spalva

“Jeigu seksis, rožynus dar plėsime. Ypač bendrabučių link, ties kuriais esame atkūrę tik rožyno fragmentą”, - teigė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Prieš trejus-ketverius metus pasodintos rožės buvo atvežtos iš kaimyninės Latvijos, garsėjančios rožių auginimo tradicijomis.

Centrinį muziejaus rožyną sudaro išskirtinai raudonos-bordo spalvos rožės. “Raudona – dvaro spalva. O ir konsultantai nepatarė maišyti rožių spalvų – toks rožynas iškart prarastų savo žavesį”, - pasakojo muziejaus direktorė, kuri kartu su specialistais rožynus kūrė, planavo pagal išlikusias grafo Juozapo Tiškevičiaus laikų nuotraukas bei pagal muziejininko Juozo Mickevičiaus aprašymus.

Yra žinoma, kad grafas Juozapas Tiškevičius rožynus Kretingos dvare įveisė apie 1910-1912 metus. Prižiūrėti augalus jam padėjo vengrų kilmės dvaro matininkas Šostakas, daržininkas Haidukas.

Kokių spalvų ar kokių veislių rožių grafas prieš beveik 100 metų užsodino dvare, duomenų nėra išlikę. Tačiau žinoma, kad rožynai, prancūzišku stiliumi sukurti gėlynai vešėjo iki karo. Šiam užėjus, rožės buvo sunaikintos, parko medžiai – iškirsti.

Atiduodant pagarbą praeičiai bei grožį kūrusiems dvaro šeimininkams, šių laikų rožynai įkurdinti autentiškose Kretingos dvaro vietose: prie įėjimo, kiemo centre ir parko link, prie dabartinių bendrabučių.

Už priežiūrą atsidėkoja gausiai žydėdamos

Kretingos dvaro parke žydinčios rožės yra parinktos tų veislių, kurios tinka parkams ir kurios žydi nuolat bei ilgai.

Kaip sodinti rožes, ką reikėtų įkurdinti šalia jų, Kretingos muziejaus darbuotojus konsultavo landšafto architektai Kęstutis Labanauskas, Nijolė Kazakevičiūtė.

Pavasarį šalia rožių pražysta tulpės, po to foną gėlių karalienėms sudaro našlaitės. Šioms nužydėjus, rožyno pakraščiuose buvo pasodinti daugiamečiai eraičinai bei vienmetės raudonos žemaūgės salvijos ir pilką foną suteikiančios pajūrinės žylės.

Gamtos skyriaus vedėja S.Dvarionienė pripažino, kad rožės reikalauja priežiūros, tačiau norėtų paneigti mitą, kad rožės – labai lepios.

“Pačios lepiausios muziejaus rožyne būtų baltai žydinčios arbatinės rožės. Jos labiau negu kitos rožės bijo šalčio. O šiaip rožes nėra sunku auginti, tik nuolat jas tenka ginti nuo kenkėjų, ligų”, - pasakojo S.Dvarionienė.

Didžiausi rožių priešai – amarai, baltasparniai, voratinklinės erkės bei miltligė. Kovą su šiais niekdariais muziejaus darbuotojai pradeda pavasarį ir baigia rudenį. Kenkėjai patys aktyviausi kintant orams – kai tai šyla, tai vėsta.

Rožes svarbu genėti, šalinti jau nužydėjusius žiedus. Kretingos dvaro parke auginamos rožės – tokių veislių, kad kuo daugiau jas skini, tuo jos gausiau žydi.

“Bet tai nereiškia, kad jas turėtų draskyti praeiviai, lankytojai ar neklaužados vaikai. Dėl priežiūros nesame praradę nė vieno krūmo rožių, todėl labai skauda širdį pamačius nulaužytus, netgi išrautus rožių krūmus”, - sielojosi S.Dvarionienė.

Jau sukaupusi kelerių metų rožių auginimo patirtį, ji bei jos pagalbininkai rožes žiemoti užkloja esant 5 laipsnių šalčiui, durpėmis rožių šaknys užberiamos šąlant vienu-dviem laipsniais mažiau. Kad rožės kuo gausiau žydėtų, jos tręšiamos specialiai tam skirtomis trąšomis, o kad nesulaukėtų – iškarpomi laukiniai ūgliai.

S.Dvarionienės nuomone, tinkamai prižiūrint dvaro rožynai turėtų gyvuoti mažiausiai dar 10 metų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas