Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Koučingas padeda tobulėti

  • Audra VENCKUVIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-03-06

Vis dažniau girdėti apie koučingą - naują būdą, kaip padėti žmogui, norinčiam išsiaiškinti savo tikslą ir greičiau bei racionaliau jį pasiekti. Naujoji praktika ypač plinta tarp verslo žmonių, tačiau gana sparčiai veržiasi ir į kitas sritis. Gi dažnas žmogus turi užslėptų svajonių, kurių dėl vienokių ar kitokių priežasčių nesiryžta realizuoti. Į pagalbą ateina koučingo specialistai, dar vadinami asmeniniais treneriais.

Pasak Dariaus Mizgerio, „įlįsti“ į žmogaus pasąmonę meistriškais klausimais pavojaus nėra, nes žmogus pateikia tokius atsakymus, kokiems jis yra pribrendęs, ir teisingiausią sprendimą priima pats.

Neseniai „Baltic Coaching Centre“ rengiamuose kursuose koučingo ir technikos meno mokęsis Darius Mizgeris užsimojo naująjį metodą taikyti platesnei auditorijai. Jis kalba apie vertybių, gyvenimo, santykių ir kitų sričių ar gyvenimo situacijų koučingą.

- Koučingas – tai metodas, padedantis žmogui siekti savo tikslų, juos „išsigryninti“ ar padaryti ambicingesniais. Tai vyksta, bendraujant su koučingo specialistu. Atkreipiu dėmesį, jog koučingo specialistas žmogaus nemoko ir jam nepatarinėja. Tikėdamas kiekvieno žmogaus unikaliu potencialu, kuris dėl vienokių ar kitokių priežasčių būna nepanaudotas, jis užduoda žmogui klausimus ir jo klausosi. Galima sakyti, kad tai yra klausymosi menas, nes kalba daugiausia klientas. Atsakydamas į klausimus, žmogus atsakymus atranda pats savyje. Koučingo specialistas už rezultatą neatsako, jo pareiga – užtikrinti, kad sesija praeitų sklandžiai. Beje, tuo atveju pasiekiamas ir rezultatas.

Paprastai prireikia 5 ar 6 sesijomis vadinamų individualių pokalbių, kurie pravedami per 2 ar 3 mėnesius. Iš pradžių su klientu susipažįstu. Po to aiškinamės, kokių tikslų jis nori siekti bei kaip tai gali padaryti. Neretai būna taip, kad tikrasis kliento tikslas išryškėja tik vėlesnių sesijų metu, - kalbėjo D.Mizgeris.

- Ar klausimus pasirengiate iš anksto, ir kas daugiausia trukdo žmogui tobulėti?

- Visi klausimai kyla iš kliento kalbos. Tačiau yra keturi koučingo struktūrą atspindintys pamatiniai klausimai: koks mano tikslas, kaip jį pasieksiu, kodėl man tai yra svarbu ir kaip sužinosiu, kad tikslą pasiekiau? Gi tobulėti trukdo įsitikinimai ir emocijos, kurios neretai būna užslėptos. Pavyzdžiui, žmogus nori pradėti savo verslą, bet neturi reikiamos sumos pinigų. Verslo kurti nepradeda, nes yra įsitikinęs, kad be pinigų tai padaryti neįmanoma. Bet yra ir kitų kelių šitam tikslui pasiekti, ir juos su koučingo specialistu žmogus atranda pats.

Mes šiandien kažko nepadarome ir dėl to, kad trukdo vadinamieji įsikišimai - mūsų pačių ar primesti įsitikinimai.

Koučingo specialisto darbas yra sumažinti ar net pašalinti visus vidinius bei išorinius įsikišimus, trukdančius atsiskleisti visam potencialui. Kartais žmogus būna įsitikinęs, kad jis jau gimė negeras, negabus. Tokio – vidinio - įsitikinimo atsikračius, veikiai pajudama tikslo link. Išorinio įsikišimo pavyzdžiu gali būti tai, kad visus mus veikia krizė. Žmogus nedaro veiksmų, nes krizė jį veikia - stabdo. Neretai paaiškėja, kad tikslą įmanoma pasiekti ir krizės sąlygomis.

- Kuo koučingas skiriasi nuo psichologinės pagalbos ir kodėl koučingo specialistas nepatarinėja?

- Padedant psichoterapijai, problemos ieškoma žmogaus praeity, o koučinge klausimai orientuoti į ateitį, per juos kuriami ateities vaizdiniai. Koučingo specialistai dirba tik su sveikais žmonėmis. Jei sesijos metu pastebimi galimi ligos požymiai, klientą stengiamasi nukreipti pas atitinkamos srities specialistą. Panašiai elgiamasi, jei kliento tikslai nekorektiški, galintys sukelti katastrofas ar kitaip pakenkti aplinkiniams.

Patarimų neduodame, nes vadovaujamės tokiomis tiesomis: kiekvienas žmogus nori pokyčių ir tobulėti, kiekvienas turi tam potencialą, sugebėjimų ir galimybių, kiekvienas žino, kaip tai padaryti, o bet koks patarimas žmogui jau yra įsikišimas ir – kieno patarimas, to ir atsakomybė.

- Ar su visais klientais dirbate vienodai ir ar žmogus pats sau gali pravesti koučingo sesijas?

- Vieni žmonės žino tikslą, tik nori jį padaryti ambicingesnį, greičiau ir efektyviau jį pasiekti. Juos vadiname klientais. Kiti vadinami skundikais. Tai – viskuo nepatenkinti, save nelaimingais vadinantys žmonės. Jie dėl savo nelaimių kaltina visus, išskyrus save. Trečios grupės klientai vadinami lankytojais. Jie esama situacija daugmaž patenkinti, o ateina vedami smalsumo. Pradėjus dirbti, skundikai ir lankytojai paverčiami į klientus. Skundikas atranda, kad ir nuo jo daug kas priklauso, gi lankytojui sužadinama motyvacija veikti, noras keistis.

Koučingą taikant sau, dažniausiai lieka sričių, kurių pats nepamatai. Be to, sau nepateiksi klausimų, kuriuos pateiks kitas. Koučingo specialistui taip pat rekomenduojama tobulėti, padedamam kolegos. Juk ir psichologijos specialistai turi savo psichoterapeutus.

Beje, koučingo specialisto meistriškumas priklauso ne nuo mokyklos, kurioje šio meno mokeisi, kokybės, - jis auga kartu su praktika. Tik per sesijas tampama klausymosi meistru ir savotišku kūrėju.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas