Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ar valytojų nerimas turi pagrindo

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2009-04-14
Dvidešimt dviejose rajono švietimo įstaigose (be darželių ir darželių-mokyklų) yra 89,5 valytojų etato. Įprastai valytojos dirba už minimalų atlyginimą.

Į redakciją kreipėsi grupė moterų, dirbančių mokyklose valytojomis. Pasak jų, valyti mokyklas rengiamasi patikėti privačiai firmai, o valytojų paslaugų – atsisakyti. Moterys, daugelį metų išdirbusios valytojomis, bijo likti be darbo. Jos girdėjusios, kad mokyklas ketina valyti valymo paslaugas teikianti bendrovė “Raguvilė”.

Sprendimas dar neprimtas

Pasak Kretingos rajono švietimo skyriaus vedėjos Dalios Martišauskienės, paskutiniame rajono tarybos narių komitetų posėdyje buvo nemažai kalbėta apie krizinę situaciją ir įvairių resursų taupymą.

Kai kurie tarybos nariai pasiūlė paanalizuoti ir pažiūrėti, kiek kainuotų mokyklų ir jų teritorijų valymas, jei tai darytų privati firma. Tačiau rajono vadovai šiandien apie etatų naikinimą esą dar nekalba.

Buvo kalbėta ir apie centralizuotą buhalteriją švietimo įstaigose.

Po visų pasiūlymų Švietimo skyrius pradėjo analizę - suskaičiuota, kiek švietimo įstaigos išleidžia lėšų patalpoms, teritorijoms valyti, darbuotojų atlyginimams, valymo priemonėms, inventoriui, kiek sunaudojama vandens ir kt.

Vėliau internetu Švietimo skyriaus specialistai kreipėsi į kelias Žemaitijos zonoje esančias privačias firmas, teikiančias valymo paslaugas, kad šios suskaičiuotų, už kokią sumą galėtų atlikti patalpų ir teritorijų valymo darbus.

Gauti skaičiavimai bus pateikti rajono vadovams ir tarybos nariams.

D.Martišauskienė akcentavo, kad joks sprendimas dar nepriimtas, visa tai – tik ieškojimų stadijoje. Be to, svarbu esą ne tik teikiamų paslaugų kokybė, bet ir tai, kad valytojomis dirba mūsų rajono įvairiems sluoksniams priklausančios moterys, dažnai auginančios vaikus, o neretai jos yra ir pagrindinės šeimos maitintojos.

Mokykla – gyvas organizmas

Tokios nuomonės yra D. Martišauskienė. Mokykla – ne parduotuvė ar biuras, kurį pakanka išvalyti per dieną vieną ar du kartus.

Mokyklos vadovaujasi Vyriausybės nustatytomis higienos normomis. Yra patvirtinti standartai, kurių privaloma laikytis.

Švietimo skyriaus specialistai, vadovaudamiesi higienos normų reikalavimais, nustatė, kad koridoriai, laiptinės, sporto salė per dieną yra valomi ne mažiau kaip tris kartus, administracijos patalpos - vieną kartą, o tualetai – nuo trijų iki šešių kartų, ir kt.

Valytojos dirba aštuonias valandas per dieną. Jos, pagal parengtus grafikus, yra atsakingos už joms konkrečiai paskirtą valymosi plotą. Viena valytoja valo 600 kvadratinių metrų grindų ploto. Tačiau tame plote yra ir suolai, stalai, durys, mokymosi priemonės, turėklai, palangės, nuo kurių reikia ne tik dulkes nuvalyti, bet kartas nuo karto ir nušveisti.

Kiemsargiui tenka prižiūrėti 15 tūkst. 875 kv. metrų plotą. O tai reiškia: pasirūpinti gėlynų priežiūra, pjauti žolę, grėbti lapus, rinkti šiukšles, šluoti, o žiemą – nukasti sniegą.

Dvidešimt dviejose rajono švietimo įstaigose (be darželių ir darželių-mokyklų) yra 89,5 valytojų etato ir 24,8 etato kiemsargių. Jų atlyginimams per metus išleidžiama apie 1 mln. litų. Apie 26 tūkst. Lt išleidžiama valymo priemonėms, inventoriui ir kt.

Ne visi valytojai ir kiemsargiai dirba visu etatu.

- Valytojos – darbščios, dirbančios už minimalų atlyginimą. Vasaros atostogų metu jos ne tik iš pagrindų viską valo, bet kai ką ir paremontuoja, - teigė pašnekovė.

D.Martišauskienė būgštauja, kad patikėjus mokyklų valymą privačiai bendrovei, gali kilti nesklandumų. Dabar mokyklos tualetai valomi po kiekvienos pertraukas, o kas bus, jei nebeliks nuolat tvarką darančių valytojų. Vaikai per pertraukas bėga į kiemą, ir ypač žiemą ar esant blogam orui prineša daug purvo. Problemų gali kilti ir dėl sporto bei aktų salių valymo, nes reikalaujama jas valyti prieš renginius ir po jų. O kas valys, jei išduš langas, trūks vamzdis ar dar iškils kokia nenumatyta situacija.

Kol kas – tik pasiūlymas

Bendrovės “Raguvilė” direktorius, rajono tarybos narys Virginijus Brazauskas, paklaustas, ar siūlo savo paslaugas, teigė, jog to nedarė. Pasak jo, mokyklų vadovams buvo tik priminta ankstesniais metais parengta galimybių studija.

- Nesiūlau iš karto mokyklų valymą atiduoti privačioms bendrovėms. Pirmiausia reikia viską paskaičiuoti ir remtis šiandien galiojančiais įstatymais, - sakė V.Brazauskas. Jo nuomone, reikėtų pagalvoti, ar neapsimokėtų privačioms firmoms patikėti ir santechnikų paslaugas.

Anot direktoriaus, kvalifikuoti darbuotojai, turėdami gerą įrangą, gali geriau atlikti ir darbą. Esą nieko keista, jei jis, kaip specialistas, darbo patirtimi dalinasi su kitais.

Paklaustas, ar šiuo atveju viešieji interesai nebūtų supainioti su asmeniniais, tarybos narys dar kartą patikino, kad jo bendrovė tikrai nepretenduoja atlikti valymo darbus, o jei bus sudaroma darbo grupė, jis joje nedalyvaus.

Valytojų darbas tenkina

Simono Daukanto vidurinės mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė sakė, kad norėtų, jog mokykloje valytojos liktų.

- Lenkiu galvą prieš savo mokyklos valytojas, kurios, gaudamos minimumą, be jokių priekaištų, sąžiningai atlieka savo darbą,- sakė mokyklos direktorė. Ji baiminasi, kad atleidus valytojas, jos gali neberasti kito darbo. Anot jos, reikia galvoti ir apie žmogų, ypač šiuo sunkiu metu.

O taupyti reikėtų ieškant kitų būdų – gal vietoj etato pasiūlyti tik 0,7, ar dar kažką.

Kartą jie jau pasimokino, atsisakydami sargo paslaugų. Dabar mokyklą saugo bendrovė, kuri už nieką neatsako: jei nedingo mokyklos turtas, vadinasi - viskas gerai. O išdaužti mokyklos langai jiems nerūpi. Mokykla, būdama nuošalyje ir užimdama apie 2 ha ploto, yra jaunimo pamėgta susibūrimo vieta. Todėl ne kartą teko rytais rinkti šiukšles, įstatyti išdaužtus langus, atsodinti išrautas gėles.

Iš pradžių bendrovė už savo paslaugas per mėnesį neprašė ir 300 Lt, dabar per mėnesį bendrovei mokama 2 tūkst. 200 Lt.

Tai, kad mokyklos valymas gali pereiti į privačios bendrovės rankas, nedžiugina ir Kartenos vidurinės mokyklos direktorės Jūratės Račkauskaitės. Anot jos, mokyklos - specifinės įstaigos, reikalaujančios nuolatinio valytojų darbo. Ten, kur susiburia daug žmonių, visada kažkas nutiks – išsipils vanduo, prisitaškys, iš lauko prisineš nešvarumų. Ir nenuspėsi, kurioje mokyklos vietoje prireiks valytojos pagalbos.

Tikėto pelno nesulaukė

Pasiteiravus Šiauliuose esančios mokyklos, kurią valo bendrovė, mokyklos vadovo balse didelio džiaugsmo nesijautė, nors ir didelių nusiskundimų neturėjo. Daug kas priklauso nuo sutarties sąlygų – kas joje numatyta.

Jų mokykloje nuolat budi viena valytoja, kuri valo tualetus, koridorius. Kitos valytojos ateina 2 – 3 val. Jei būna renginys – reikia tartis iš anksto. Tačiau pasiteiravus, ar labai sutaupė lėšų, samdydami privačią bendrovę, buvo atsakyta, kad vieną etatą.

Tačiau iš kitų asmenų teko girdėti ir liūdnesnių atsiliepimų apie Šiauliuose privatiems asmenims patikėtą mokyklų valymą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas