Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyventojai priešinasi vietinės rinkliavos mokesčiui

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-07-28

Kretingos rajono savivaldybės tarybai patvirtinus vietinės rinkliavos mokestį už komunalinių atliekų surinkimą – 73 Lt vienam gyventojui per metus, “Pajūrio naujienų” redakcija sulaukė daugybės rajono gyventojų klausimų dėl šio mokesčio skaičiavimo ir taikymo metodikos, svarstymų bei pasiūlymų.

Reikalauja tikslumo ir lengvatų

Šukės kaime įvykusiame gyventojų susirinkime, kuriame dalyvavo ir “Kretingos komunalininko” atstovai bei Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas, žmonės visų pirma išsakė nepasitenkinimą tuo, jog mokestis skaičiuojamas pagal deklaravusių gyvenamąją vietą asmenų skaičių.

“Jeigu viename name gyvena vienas asmuo, jis už 240 litrų talpos konteinerio išvežimą mokės 73 litus, o už to paties tūrio konteinerį dviejų ir daugiau asmenų šeima mokės tiek pat kartų brangiau, nors komunalinių atliekų į konteinerį prikraus tiek pat, kiek ir vieno asmens šeima. Jeigu name gyvena dvi ar trys šeimos, kurios vėlgi atliekas kraus į vieną konteinerį, kodėl mokestis už buitinių atliekų surinkimą neskaičiuojamas pagal faktiškai turimą ir susidariusį buitinių atliekų kiekį ”, - svarstė Šukės gyventoja Aurelija Šaduikytė, kurios rūpesčiu šukiškių pageidavimai ir pasiūlymai pateikti ir rajono Savivaldybės administracijai, ir rajono tarybai.

Šukės gyventojai taip pat kelia klausimą, kodėl nėra numatyta socialiai remtinų asmenų apmokestinimo lengvatų, o kadangi vietinės rinkliavos mokestis skaičiuojamas pagal gyventojų skaičių, daugumai šeimų tai bus papildoma mokesčių našta, ir tai pablogins socialinę padėtį.

Ne tik Šukės, bet ir kitų kaimų gyventojų įsitikinimu, kiekviena gyvenvietė turėtų būti aprūpinta antrinių žaliavų surinkimo konteineriais, ir gyventojams rūšiuojant šiukšles, buitinių atliekų mažėtų.

“Be to, patvirtinant naująsias taisykles, buvo neatsižvelgta į kaimo vietovių buitinių atliekų susidarymo ypatumus: juk žaliąją biomasę, organines atliekas kaimo gyventojai kompostuoja, o popieriaus ir medienos atliekos sukaupiamos kūrenimo sezonui ir yra sudeginamos”, - teigė A.Šaduikytė.

Žmones neramina ir tai, kad daugelis asmenų, dirbančių užsienyje, neturi galimybės deklaruoti tikrosios gyvenamos vietos ar pateikti pažymos iš darbovietės, nes daugeliui darbdavių užsienyje tokios pažymos yra nesuvokiamas dalykas. “O kaip bus su tais, kurie mokosi, nuomojasi butus, yra išsiskyrę, nors deklaruotoji vieta likusi ten, kur gyvena buvusi šeima?”, - klausė susirinkimo dalyviai.

Šukės kaimo gyventojai priėmė sprendimą kreiptis į rajono vadovus prašydami, kad: kaimo vietovėse mokestis už buitines atliekas gyvenamajam namui ar šeimai būtų nustatytas, atsižvelgiant į faktiškai susidariusį atliekų kiekį; rinkliava būtų taikoma ir skaičiuojama tik tada, kai bus visiškai parengtos lengvatų nuostatos bei taisyklės ir gyventojai bus apie tai informuoti; apie numatomą vietinės rinkliavos metodikos ir taisyklių svarstymą rinkliavos mokėtojai būtų informuoti iš anksto – jog svarstant galėtų dalyvauti ir kaimo gyventojų atstovai.

Vienodai – už tą pačią šiukšlių saują

Kretingiškė, prisistačiusi senole Aldona, savo laiške svarsto: “Mūsų šeima šiuo metu yra 7 asmenų. Suskaičiavome, kad per metus mokėsime 511 Lt. Mokestis mums, privataus namo gyventojams, padidėjo beveik 400 proc. Lyginant su kaimynu, kuris gyvena vienas, nesuprantu, už ką mokės kiti šeši mūsų šeimos nariai, jeigu ir kaimyno, ir mūsų konteineriukai – lygiai vienodi ir jokios papildomos naudos mes neturim ir neprašom, nes “negaminame” begalės šiukšlių. Tai už ką mokės dar šeši mūsų namo gyventojai? Už tą pačią šiukšlių saują?”.

Moteris stebisi, kodėl mokestis neskaičiuojamas lengvesniu būdu: už konteinerių skaičių, esančių kiekvieno individualaus namo kieme, bei jų talpą.

Kad kažkas čia – ne taip, įsitikinusi ir karteniškė Dalija Kiliesienė, perdavusi redakcijai būrio pensininkų nuomonę: “Suskaičiavau, kad pagal senus įkainius mokėdavau 67,2 Lt per metus. Ėmiau raminti žmones, kad gal ne taip jau ir neteisingas tas naujasis mokestis – 73 Lt. Juk sako, kad sąvartynas dabar – tolėliau, gal tie 6 Lt kaip tik tai ir kompensuoja. Tačiau “pagavom kampą”: šeima, mokėjusi už vieną konteinerį, dabar pagal gyventojų skaičių turės mokėti ne už vieną, o už 2-3-4 ir t.t. konteinerius. Juk tie patys žmonės gyveno iki šiol – ar jie dabar, įvedus naują atsiskaitymo už šiukšles tvarką, šiukšlins dvigubai, trigubai…Kaip bus su tais konteineriais: ar jų pastatys prie kiekvienų namų tiek, kiek juose gyvena žmonių? Ne, nesąmonė. O jei nepastatys, tai ką veš “Kretingos komunalininkas”? Nesančias šiukšles iš nesančių konteinerių?”

Šiukšliname visi

Priešingą nuomonę išsakė kretingiškis Petras Mieliauskas, gyvenantis daugiabučiame name. Skaitytojo nuomone, šiukšliname visi, tad ir mokėkime visi.

Šią nuomonę jis grindžia tokiu pavyzdžiu: gyvendamas daugiabutyje, prie kurio yra pastatyti konteineriai, žmogus pastebėjo, kad komunalininkų mašina pilnus konteinerius išveža kasdien, kartais – ir po du sykius. “Jeigu dviejų daugiabučių gyventojai išmestų viską, ką turi butuose, ir tai tų konteinerių neprikrautų. Šiukšlių prikrauna privačių namų gyventojai, gyvenantys kitapus gatvės. Jie į konteinerius prineša lapų, nuravėtų piktžolių, gyvatvorių šakų, kitokio ūkyje sukaupto šlamšto. Kaipgi privačių namų savininkų konteineriai nebus tušti, jeigu didžioji dalis šiukšlių atsiduria daugiabučių namų konteineriuose. Aš ir pats turėjau privatų namą, bet konteinerio nepakakdavo šiukšlėms sukrauti, ir tekdavo prašyti šiukšlių vežėjų, kad jie paimtų papildomus šiukšlių maišus”, - teigia kretingiškis, tuo pačiu atsiprašydamas sąžiningų žmonių.

Bendrovės “Kretingos komunalininkas” direktoriaus Gedimino ŽILIO komentaras:

-Visų pirma, noriu paaiškinti, kad sprendimą dėl vietinės rinkliavos priėmė rajono taryba, kuri ir turi teisę numatyti būsimas lengvatas ar išvis atleisti nuo vietinės rinkliavos mokesčio tuos, kurie nepajėgūs jo susimokėti. Manau, kad jau rugpjūčio mėnesį įvyksiančiame rajono Savivaldybės tarybos posėdyje turėtų būti aptarti numatomų lengvatų klausimai.

Antra, - bendrovė “Kretingos komunalininkas” yra paslaugos teikėja: komunalininkai šiukšles išveš, tačiau gyventojų mokamas vietinės rinkliavos mokestis keliaus į rajono Savivaldybės biudžetą, ir Savivaldybė pasirūpins apmokėti komunalinių atliekų tvarkymo sistemos sąnaudas. Ir apie jokį bendrovės “Kretingos komunalininkas” išskirtinį pasipelnymą iš gyventojų negali būti nė kalbos.

Mūsų bendrovės specialistai yra pasirengę atsakyti į gyventojus dominančius klausimus, išaiškinti, kas gyventojams yra neaišku. Jau rengiame susitikimus su kaimų gyventojais, vakar bendravome su sodininkų bendrijų atstovais. Vietinės rinkliavos mokestis yra naujovė ir gyventojams, ir bendrovei, ir sprendimą priėmusiems rajono tarybos nariams. Manau, kad į realius gyventojų pasiūlymus tikrai bus atsižvelgta – tik reikėtų šiek tiek kantrybės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas