Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Trečiadienio pavakarę Ūkininkų sąjungos (ŪS) Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus, ūkininkas bei rajono tarybos narys Vladas Baltuonis, rajono tarybos Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Povilas Turauskis, ūkininkas Juozas Butkevičius susitiko su naujuoju žemės ūkio ministru Kazimieru Starkevičiumi ir įteikė keletą reikalavimų, kurie, dalyvaujant žemės ūkio ministro sekretoriui Vytautui Grušauskui, visuotinai buvo apsvarstyti Kretingos rajono žemdirbių susirinkime.

“Esame suinteresuoti, kad mūsų iniciatyvos būtų aiškios ir Seimui, ir Vyriausybei. Susitikimas su ministru teikia vilčių – kai kuriais klausimais K.Starkevičius yra mūsų, žemdirbių, pusėje ir sakė darysiąs viską, kad problemos būtų išspręstos mūsų naudai”, - trumpai susitikimą su žemės ūkio ministru apibūdino A.Stonkus.

Jo nuomone, jeigu Vyriausybė nesiims spręsti iškeltų problemų, žemdirbiai neatmeta galimybės pasekti profsąjungų pavyzdžiu. “Langų nedaužytume – yra ir kitokių protesto formų”, - patikslino A.Stonkus.

Jis informavo, kad ŪS ir Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) vasario mėnesį ketina sukviesti Respublikos žemdirbių kongresą, tačiau jam surengti reikalingos lėšos. “Iš kiekvieno rajono žemdirbių reikėtų surinkti bent jau po 2 tūkst. litų. Galvosime, kaip tai padaryti”, - sakė A.Stonkus.

Naujovės kelia nerimą

Ir visuotiniame Kretingos rajono žemdirbių susirinkime, ir išplėstiniame ŽŪR bei ŪS prezidiumų narių posėdyje, kuriame dalyvavo ir mūsų rajono atstovai – A.Stonkus, Stasys Lomsargis, V.Baltuonis bei Stasys Sandaras – kalbėta apie tai, kad skubos tvarka priimti mokesčių įstatymų pakeitimai sukėlė didžiulį žemdirbių susirūpinimą bei pasipiktinimą.

Todėl Vyriausybės yra prašoma išnagrinėti galimybę dėl Valstybinio socialinio draudimo ir Sveikatos draudimo įstatymų nuostatų taikymo sustabdymo žemės ūkio veiklos subjektams iki šių metų liepos 1 d.

Taip pat prašoma Gyventojų pajamų mokesčių įstatymo nuostatas žemės ūkio veiklos subjektams pradėti taikyti tik tada, kai žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos pasieks bent jau Europos Sąjungos (ES) šalių vidurkį ir kai bus suvienodintos tiesioginės išmokos visų ES šalių ūkininkams.

Ypač žemdirbiai norėtų atkreipti Vyriausybės dėmesį į tai, kad panaikinus lengvatinį 5 proc. PVM tarifą Lietuvoje išaugintiems vaisiams bei daržovėms ir Lietuvoje pagamintai mėsai, Lietuvą užplūdo įvairiais būdais atvežami Lenkijoje, kur taikomas lengvatinis 3 proc. PVM tarifas, išauginti daržovės bei mėsa.

“Jeigu Vyriausybė nepriims sprendimo ir nesugriežtins tvarkos turguose prekiaujantiems nekokybiškais atvežtiniais maisto produktais, prašome nustatyti lengvatinį 3 proc. PVM tarifą Lietuvos žemės ūkio gamintojų produkcijai. Kasos aparatų turguose įvedimas galėtų būti priemone, padėsiančia įvesti tvarką ir apsaugoti Lietuvos ūkininkus nuo nelygių konkurencinių sąlygų su pigesnės įvežtinės produkcijos perpardavinėtojais”, - rašoma bendroje ŪS ir ŽŪR rezoliucijoje, skirtoje susipažinti ir Lietuvos Vyriausybei.

Žemdirbių nuomone, kurią jie išreiškė žemės ūkio ministrui, ne laiku sugalvota žemdirbius apmokestinti pelno mokesčiu – šis sprendimas nėra išdiskutuotas nei su žemdirbių savivaldos organizacijomis, nei su ekonomistais bei mokesčių specialistais.

Netenkina žemdirbių ir tiesioginių išmokų tvarka: Lietuvos žemdirbiai, tarp jų – ir Kretingos ūkininkai, prašo ministro siekti, kad tiesioginių išmokų dydžiai būtų suvienodinti visoje Lietuvoje. “To paties, kaip išgirdome iš ministro, siekia ir čekai, tad gal, dviem šalims bendrai surėmus pečius, bus ir rezultatas”, - svarstė A.Stonkus.

Žemdirbiai Vyriausybės taip pat prašo, kad iki šių metų kovo 1 dienos Finansų ministerija parengtų ir pristatytų konkretų planą, kaip Vyriausybė ištesės žemdirbiams duotą pažadą 2009 m. išlaikyti 2008 m. lygio papildomas nacionalines tiesiogines išmokas, ir kad būtų pateiktas konkretus šių išmokų mokėjimo grafikas.

Atkreipė dėmesį į svarbią problemą

Kretingos rajono ūkininkai atkreipė žemės ūkio ministro K.Starkevičiaus dėmesį į tai, kad Kretingos rajonas nepatenka į nepalankių ūkininkauti vietovių sąrašą.

“Mažiau palankioms ūkininkauti vietovėms yra priskiriamos tos žemės, kurių – mažas derlingumas, kurios yra sunkiai įdirbamos, turi ribotą potencialą ir kurių gerinimas yra susijęs su didžiulėmis sąnaudomis, - paaiškino A.Stonkus. – Būtent taip būtų galima apibūdinti Kretingos rajono žemių kokybę. Priesmėlio žemėse, neturinčiose jokio podirvio, mūsų ūkininkai, kad užaugintų padoresnį derlių, patiria gerokai daugiau išlaidų, negu, tarkim, ūkininkaujantys kitose Lietuvos vietovėse. Kaip atrodo mūsų žemės, realiai parodėme ir K.Starkevičiui, kai jis žemdirbių interesams atstovavo dar Seime”.

Dėl to, kad Kretingos rajonas patektų į mažo nepalankumo ar nepalankių ūkininkauti vietovių sąrašą, rajono ūkininkai kalba jau kelerius metus ir sakė rankų nenuleisią jau vien todėl, kad mūsų rajonas – nežinia, kaip tai atsitiko – pagal žemėlapį yra sulygintas su Kėdainių, Joniškio, Marijampolės rajonais, kur nėra nepalankių ūkininkauti vietovių, ir mūsų ūkininkai dėl to negauna jokių kompensacijų.

Ūkininkų duomenimis, šiais metais visoje Europos Sąjungoje bus peržiūrėtas mažiau palankių ūkininkauti vietovių sąrašas bei keičiami kriterijai, iš kurių žemės kokybė bus pagrindinis rodiklis.

“Tačiau žemės ūkio ministrui mes išsakėme tokią poziciją: Kretingos rajono ūkininkai nuogąstauja, kad žemės ūkio ministerijos darbuotojai, neįsigilinę į esamą situaciją, nieko nekeisdami paprasčiausiai perrašys turimus duomenis ir juos – tokius pačius – pateiks Europos Sąjungai”, - kalbėjo A.Stonkus.

Jis bei jo kolegos ūkininkai tiki, kad žemės ūkio ministras K.Starkevičius šiems nuogąstavimams abejingas neliks.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas