Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rinkliavų mokyklose nebeturėtų būti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-02-10

Vasario pradžioje rajono mokyklų vadovams Švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė išsiuntė raštą, kad mokyklose negali būti organizuojamos jokios grynųjų pinigų rinkliavos. Tačiau praėjusį savaitgalį prasiautę abiturientų šimtadieniai parodė, jog šio nurodymo nebuvo paisoma. Vienuoliktokai šimtadienių pokyliui savo tėvų kišenes patuštino po 50 ir daugiau litų.

Persiorientuoti į kuklesnes vaišes

Vienuoliktokės motina, kurios pavardė redakcijai žinoma, įsitikinusi, jog šiuo sunkmečiu galima būtų atsisakyti didelių išlaidavimų, kukliau atšvęsti ir šimtadienius. „Stalas galėtų būti paprastesnis, mažiau – tortų, mišrainių ir kitokių vaišių. Bet vis dar tebegalioja išbujojęs nesveikas įprotis – abiturientams ir mokytojams iškelti puotas. Kai kuriems tėvams tie keliasdešimt litų, renkamų vaišėms, yra dideli pinigai. Vaikai pinigus susirenka patys: aktyviausieji organizatoriai nustato sumas, o kukliau gyvenančių šeimų vaikai nedrįsta paprieštarauti, antraip ims juos pravardžiuoti skurdžiais ir elgetomis“, - samprotavo pašnekovė.

Moteris nuomonę dėstė toliau: „Per šimtadienį vaikams dar norisi ir pasipuošti. Savo dukrai pirkau naują suknelę. Žinau, kad kiti tėvai darė tą patį. Vaikinams nupirkti nauji kostiumai dar tiks ir išleistuvėms, bet merginoms kitąmet vėl reikės naujų suknelių“.

Organizuojant šimtadienius, kaip žinia, mokytojai dažniausiai lieka nuošalyje. Jie prisideda rengiant oficialiąją šventės dalį, o „linksmoji“ dalis yra abiturientus išlydinčių vienuoliktokų bei jų tėvų rūpestis.

Švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė mano, jog šimtadienių bei išleistuvių šventės turėtų vykti bendru visos klasės tėvų susitarimu. „Šis laikmetis daugumai sunkus. Tačiau yra šeimų, kurios atsiduria itin sunkioje padėtyje, kai netenkama darbų, reikia mokėti padidėjusius mokesčius ir kreditus. Manyčiau, kad vaikai turėtų būti solidarūs su savo šeima ir nebijoti apginti jos interesus prieš klasės draugus“, - samprotavo vedėja.

Mokyklas išlaiko valstybė

D.Martišauskienė teigė, jog mokyklose jokių piniginių rinkliavų neturėtų būti, nes mokykloms išlaikyti yra skiriamos valstybės bei Savivaldybės lėšos. Jų ir turėtų užtekti mokyklos reikmėms. Lėšos iš valstybės biudžeto yra skiriamos vadinamajam mokinio krepšeliui, Savivaldybė skiria mokyklos aplinkos lėšas.

Mokinio krepšelis paskirstomas: mokytojų atlyginimams, mokyklos valdymui, t.y. direktoriaus ir pavaduotojų atlyginimams, pedagoginei–psichologinei pagalbai, pedagogų kvalifikacijai kelti, vadovėliams ir mokymo priemonėms, mokinių pažintinei veiklai, neformaliam ugdymui, brandos egzaminų vykdymui.

Mokyklos aplinkos lėšos yra skirtos ūkio reikmėms: aptarnaujančiojo personalo – ūkvedžio, valytojų, medicinos darbuotojos ir kt. – atlyginimams. Iš jų sumokama už elektrą, šildymą, vandenį, ryšių ir transporto paslaugas, būtiniausius medikamentus, kanceliarines prekes.

„Tėvai ar globėjai, norintys paremti konkrečią mokyklą, lėšas tik laisvanoriškai gali pervesti į mokyklos rėmimo fondą arba į mokyklos sąskaitą pervesti du procentus nuo pajamų mokesčio. Pati mokyklos bendruomenė gali nuspręsti, kam panaudoti šias lėšas“, - teigė D.Martišauskienė.

Nepateisina mokytojų iniciatyvos

Vydmantų vidurinės mokyklos mokytojas, rajono tarybos Švietimo komiteto pirmininkas Darius Petreikis taip pat nepalaiko jokių klasės rinkliavų, išplaukiančių iš asmeninės mokytojų iniciatyvos.

„Auklėtojos gali išsiversti ir be naujų užuolaidų, vazonų ir pan. Mano auklėtiniai kas mėnesį patys suneša vos po 1 Lt į klasės fondą. Paskui tuos pinigus jie panaudoja visokiems blizgučiams, popieriui, kad papuoštų klasę prieš Kalėdas ar Valentino dieną, - sakė D.Petreikis. – Šimtadieniai yra kas kita. Patys mokiniai nori vakarėlių, kurie dažniausiai vyksta netgi ne mokykloje. Jų tėvai galėtų netgi pasidomėti, kur vaikai atsiranda po oficialiosios dalies. Ne paslaptis, kad ne vienas jų namo sugrįžta ir stipriai neblaivus“.

„Kalbėjau su XI ir XII klasių auklėtojomis, kad šventės esmė - ne vaišėse. Mūsų tikslas – kultūringai praleisti vakarą, kad jis ilgam liktų abiturientų atmintyje. Būdavo metų, kai stalai lūždavo nuo tortų ir mišrainių. Mūsų vienuoliktokų auklėtojos tikrai žino lito vertę ir šeimose linkusios taupyti. Dabartiniai vienuoliktokai kitąmet bus paskutinė abiturientų laida, nes mokykla bus perorganizuota į pagrindinę. Kitą šimtadienį jiems didelių vaišių niekas nebesurengs. Todėl ir jie didžiausią dėmesį skyrė įspūdingam renginiui su žaidimais, šokiais ir atrakcionais“, - tvirtino Simono Daukanto vidurinės mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas