Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Damoklo kardas - ir virš Rūdaičių mokyklos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2009-02-10

Nors Rūdaičių pagrindinė mokykla – neseniai renovuota, panašu, kad šiandien ji gyvuoja paskutinius mėnesius: perpus sumažėjus mokinių skaičiui, kitais mokslo metais ji gali tapti aštuonmete ir, kaip pagrindinio ugdymo skyrių, ją ketinama prijungti prie Marijono Daujoto vidurinės mokyklos. Šiuo metu mokykloje mokosi 45 mokiniai, nors jų turėtų būti 80 – 100. Kitąmet beliks 39 mokiniai.

Šią žinią pedagogams bei tėvams perdavė praėjusį penktadienį mokykloje apsilankiusi specialistų delegacija: laikinai rajono mero pareigas einantis Juozas Mažeika, Švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė, rajono tarybos Švietimo komiteto pirmininkas Darius Petreikis ir Marijono Daujoto vidurinės mokyklos direktorius Gerardas Trumpis. Specialistai teigė, jog ši žinia liūdina ir juos pačius, todėl sukvietė mokyklos bendruomenę, kad ji ir pati pabandytų spręsti mokyklos likimą.

„Rūdaičių pagrindinė mokykla užpildyta vos 48 proc. Mokykla yra remiama Savivaldybės. Trūksta lėšų mokytojų atlyginimams: iš mokinio krepšelio tenka „pridurti“ 71,6 tūkst. Lt, - D.Martišauskienė pateikė konkrečius skaičius. - Šiemet vieno mokinio išlaikymas Rūdaičių pagrindinėje mokykloje yra brangiausias rajone – 10,86 tūkst. Lt, kai įprastai – 2-3 tūkst. Lt. Vienam mokytojui Rūdaičių pagrindinėje mokykloje tenka 2,5 mokinio, o vienam darbuotojui – 1,4 vaiko. Reikia būti pasakiškai turtingam, kad tokiai mokyklai, kokia ji yra šiandien, galėtume leisti gyvuoti“.

Mokykloje klasės – nepilnos ir jungtinės. Jungtinėse klasėse turėtų būti ne mažiau 10 mokinių, o IX-X klasės išvis nebegali būti jungtinės. Taigi nusižengiama ir šiai nuostatai.

J.Mažeika sakė, jog niekas nesitikėjo, kad pusiaukelėje tarp Palangos ir Kretingos esanti mokykla, kuriai buvo skirtos lėšos atlikti renovaciją, taip katastrofiškai ištuštės. Mokyklos renovacijai, įvykdytai prieš ketverius metus, buvo skirta 1 mln. litų.

„Niekas nesiekia mokyklą visiškai uždaryti - sunaikinus vėl atstatyti yra labai sunku. Tačiau, esant tokiai padėčiai, pagal Vyriausybės parengtą mokyklų pertvarkos planą turime kažką keisti. Ir siūlome patį švelniausią sprendimą: kol išgyvensime sunkmetį, prijungti kaip skyrių prie vidurines mokyklos“, - kalbėjo J.Mažeika.

D.Martišauskienės teigimu, 16 rūdaitiškių vaikų važinėja į miesto mokyklas, 12 iš jų – į M.Daujoto vidurinę mokyklą. Todėl Rūdaičių pagrindinę ir buvo nutarta prijungti prie šios mokyklos kaip pagrindinio ugdymo skyrių. Visi mokytojai, anot jos, galėtų pasilikti dirbti. Nebeliktų tik mokyklos administracijos darbuotojų: sekretorės, buhalterės, kompiuterijos inžinieriaus, ūkvedžio. Jiems būtų išmokamos išeitinės kompensacijos. Direktorė taptų skyriaus vedėja. Tačiau kiek palikti etatų, galutinai nuspręs rajono taryba.

Rūdaičių pagrindinės mokyklos direktorė Rima Narkienė bandė gelbėti situaciją, tvirtindama, jog mokyklos patalpose veikiančio darželio vaikų skaičius rodo, jog mokykla vėl išaugs. Ikimokyklinę grupę šiemet lanko 11 vaikų. Anot jos, mokyklos mokytojų kvalifikacija – labai aukšta. Todėl ir trūksta krepšelio lėšų, nes kvalifikuotam specialistui ir mokama daugiau.

Mokinių tėvų vardu pasisakiusi Kazytė Grikštienė klausė direktorę, ar ji išsiaiškino, dėl ko iš jų mokyklos vaikai bėga į miesto mokyklas.

„Jie sakė: išeiname į miestą užsiimti vietų, nes Kretingoje vyks reorganizacija ir vėliau mūsų niekas nebepriims“, - vieną iš priežasčių įvardijo R.Narkienė. D.Petreikis pastebėjo, jog ši klaidinga nuomonė vyrauja dėl pačių rūdaitiškių mokytojų kaltės: „Jūs patys privalėjote paaiškinti vaikams, kad gimnazijos privalės priimti visus pageidaujančius mokytis. XI – XII klasėms nėra nustatyta aptarnavimo teritorija. Mokinys pats galės pasirinkti bet kurią rajono mokyklą. Savo savivaldybės mokinius privalome patalpinti į savo rajono mokyklas“.

K.Grikštienė siūlė rajono Savivaldybės atstovams palikti dabar esantį mokyklos statusą, o patys tėvai pasirūpinsią kitam rugsėjui iš aplinkinių kaimų surinkti mokinių. „Siūlau mokyklos vadovavimą perduoti kitam direktoriui, kuris palaikytų šiltus santykius su tėvais ir jų vaikais, ir mokyklai skirti geltonąjį autobusą“, - pareiškė tėvų atstovė.

G.Trumpis, jam suteikus žodį, sakė besijaučiantis tarsi budeliu, atvykusiu pribaigti mokyklą: „Iš tiesų, aš priešinausi šiai naujovei: mūsų mokykla - irgi perpildyta. Manau, kad jūs patys turite sutelktai išgyventi šį sunkmetį. Jeigu bus kaip toje Krylovo pasakėčioje, kur gulbė, lydeka ir vėžys tempia vežimą į skirtingas puses, problemos teigiamai neišspręsite“, - susitelkti paragino direktorius.

Sprendimą dėl personalijų pasiūlęs priimti pačiai bendruomenei, D.Petreikis patikino, jog bendruomenės nuomonė, sprendžiant savus reikalus, yra itin svarbi. Tai parodė ir vydmantiškių pavyzdys: šie apgynė savo interesus, kai prieš kelerius metus buvo bandyta reorganizuoti Vydmantų vidurinę mokyklą.

Anot J.Mažeikos, kasmet rajone sumažėja po 250 mokinių. Tai yra ir visos Lietuvos problema. Dėl šios priežasties, mokyklų reorganizacija – neišvengiama. „Negalime iš kitų mokyklų atimti mokinio krepšelio lėšų ir atiduoti jums“, - sakė jis.

Išvykdami svečiai palikę viltį tėvams ir pedagogams: „Mes irgi norėtume, kad šioje mokykloje klegėtų vaikai. Paliekame šią mokyklą tikėdamiesi, kad susigrąžinsite tuos 16 mokinių, išvykusių į miesto mokyklas, ir iš aplinkinių kaimų surasite naujų vaikų. Jeigu pasiryžote tokiam žingsniui, turite pristatyti naujų vaikų sąrašą ir jų prašymus priimti į Rūdaičių pagrindinę mokyklą. Tik tuomet galėsime palikti dabartinį mokyklos statusą“, - išvien akcentavo J.Mažeika ir D.Martišauskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas