Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ansamblio repertuare – vien senovinės meilės dainos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2008-09-12

Šią savaitę repeticijomis jau trečiąjį sezoną pradėjo Kretingos kultūros centro moterų retro ansamblis „Gija“. Senovines meilės dainas dainuojantis ansamblis per tą laiką jau spėjo tiek išpopuliarėti, kad koncertuoti yra kviečiamas ir į kitų Lietuvos miestų šventes, jubiliejus.

Kai „Gijos“ moterys užtraukia senovinius meilės romansus, vyresnės kartos žmonės, pavargę nuo aplinkoje įsigalėjusio popso, iš nostalgijos nubraukia ne vieną ašarą. Šios dainos atsklinda iš jų jaunystės laikų ir aistringų jausmų verpetų.

„Mes dainuojame tik labai savitas ir mažai kam girdėtas dainas. Atveriame savo močiučių dainų skrynias ir pradedame kapstytis po jų lobyną. Žmonės mums ploja, nepaleidžia iš scenos. Sako – jūsų dainos griebia už širdies“, - kalbėjo ansamblio „krikštamotė“, Kretingos kultūros centro direktorė Konstancija Macienė.

K.Macienė sakė įgyvendinusi jau seniai puoselėtą svajonę - suburti ansamblį, kurio repertuare dominuotų senovinės meilės dainos. Tačiau ledas pajudėjo, kai ji išgirdo kompaktinės plokštelės „Juodoji rožė“ retro stiliaus dainas. „Prišnekinau, kad ansambliui imtųsi vadovauti chorvedė Kristina Rimienė iš Klaipėdos. Pradėjau ieškoti dainininkių: moterys šią žinią sutiko entuziastingai. Branduolys jau nusistovėjo – esame dešimt dainininkių. Kone visos yra dainavusios kituose choruose arba ansambliuose“, - tvirtino K.Macienė.

Ansamblio siela moterys vadina Reginą Naureckienę. Ji – itin didelė senoviškų dainų žinovė. Gydytoja Valentina Norvilienė yra seniūnė, besirūpinanti ir dainininkių sveikata, ir jų švenčių – gimtadienių, vardadienių - organizavimu.

Labai išraiškinga, savo vaidyba – mimika, gestais – nepakartojama ir ansambliečių scenos artiste vadinama išsiskiria ilgametė „Gintaro“ choro dainininkė Genutė Perkumienė. Ji kartu su ansamblietėmis Adele Gaidjurgiene bei Jūrate Lencevičiene dar suspėja dalyvauti ir Kretingos bažnyčios Sumos bei Kultūros centro tremtinių chorų veikloje. Į ansamblį įsijungė ir Rūta Jurgutienė, Tremtinių choro vadovė, bei Danutė Blagnienė, Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Ansamblio vedančioji ir skaitovė – Kultūros centro renginių organizatorė Birutė Laučienė. Ansambliui talkina ir jaunosios Kretingos meno mokyklos muzikantės: smuiku griežia Inga Vaitkutė, o violončelę virkdo Jolanta Jonkutė. Ansamblio programą klasikiniais šokiais praturtina Alfonso Mačėno vadovaujama šokėjų pora Sigutė Mačėnaitė ir Marius Bružas.

„Būna: į repeticijas atsinešu savo natas, bet moterys jas „išbrokija“. Jos pačios ieško, prisimena, kaip dainavo jų senelės. Nėra nei tų senoviškų dainų natų, nei knygų. Moterys stoja prie pianino: jos man dainuoja, aš surašau natas. Paskui jau visos pradedame repetuoti“, - apie dainininkių norą atgaivinti kiek įmanoma daugiau senųjų dainų pasakojo K.Rimienė.

Ansamblis kasmet atnaujina savo repertuarą. Tačiau yra dainų, kurios išlieka, nes yra itin mėgiamos klausytojų. Moterys paįvairina tik jų atlikimo būdus: jas dainuoja kvartetu, duetu arba solo.

Anot vadovės, ansamblietės visuomet - nuotaikingos, jos nuolat pokštauja ir šmaikštauja. „Jei kuriai suskauda, gydytoja Valentina Norvilienė tuoj pasirausia po lagaminėlį ir traukia ampulę. Net jaunosios muzikantės pritapo prie kolektyvo: gaudo kiekvieną močiučių žodį, mokosi iš jų gyvenimo džiaugsmo ir patirties“, - sakė K.Rimienė.

Moterys jau įsigijo ir dvejus koncertinius senovinio stiliaus rūbus.

„Kai tik susibūrė ansamblis, atrodėme kaip kokios povės: kuri kokią skrybėlę namie radome, dar kokią plunksną ar blizgutį įsisegėme, - prisiminė K.Macienė. – Po vieno renginio meras V.Kubilius mus pavadino braškėmis, nes dominavo raudona rūbų spalva. Dažnai mus pašiepdavo: o, braškės pareina. Tuomet nusprendėme ieškoti būdų apsirengti skoningai“.

Sukurti sceninių rūbų eskizus moterys patikėjo R.Jurgutienės sūnui Tomui Jurgučiui, kuris yra ir garsių Lietuvos muzikos grupių dizaineris. Rajono Savivaldybė abejiems kostiumams skyrė po 3 tūkst. Lt. Batelius moterys įsigijo pačios.

K.Macienė pasidžiaugė, jog moterų atliekamomis retro stiliaus dainomis susižavėjo vyrai ir pasekė jų pėdomis. Pernai susibūrė ir vyrų retro ansamblis. Jame dainuoja rajono kultūros darbuotojai. Vyrų ansamblis kol kas dar neturi pavadinimo. Tačiau vyrai jau nuotaikingai traukia septintojo dešimtmečio lietuviškos estrados bei ansamblio vadovo Aloyzo Žilio sukurtas dainas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas