Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Orvidų sodyba pripažinta nacionaline vertybe

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2009-03-03

Dvi skirtingos žinios – džiugi ir liūdna – apskriejo Salantus ir Gargždelės kaimą praėjusį savaitgalį: penktadienį Vilniaus Rotušėje Orvidų sodybos-muziejaus atstovei Palmyrai Beniušytei buvo įteiktas „Nacionalinių vertybių 2008“ apdovanojimas „Reiškinys, garsinantis Lietuvą“, o sekmadienį užgeso Mortos Orvidienės, sodybos įkūrėjų Kazimiero ir Viliaus Orvidų žmonos bei motinos, gyvybė.

Šis apdovanojimas mūsų šeimai buvo ypatinga žinia ir didelis įvykis. Ligi tol Orvidų pastangas pastebėdavo ir įvertindavo tik paprasti žmonės. Šįkart mūsų kūrėjų – Viliaus ir Kazimiero - pastangos bei giminės indėlis saugant ir puoselėjant sodybą buvo įvertinti valstybės mastu“, - džiaugėsi garbingą apdovanojimą atsiėmusi Kazimiero ir Mortos Orvidų anūkė Palmyra Beniušytė.

Tai, ką Lietuva turi geriausio – asmenybes bei reiškinius, rinko „Respublikos“ dienraščio skaitytojai bei Vilniaus moterų klubas „Zonta International“.

Penkios nominacijos buvo išrinktos iš keliasdešimt pretendentų: tai – „Žmogus amžininkas“, „Žmogus istorinė asmenybė“, „Istorijos faktas“, „Reiškinys, garsinantis Lietuvą“, „Daiktas, objektas“.

Šias nominacijas vertino kompetentinga komisija, kurią sudarė: literatūros profesorė Viktorija Daujotytė, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovas Gabrielius Žemkalnis, istorikas, politologas Antanas Kulakauskas, dainininkė Veronika Povilionienė, TV režisierė Laima Lingytė ir kt. Šeštąją ir septintąją nominacijas skyrė dienraštis „Respublika“ bei klubas „Zonta International“. Nugalėtojams buvo įteiktos skulptoriaus Viktoro Tunkevičiaus sukurtos moterį vaizduojančios statulėlės „Šakelė“ bei Garbės raštai.

„Reiškiniu, garsinančiu Lietuvą“ ir tapo Orvidų sodyba–muziejus po atviru dangumi. Ją dar 1973 m. pradėjo kurti akmentašys Kazimieras, šį amatą perėmęs iš savo tėvo Jono. Tačiau ypatingą aurą jai suteikė šeimos akmenkalių tradicijų tęsėjo, pranciškono Viliaus idėjų gausa ir jų realizavimas akmens bei medžio darbuose.

Ir šiandien žmonės atvyksta į šią sodybą Gargždelės kaime, 3 km nuo Salantų Plungės link, pabūti santarvėje su gamta, Kūrėju ir savimi, pajaustų žmogiškos egzistencijos prasmę. Jau kelerius metus sodyboje vasaromis vyksta menininkų kūrybinės stovyklos: tapytojai ir skulptoriai ne vien iš Lietuvos, bet ir užsienio kuria neįprastoje erdvėje, o išvykdami muziejui palieka savo darbų.

Skulptūrėlė „Šakelė“ taip pat stovės tarp garbingiausių Orvidų sodybos–muziejaus eksponatų.

Orvidų sodyboje visą amžių, atitekėjusi pas Kazimierą, gyveno Morta Orvidienė. Šį pasaulį Morta paliko sulaukusi garbingo amžiaus, - eidama 95-uosius. Iškilmingos atsisveikinimo su velione pamaldos vyks rytoj, kovo 4 dieną, 12 val. Salantų bažnyčioje. Morta atguls Gargždelės kapinėse, greta savo vyro Kazimiero. Kitoje Orvidų šeimos kapavietėje, tose pačiose kapinėse, ilsisi Viliaus palaikai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas