Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Lietuviškas darželis: dabar ir prieš 110 metų

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Švietimas
  • 2008-11-28

Kretingos rajono ir visos Lietuvos ikimokyklinių įstaigų vadovai bei pedagogai konferencijoje, kuri buvo skirta Lietuvos tūkstantmečiui, Kretingos miesto savivaldos 400-osioms metinėms paminėti, aptarė šiuolaikines vaikų darželių problemas, naujoves, dalijosi patirtimi. Konferencija įvyko Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijos Verslo fakulteto Kretingos skyriuje. Renginyje nebuvo pamiršta ir svarbiausia proga – prieš 110 metų Kretingoje buvo įkurtas pirmasis lietuviškas vaikų darželis.

Konferencijos dalyviai aptarė ikimokyklinį ir priešmokyklinį vaikų ugdymą visuomenės kaitos kontekste, ugdymo organizavimo plėtrą mūsų rajone, veiksnius, kurie užtikrina vaikų ugdymo kokybę.

Pedagogai ir ikimokyklinių įstaigų vadovai savo patirtimi dalijosi dirbdami trijose darbo sekcijose: ikimokyklinis ugdymas, priešmokyklinis ugdymas bei pagalba vaikui ir šeimai.

„Šios konferencijos idėja buvo ne kelti problemas, o prisiminti darželio istoriją bei aptarti šiuolaikines tendencijas, apžvelgti tai, kas padaryta. Iš tiesų ugdant vaikus, žiūrint vos dešimtmetį atgal, yra įvykę didžiulių pasikeitimų. Dar prieš dešimt metų vaikų ugdymas darželiuose buvo vientisas. Dabar ugdymas skirstomas į ikimokyklinį ir priešmokyklinį“, - sakė Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Liucija Lengvinienė.

Pasak jos, neatpažįstamai pasikeitė ir darželio funkcijos. Pirmoji įstaiga, skirta vaikams prižiūrėti, buvo lyg sezoninis darželis. Tradiciškai ikimokyklinis vaiko auklėjimas buvo šeimos reikalas. Padidėjus gyvenimo tempui, tėvai auklėjimo rūpesčius vis dažniau perkelia darželių auklėtojams – tai buvo viena pagrindinių problemų, kurias aptarinėjo konferencijos dalyviai.

„Ikimokyklinis ugdymas vyksta šeimoje, o tik paskui - darželyje. Mes neturime užsikrauti šeimos vaidmens. Tačiau reikia pripažinti, kad tėvai vis mažiau laiko randa savo atžaloms. To, ko turėtų mokyti gimdytojai, esame priversti mokyti mes – darželių auklėtojai‘, - kalbėjo pedagogė Natalija Smolnikova.

Ji susirinkusiems pedagogams pasiūlė paprastą būdą, kaip atgaivinti ir skatinti tėvų bei vaikų bendravimą.

„Praktika labai lengva: savaitgaliui vaikas gauna žaislinę bitę, kurią turi parsinešti namo. Po savaitgalio jis turi papasakoti, ką veikė, ar kartu buvo bitė. Be to, vaikas atsineša savaitgalio veiklos dienoraštį, kurį, be abejo, turi rašyti tėvai. Taip skatiname tėvus bendrauti su savo vaikais, stebėti juos, sugalvoti, kaip juos užimti, ugdyti“, - N.Smolnikova.

Pedagogės nuomone, labai svarbu kelti vaikų ir tėvų bendravimo kokybę: tėvai per dažnai mano, kad geras vaikas - tas, kuris netrukdo žiūrėti televizoriaus, kalbėti telefonu, nekelia triukšmo ir nereikalauja per daug dėmesio.

„Pirmasis vaikų darželis Kretingoje buvo įsteigtas Tiškevičių dvaro ligoninės pastate, kuris stovėjo prie antrojo parko tvenkinio. Ligoninėje grafienė Sofija Tiškevičienė išlaikė našlaičių prieglaudą. O 1898 metais grafaitės Marijos Tiškevičiūtės iniciatyva ligoninės pastate vasaros lauko darbų metu buvo prižiūrimi kumečių ir samdinių vaikai. Grafaitei išvykus, dvare iki 1915 metų veikė našlaičių prieglauda. Dabar žmonių gyvenimas pasikeitė. Visuomeninėje gamyboje dalyvaujantiems tėvams iškilo naujų socialinių problemų. Viena jų – vaikų priežiūros ir saugumo garantija. Viena didžiausių problemų – vaikų ir tėvų ryšio nebuvimas. Todėl bendromis jėgomis turime tą ryšį atrasti ir skatinti, kelti vaiko ugdymo kokybę“, - sakė Kretingos švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė.

Jos nuomone, panašaus pobūdžio konferencijos reikalingos tam, kad vienos srities specialistai turėtų galimybę pasidalinti patirtimi, vienas kitą supažindintų su pozityviais dalykais, kurie būtų taikomi vaikų ugdymui.

Šiuo metu Kretingos rajone ikimokyklinį ugdymą vykdo 2 mokyklos-darželiai, 1 vaikų ugdymo centras, 5 lopšeliai-darželiai, 1 vaikų darželis, 2 vidurinės mokyklos, 7 pagrindinės mokyklos. Veikia 44 ikimokyklinio ugdymo ir 25 priešmokyklinio ugdymo grupės. Tačiau Kretingos rajone, kaip ir visoje šalyje, ikimokyklinio ugdymo poreikiai nėra visiškai patenkinami.

„Kretingos mieste teko atmesti 280 tėvų prašymus priimti vaikus į darželį. Miesto darželiuose trūksta vietų. Rajone šią problemą jau išsprendėme. Mieste dar kartą peržiūrėsime mokyklų tinklo bendrąjį planą ir, atlikę tinklo stebėjimą, palaipsniui spręsime šią problemą“, - teigė D.Martišauskienė.

1915 metais nustojus veikti dvaro našlaičių prieglaudai, Pirmojo pasaulinio karo metais vaikų darželį Kretingoje, Pranciškonų vienuolyne įkūrė gvardijonas Pranciškus Bizauskas.

Nepriklausomoje Lietuvoje vaikų darželį perėmė Lietuvos moterų katalikių draugijos Kretingos skyrius, vėliau – Lietuvos vaiko draugija. 1937-1942 metais Kretingoje veikė du M.Montessori ir du Grėbelio metodu dirbantys darželiai.

Nuo 1941 metų vaikų darželis veikė privačiame Vytauto gatvės name. 1945-1991 metais veikė 29 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, 16 iš jų buvo įsteigtos rajono tarybiniuose ūkiuose ir kolūkiuose. Jų liko tik 4, kai prasidėjus nepriklausomybei ūkiai žlugo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas