Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vietoj teismo salės – pokalbis su psichologu

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Kuprinė
  • 2009-04-24

Nukentėjusieji išgyvena stresą, kai tenka teisme pasakoti apie patirtą smurtą ar prievartą. Vaikams kalbėti apie skriaudą – dar sunkiau. Todėl tokiais atvejais vaikai vis dažniau apklausiami ne šaltoje teismo salėje, o specialiame kambaryje, kur su juo bendrauja patyręs psichologas. Tačiau dėl tokios apklausos mūsų rajono vaikams ir specialistams tenka važiuoti į Vilnių.

„Žinoma, kelių šimtų kilometrų atstumas vaikui - tikrai ne į naudą. Specialus apklausos kambarys yra rengiamas ir Klaipėdoje, todėl viliamės, kad ateityje toli važinėti nebereiks“, - sakė Kretingos vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Violeta Lukoševičienė.

Apklausai į Vilnių iš mūsų rajono įprastai tenka vežti 2-3 vaikus per metus. Mažiausias iš mūsų rajono apklausai vežtas vaikas buvo 3 metų.

Apklausa specialiame kambaryje, o ne teisme ypač veiksminga, kai vaikas yra išgyvenęs seksualinę prievartą, smurtą. Pasak V.Lukoševičienės, apklausiant sudaromos tokios sąlygos, kad vaikas nepatirtų dar daugiau žalos, jam nereiktų nuolat prisiminti ir pasakoti skaudžių išgyvenimų. Per teismą vaikas patirtų gerokai daugiau streso.

Mūsų rajono vaikai apklausai vežami į Vilniaus organizaciją „Vaiko namas“. Ten įrengtas apklausos kambarys yra jaukus, jame yra žaislų, dėlionių, piešimo priemonių, kurias galima naudoti.

Per apklausą vaikas lieka dviese su psichologu, kuris, atsižvelgdamas į vaiko amžių ir psichologiją, tinkamai suformuluoja klausimus. Psichologas su byla susipažįsta iš anksto ir žino, kokias įvykio aplinkybes reikia išsiaiškinti. Ikiteisminio tyrimo teisėjas, prokuroras, vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistas apklausą stebi kitoje nepermatoma stiklo siena atskirtoje patalpoje – stebėjimo kambaryje. Jie psichologui per ausinę gali pasufleruoti klausimus.

Vėliau gautus duomenis įvertina psichologai. „Vaikas gali fantazuoti, meluoti, ko nors neprisiminti. Kartais jis papasakoja tą patį, ką jau esame girdėję, o kartais paaiškėja naujų detalių“, - sakė V.Lukoševičienė.

Kiekvieną kelionę Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai kruopščiai suplanuoja, jai pasirengia. Vaiką į Vilnių lydi tas specialistas, kuris su juo bendraus per visą tyrimą. Jei reikia, vaikas kurį laiką iki apklausos apgyvendinamas Vaiko raidos centre.

Pasak V.Lukoševičienės, įtarimai ne visada pasitvirtina. Pernai buvo nagrinėtos dvi bylos dėl galimos seksualinės prievartos prieš nepilnamečius, tačiau abi jos nepasitvirtino. Nutraukti teko ir dar vienos panašios bylos pakartotinį tyrimą. Pasak V.Lukoševičienės, tokie atvejai pasitaiko, kai vaikas tampa keršto įrankiu – pavyzdžiui, apkaltinus tėvą, siekiama jį nuo izoliuoti nuo šeimos.

Pernai rajone buvo užregistruota 13 atvejų dėl galimo smurto prieš vaikus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas