Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pirmieji sujudo ūkininkai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2008-11-25

Naujajai Vyriausybei kalbant apie ketinamą vykdyti antikrizinį planą, Kretingos rajone į tai pirmiausia sureagavo ūkininkai.

Sujudę prieš antikrizinį Vyriausybės planą, ūkininkai Seimo nariui Vaidotui Bacevičiui grasino: “Jeigu mes neturėsime duonos, ir jūs jos neturėsite”, o Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus (stovi) pridūrė, kad ūkininkai yra pasirengę viskam, netgi – visuotiniam streikui, jeigu Vyriausybė panaikins lengvatas žemdirbiams.

“Mes, rajono žemdirbiai, kategoriškai nesutinkame, jog, kaip teigia konservatorių lyderis Andrius Kubilius, žemdirbiai nėra jokia išskirtinė socialinė grupė, kuriai reikia daryti kokias nors nuolaidas”, - teigia rajono ūkininkai, kurie kartu su Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininku Antanu Stonkumi inicijavo susitikimą su Kretingoje išrinktu Seimo nariu Vaidotu Bacevičiumi bei būsimuoju žemės ūkio ministru Kazimieru Starkevičiumi.

Kadangi K.Starkevičiaus rajono ūkininkai nesulaukė, V.Bacevičiui vienam teko išklausyti ir priekaištus, ir pasiūlymus, kaip gi būtų galima spręsti ūkininkų reikalus šalį ištikus krizei.

Dar prieš susitikimą su Seimo nariu kretingiškiai ūkininkai “apsiginklavo” kreipimusi į V.Bacevičių, o susitikimo pabaigoje gimė ir raštas su konkrečiais pasiūlymais-reikalavimais, ko Vyriausybė neturėtų daryti, kad krizės metu nepablogėtų žemdirbių padėtis.

“Skyriuje apsvarstėme susidariusią situaciją. Praėjusiais metais žemės ūkio augalininkystės produkcijos supirkimo kainos buvo gana aukštos, tačiau dukart ir daugiau pakilo trąšų, nuolat kilo degalų kainos. Tikėjomės gerų kainų ir šiemet, tačiau grūdų, pieno ir kitos žemės ūkio žaliavos kainos nukrito iki absurdiškumo – pavyzdžiui, už vieną toną avižų buvo mokama 150 Lt. Šių metų rudenį Lietuvos valdžiai palaiminus, iš trečiųjų šalių masiškai be muito buvo įvežami grūdai, o tai turėjo didelę įtaką kainoms nukristi, - kalbėjo Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas A.Stonkus. – Daugybė žemdirbių dalyvauja įvairiuose su ES parama susijusiuose projektuose, paimtos paskolos iš bankų. Nežinia, kaip jas reikės grąžinti, nes jeigu ūkininkai bus apmokestinti pelno mokesčiu, dalis projektų taps betiksliai”.

A.Stonkus įvardino ir daugiau blogybių: pavyzdžiui, Lietuvos Vyriausybė nepaiso įsipareigojimo nuolat didinti tiesioginių išmokų už deklaruojamas žemės ūkio naudmenas nacionalinės išmokos dalį – ES senbuvių šalių žemdirbiams už deklaruojamą 1 ha pasėlių yra mokama 1 tūkst. 300 - 1 tūkst. 500 Lt dydžio išmoka, o Lietuvoje ji nesiekia ir 400 Lt.

Kretingos rajono ūkininkai vieningai nutarė prašyti Seimo ir Vyriausybės: neapmokestinti pelno mokesčių žemės ūkio veiklą vykdančių subjektų; nepanaikinti tiesioginių išmokų nacionalinės dalies ir jos nemažinti; nepanaikinti beakcizinio dyzelino, skirto žemės ūkio veiklai, lengvatos.

Diskutuojant su Seimo nariu dėl rekomendacijos apsidrausti pasėlius, ūkininkams kilo dar viena mintis: prašyti Vyriausybės, kad 2009 m. ES skirti pinigai būtų išmokami tiesiogiai ūkininkams, o ne draudimo kompanijai, kuriai mūsų valstybė įsipareigoja atlyginti nuostolius visuotinės stichijos atveju. “Mus mausto, kur tik begali. Draustis lyg ir neprivalėtume – draustis tik rekomenduojama. Bet kai norime dalyvauti programose, projektas be draudimo tikrai kad “nepraeis”, - teigė ūkininkė Nijolė Pielikienė, kuriai pritarė ūkininkų visuma.

Ūkininkai piktinosi ne tik mūsų valstybės lojalumu vienai užsienio draudimo bendrovei, bet ir tuo, jog ūkininkui dirbti trukdo biurokratinė sistema.

“Lenkijoje projekto apimtis – 3 lapai, Lietuvoje gi – 98. Kas juos skaito? Jeigu Lenkijoje atsakymas dėl projekto ūkininką pasiekia per mėnesį, tai Lietuvoje projekto svarstymas užtrunka 8 mėnesius. Per tiek laiko ir traktoriaus vertė pasikeičia 10 proc. Nacionalinės mokėjimo agentūros telefonai – “įslaptinti”, kada panorėjęs neprisiskambinsi”, - kalbėjo ūkininkas Stasys Sandaras.

Kadangi nerimą ūkininkams kelia ir ketinimas panaikinti lengvatinį PVM šviežiai mėsai, jie manė esant tikslinga Vyriausybės prašyti arba palikti lengvatinį PVM, arba pritaikyti priemones, kad būtų apsaugota Lietuvoje pagaminta produkcija. Nes priešingu atveju, Lietuvą užplūstų mėsa iš Lenkijos, kur taikomas 3 proc. lengvatinis PVM.

Seimo narys V.Bacevičius Kretingos rajono ūkininkų reikalavimus pažadėjo perduoti Vyriausybės bei Seimo vadovams, būsimam žemės ūkio ministrui K.Starkevičiui, Kaimo reikalų komiteto pirmininkui Edmundui Pupiniui bei Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijai Seime.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas