Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Lietuvos menininkai Vilių Orvidą lygina su Čiurlioniu

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2006-06-16

Netoli Salantų esančioje Orvidų sodyboje–muziejuje dešimt dienų trukusiame plenere devyni garsūs Lietuvos menininkai - skulptoriai bei tapytojai – kaltais „kalbino“ laukų akmenis bei potėpiais drobėse atspindėjo dvasingoje erdvėje netikėtai išgyventą savęs atradimą. Pleneras buvo pašvęstas Viliui Orvidui atminti, jo kilnių darbų ir beribio kūrybiškumo tęstinumui. Rytoj, birželio 17 dieną, 15 val. sodyboje bus surengta plenero dalyvių darbų paroda.

Saulius Kruopis įsitikinęs: tie, kurie Viliaus Orvido sodybą vadina absurdo muziejumi, patys yra netvirtos asmenybės, kurių viduje – absurdas ir chaosas.

„Viliui gyvam esant, šalia totalios, plačios ir širdingos bei pasiaukojančios veiklos, kur kiekvienas užklydęs žmogus čia rasdavo šiltą žodį, gilią dvasinę užuojautą, pastiprinimą bei gyvą tikėjimą, sodyboje nuolat buvo kuriama. Viliaus kūryba nebuvo menas dėl meno. Kiekvieną žmogų ši neeilinė asmenybė įtraukdavo į kūrybos procesą, kad kurdamas žmogus atsigautų“, - tikino buvęs V.Orvido draugas ir bendražygis, vienas plenero organizatorių, dailininkas Borisas Jokubauskis.

„Vilius buvo tokio masto kūrėjas, kaip ir Čiurlionis. Tautoje genijai gimsta sykį per šimtmetį. Jie peržengė savo laiką, ir jų kūrybos svarba bei didybė suvokiama per dešimtmečių atstumą. Amžininkai to nesupranta ir laiku neįvertina. Tai suvokia tik intelektualai. Vilius, kaip ir Čiurlionis, kuris buvo tik muzikos profesionalas, – abu savamoksliai dailininkai. Kiekvienas, kuris praeina profesionalius mokslus, nebėra genijus. Didžioji kūryba yra užkoduota tik genijaus esybėje. Indų išmintis byloja, kad mažo medelio pavėsyje atsigaivina vienas žmogus, didelio – sutelpa visi“, - taip Viliaus Orvido svarbą lietuvių tautai suvokia šio plenero dalyvis ir ilgametis Nidos plenerų organizatorius, vilnietis dailininkas Saulius Kruopis.

Pasak S.Kruopio, V.Orvido charizmą pajutęs B.Jokubauskis jau antrus metus kartu su Klaipėdos dailės klubo „Guboja“ direktore Regina Donbrauskaite-Plotnikova parengė projektą, kad į plenerą sukviestų profesionalius Lietuvos menininkus.

Kaunietis dailininkas Gintautas Vaičys tvirtino, jog išsipildė jo antrą dešimtmetį puoselėta svajonė – kurti V.Orvido aplinkoje.“Čia – nepaprasta erdvė, kur persipina daugybė religijos, filosofijos bei siurrealistinių dalykų. Čia pastebi prielankumo ženklų ne vien krikščionių, bet egzistenciniam Dievui, tikrajam Kūrėjui: čia viename - ir katalikybės, ir Egipto, ir indų tikėjimo motyvai. Tai, kas juntamai tvyro sodyboje, - žodžiais nenusakoma“,- įsitikinęs G.Vaičys. Dailininkas sodyboje užfiksuotus gamtos akcentus perkelia į eskizus, kurie drobėje virsta abstrakčiais potėpiais.

Kretingiškė dailininkė Liuda Liaudanskaitė-Vyšniauskienė sodybos gamtovaizdį ir dvasią perteikia subtiliomis ir švelniomis akvarelės spalvomis.

Dailininkai Skaidrė Butnoriutė ir Vytautas Poška kūrė linksmesniais motyvais. S.Butnoriutė, ieškodama sąsajų su tikėjimo, gyvenimo ir amžinybės simbolika, į bendrą šypseną sujungė „linksmąsias kaukoles“. O V.Poška į paveikslų ciklą, regis, „surinko“ visas sodybos apylinkių pūkų kamuoliais virtusias pienes, kurių brydėmis išvaikščiojo daugybė Viliaus dvasios „uždegtų“ žmonių.

Iš apylinkės lauko akmenų sodyboje kūrė du skulptoriai: klaipėdietis Sergejus Plotnikovas iškalė sodybos angelą sargą, vilnietis Vytenis Antanavičius „suvėrė“ įspūdingo dydžio rožinį. Šios skulptūros bus pastatytos greta sodybos kuriamame skulptūrų parke.

V.Orvido atminimą ir jo darbų tęstinumą sodyboje puoselėja sesuo Palmira bei draugas ir bendražygis Borisas Jokubauskis (stovi). Šįsyk į plenerą jie pakvietė devynis Lietuvos tapytojus ir skulptorius, kurie savo darbais praturtins sodybos-muziejaus ekspoziciją. Dailininkas Gintautas Vaičys džiaugėsi, kad išsipildė jo sena svajonė – kurti erdvėje, kuri pripildyta ne vien akmenų, bet yra „išmelsta“.

Dabartiniai Orvidų sodybos šeimininkai Palmira ir Liudvikas Beniušiai sakė, jog laisvos nuosavos žemės už dabartinės sodybos teritorijos dar esama apie 2 ha. „Negaila žemės. Jau senelis ir tėvas gelbėjo akmenis. Menininkai savo skulptūromis tik prikels ir dar labiau įamžins mano brolio Viliaus atminimą“, - tvirtino P.Beniušienė.

Kasmet, kad sudarytų kuo palankesnes sąlygas menininkų apgyvendinimui bei kūrybai, sodybos šeimininkai stiprina materialią bazę: sodyboje pastatyti trys rąstiniai vasaros tipo namukai bei svečių namas. Viename jų ketinama įkurti plenero dailininkų dovanotų darbų galeriją.

Pasak B.Jokubauskio, Orvidų sodyboje menininkai turi galimybę „pabėgti“ nuo rutinos iš savo dirbtuvių į kitonišką erdvę, atsiskyrėliškai pamąstyti apie gyvenimą ir būtį, ir save išreikšti per kitokį pajautimą. Todėl, jo žodžiais, ir buvo sumanytas tęstinis projektas, kurį 1 tūkst. Lt parėmė Kretingos ir 4 tūkst. Lt Klaipėdos savivaldybės. Pirmąkart pleneras Orvidų sodyboje buvo surengtas pernai.

Pasibaigus plenerui menininkai sodybai-muziejui dovanos bent po vieną savo kūrinį. Kiti darbai keliaus po kilnojamąsias parodas, kad tęstų V.Orvido dvasinės ir kūrybinės veiklos mintį – skleisti dvasingumą, gėrį, grožį, taurumą ir harmoniją. O pleneras ketina tapti kasmetine tradicija. Į plenerus žadama kviesti ne vien šalies, bet ir užsienio dailininkus, kurie skelbtų Lietuvos kultūrinio gyvenimo ypatumus už jos ribų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas