Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vis daugiau abiturientų, baigusių mokyklą, pasirenka universitetus užsienyje: tikėdamiesi pigesnių, kokybiškesnių studijų, platesnių perspektyvų. „Deja, studijos užsienyje, bent jau Anglijoje, kur mokausi, yra brangesnės negu Lietuvoje. Tačiau dėl netvarkos Lietuvos aukštojo mokslo sistemoje ir neigiamų studentų atsiliepimų apie lietuviško mokslo kokybę nusprendžiau studijuoti užsienio universitete“, - sakė pirmakursis kretingiškis Dominykas Kavoliūnas, šiuo metu studijuojantis Voriko (Warwick) universitete, vidurio Anglijoje.

Kompiuterijos ir verslo studijų programą pasirinkęs vaikinas pasakojo, kad rengiantis studijoms užsienyje, visų pirma reikia itin atidžiai įvertinti savo galimybes ir norus.

„Kiekvienam, galvojančiam apie studijas ne Lietuvoje, patarčiau atsakyti sau į šiuos klausimus: ar jaučiuosi saugiai dėl savo anglų kalbos žinių? Kokia mano finansinė padėtis? Ar ištyrinėjau specialybę, kurią noriu studijuoti? Ar patikrinau universiteto reitingus – kokia ten studijų kokybė, studentų įsidarbinimo procentas? Galų gale, labai svarbu suvokti, ar psichologiškai esi pasirengęs apsigyventi kitoje aplinkoje, tarp svetimų žmonių“, - sakė D.Kavoliūnas.

Pasak vaikino, išsamiai apsvarsčius šiuos klausimus, dar laukia ilgas biurokratinis kelias.

„Norėdamas studijuoti universitete, kur visos paskaitos – anglų kalba, turėjau išlaikyti anglų kalbos testą IELTS. Jam rengiausi savarankiškai, nors girdėjau, kad Klaipėdoje yra specialių kursų. Reikėjo laikyti egzaminus. Be to, universiteto atstovai, kol dar nesi įstojęs, gali paskambinti namo, pasiteirauti, kaip tau sekasi mokslai. Jei universitetu domiesi savarankiškai, pats pildai visus dokumentus, reikia daug laiko. Todėl studijomis užsienyje pradėjau domėtis baigęs vienuoliktą klasę, vasaros pabaigoje“, - kalbėjo D.Kavoliūnas.

Studijos užsienyje - brangesnės

Anot D.Kavoliūno, bent jau Didžiojoje Britanijoje studijos kol kas kainuoja daugiau negu Lietuvos universitetuose. Tačiau siūloma nemažai alternatyvų: galima gauti paskolą iš Jungtinės Karalystės, Mokslo ir įgūdžių departamento.

„Taip pat įmanoma laimėti stipendijas, o pasidomėjus dar yra ir kitų galimybių, kaip gauti finansavimą studijoms. Tačiau problemų dėl mokesčių universitetams yra ne tik Lietuvoje: štai Anglijos universitetai jau pradėjo spausti valdžią, kad ši leistų didinti mokestį už mokslus“, - pasakojo D.Kavoliūnas.

Jo pastebėjimu, nors Voriko universitete paskaitų ir atsiskaitymų grafikas gan įtemptas, programos sudarytos taip, kad bakalauras trunka trejus metus, magistras – vienerius. Studentai vienu metu gauna ir teorines, ir praktines žinias.

„Akademiniai metai Voriko universitete trunka 30 savaičių. Metai suskirstyti į trimestrus, trunkančius po 10 savaičių. Kembridže ir Oksforde trimestras trunka aštuonias savaites. Iš pradžių, kol adaptavausi, per savaitę turėdavau apie 10 valandų paskaitų ir seminarų. Dabar jų padaugėjo aštuoniomis valandomis – kai kurių paskaitų darbo krūvis padidėjo kone keturis kartus. Egzaminas nėra vienintelis studento žinių įvertinimas: visus metus renki procentus – iš įvairių užduočių, testų, atsiskaitymų, prezentacijų. Tuomet laikome egzaminą, kuris gali turėti 30, 60 ar 100 procentų, likusią dalį sudaro per metus surinkti balai“, - sakė D.Kavoliūnas.

Viską randa studentų miestelyje

Pasak kretingiškio, laisvalaikio studentai turi įvairiai: vieni įtemptai mokosi, kiti eina į klubus. Po savaitės viskas keičiasi – galbūt tie, kurie pramogavo, kimba į mokslus.

„Trečiojo, paskutiniojo, trimestro metu, visi, žinoma, sąžiningai ruošis egzaminams. Spėju, kad universiteto miestelis bus apmiręs“, - mano D.Kavoliūnas.

Voriko universitetas priklauso Coventry miestui, tačiau nuo jo nutolęs yra apie šešis kilometrus. Tad universiteto miestelis yra įkurtas taip, kad jame studentai randa visko, ko reikia.

„Coventry miestą galima pasiekti automobiliu arba autobusu. Tačiau studentų miestelyje nieko netrūksta: yra visko, ko reikia mokslams, pragyvenimui, linksmybėms ir panašiai. Čia veikia didelis sporto centras, maisto parduotuvės, bent trys bankų filialai, restoranai, barai, klubai. Net ir bendrabučių čia yra ne vienas ir ne du. Ir visi skirtingi. Bendrabutis studentų miestelyje yra garantuotas kiekvienam pirmakursiui. Už bendrabutį Anglijoje, kaip ir Lietuvoje, reikia mokėti. Tačiau Vorike bendrabučius labai prižiūri, darbuotojai valo kambarius ir net išneša šiukšles. Reaguojama į kiekvieną kilusią problemą. Vieni bendrabučiai yra ramesni, kiti – labai triukšmingi. Aš gyvenu viename iš gyvesnių“, - pasakojo D.Kavoliūnas.

Įkūrė lietuvių bendruomenę

Pašnekovo žiniomis, apie 20 procentų Voriko universiteto studentų sudaro užsieniečiai. Čia studijuoja žmonės iš apytikriai pusantro šimto skirtingų pasaulio šalių. Iš viso šiame universitete mokosi 16 tūkst. studentų.

„Universitete galima įsteigti savo bendruomenę: tereikia pateikti parašus, detalų aprašymą, tikslus ir panašiai. Bendruomenių yra kuo įvairiausių: nuo Šokolado ir Sūrio iki Gyvenimo prailginimo studijų ir Mėgėjų astrologų bendruomenės. Jų yra apytikriai 250. Tik atvykę su kitais lietuviais įkūrėme Lietuvių bendruomenę. Esu vienas iš vadovų, atsakingų už informacines technologijas. Bendruomenę įkūrėme tam, kad puoselėtumėme lietuviškas vertybes, garsintumėme Lietuvos vardą sportiniais ir akademiniais pasiekimais universitete. Savo kambaryje pasikabinau Lietuvos vėliavą, kuri užima visą sieną. Tai, be jokios abejonės, patraukia kitų studentų dėmesį, jie iš karto pradeda domėtis, kokios šalies tai vėliava. Iš viso šiuo metu universitete esame 35 lietuviai, 80 procentų jų yra baigę Vilniaus licėjų. Tačiau tai nereiškia, kad mažesnių miestų mokyklų mokiniai neturi galimybių įstoti į užsienio universitetą. Reikia tik stengtis ir tuo domėtis“, - įsitikinęs D.Kavoliūnas.

Jis sakė, kad rugsėjo mėnesį startuos internetinis portalas www.studijosanglijoje.lt . Jame visi galės rasti žinių apie studijas Anglijoje, kokius būtina užpildyti dokumentus. Straipsnius ir patarimus rašys studentai, kurie mokosi įvairiuose D.Britanijos universitetuose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas