Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos ligoninės gali nelikti

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-07-28

Kone du dešimtmečius - nuo pat Nepriklausomybės pradžios reformuojamą Lietuvos Sveikatos apsaugos sistemą šalį su koalicijos partneriais valdantys konservatoriai-krikščionys demokratai užsimojo reformuoti dar kartą. Sveikatos apsaugos ministerija jau parengė Lietuvos Sveikatos sistemos pertvarkos metmenų projektą - modelį RRR. Projektą svarstė Seimo Sveikatos reikalų komitetas ir jam pritarė su pastabomis. Tikimasi, jog Seimas projektą patvirtins šį rudenį, o projektą vykdyti pradės 2010 metų sausį. Projekto tikslas - optimizuoti Sveikatos apsaugos sistemos kaštus ir išspręsti specialistų trūkumo problemą. Modelio RRR esmė - po reformos liks 3 tipų ligoninės: respublikinės, regioninės ir rajoninės.

Praėjusį ketvirtadienį Vilniuje su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininku Antanu Matulu susitikęs Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika neslėpė, jog vykdant sveikatos reformą pagal modelį RRR, Kretingos ligoninei tikimybė išlikti su visais dabar veikiančiais skyriais yra menka. “Greižtai nekirps. Svarbiausias kriterijus bus suteiktų paslaugų apimtis ir kokybė.Tačiau ir A. Matulas perspėjo, jog šalia mūsų yra Klaipėda su regiono lygmens ligonine,” - sakė meras.

Liktų slauga, dienos chirurgija ir ambulatorija

Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė patvirtino, jog vykdant reformą pagal modelį RRR Kretingos ligoninėje turėtų nelikti chirurginio ir akušerinio-ginekologinio skyrių, o visą parą dabar dirbanti ligoninės laboratorija, rentgenas dirbtų tik dieną. “Taptume slaugos ligonine, turinčia terapinį skyrių, dienos chirurgiją ir konsultacijas teikiančią ambulatoriją. Mums liktų pačios pigiausios paslaugos ir ligoninė neišsilaikytų, nebent savivaldybė padidintų slaugos lovų, kurių šiandieną tėra 8, skaičių,”- teigė I. Volskienė.

Neišvengiami nuostoliai

Šiuo metu Kretingos ligoninė turi 274 etatus. Reformuojant, apie 120 žmonių netektų darbo, tarp jų ir gydytojai, slaugytojai, pagalbinis personalas. Vien jų išeitinėms išmokoms reikėtų apie 2 mln. Lt, kadangi daugelis jų dirba ne vieną dešimtmetį. J. Mažeikos teigimu, nuo 2002 m. iki šiol Kretingos ligoninei atnaujinti išleista 8 mln. 569,8 tūkst. Lt, iš jų 2 mln. 993,8 tūkst. Lt yra rajono savivaldybės biudžeto lėšos.

Pastaraisiais metais ligoninė vykdo 5 mln. Lt vertės medicinos įrangos ir technologijų projektą. Kur reikėtų dėti po reformos nebereikalingą akušerinio-ginekologinio, chirurginio skyrių aparatūrą, I. Volskienė teigė nežinanti.

Klaipėdą pasiektų ne visi

- Kas besuskaičiuos, kiek žmonių gyvybių išgelbėjo Kretingos ligoninės medikai. Ne vienas, ištiktas širdies infarkto, buvo atgaivintas mūsų reanimacijoje ir po to reanimobiliu išvežtas į Klaipėdą tolesniam gydymui. Arba nutinka avarija: yra buvę po 7 sužeistus, reanimacijoje suteikiame pagalbą ir - į Klaipėdą. Tokiais atvejais tiesiai į Klaipėdą vežamas žmogus kažin ar gyvas benuvažiuotų. Vien kol sulauktų reanimobilio...,- kalbėjo I. Volskienė.

Šiuo metu Kretingos ligoninės paslaugomis naudojasi ne vien Kretingos, bet ir kitų rajonų - Skuodo, Plungės, Palangos miesto gyventojai. “Reforma nepadidins medicininės pagalbos prieinamumo rajonų gyventojams, tik sumažins”,- įsitikinusi ligoninės vadovė.

Ne tik sunkių, bet ir lengvesnių būklių atvejais naktį pagalbos reikėtų vykti į Klaipėdą. Štai, kad ir susiūti plėštinę žaizdą. Greitosios pagalbos automobilis tokios nelaimės ištiktą žmogų į Klaipėdą nuveštų, tačiau grįžti tektų pačiam.

Pakluso Pasaulio bankui

Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos metmenų projektas buvo parengtas po to, kai Pasaulio bankas pateikė išvadą, jog Lietuvoje yra per daug ligoninių ir rekomendavo taip sutvarkyti sistemą, kad ji veiktų kuo efektyviau.

Įvykdžius numatomą pertvarką Kretingos ligoninėje šalies sveikatos apsaugos sistema kasmet sutaupytų apie 3-4 mln. Lt. “Iš rajonų atsilaisvinusias lėšas planuojama panaudoti regioninių, respublikinių ligoninių stiprinimui. Specialistus nukreipti ne vien į šias ligonines, bet ir į pirminį lygmenį. Pasaulio bankas konsultavo, kad pirminis sveikatos apsaugos lygmuo Lietuvoje šiuo metu yra silpnas. Tą reikia pripažinti, nes šeimos gydytojai nebuvo paruošti, jais tapo - persikvalifikavo pediatrai, vidaus ligų specialistai,” - teigė I. Volskienė.

Reformos projekte numatoma išplėsti rajonuose dirbančių slaugytojų funkcijas. I.Volskienės manymu, slaugytojos gydytojo nepakeis.

Išliks ar ne Kretingos ligoninė, priklausys ir nuo Kretingos rajono savivaldybės valdžios pozicijos. Kol kas nei meras J. Mažeika, nei tarybos nariai nepareiškė, ar imsis priemonių ir kokių, kad ligoninė išliktų tokia, kokia yra šiandieną, ar risis pasroviui su nauja reformos banga.

Reforma Kretingos ligoninėje vyksta nuo 1999 metų. Reformuojant jau neliko traumatologijos, LOR, nervų ligų skyrių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas