Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Žemės mokesčio lengvatos dėl praėjusią vasarą sausros pražudyto derliaus tikėtis gali ne visi Kretingos rajono ūkininkai, o tik tie, kurie pateikė informaciją apie sausros padarytą žalą – jų yra 55 iš 1,5 tūkst. įregistravusiųjų savąjį ūkį.

Dėl stichinės sausros praėjusį birželį Kretingos rajone buvo paskelbta ekstremali situacija. Kretingos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos Ženetos Seniūnienės teigimu, sausra labiausiai nualino vasarinių grūdinių kultūrų laukus, išdegė ir pievų žolė, tačiau rugsėjį palijus atolą ūkininkai pjovė ir kelis kartus.

Žemės ūkio skyriaus vedėjos pavaduotoja Diana Šeirienė sakė, kad svarstoma kompensuoti 50 proc. mokesčio sumos. Savivaldybės tarybos Ūkio, kaimo ir aplinkosaugos komitete buvo siūlymų leisti visiems rajono ūkininkams, ne vien per sausrą užsiregistravusiems, teikti prašymus lengvatai gauti. Tam pritarė komiteto pirmininkas Vytautas Ročys. „Žemės ūkio skyrius turėtų informuoti ūkininkus apie tokią galimybę“, – sakė jis. Tarybos narė Violeta Turauskaitė pasiūlė, kad tam pritartų Savivaldybės taryba. „Turime leisti, kad kreiptis galėtų visi ūkininkai, ne tik į sąrašą įrašyti vasarą“, – tarė ji. Tarybos narys Tomas Abelkis buvo įsitikinęs, kad apie galimybę siekti mokesčio lengvatos ūkininkai vasarą buvo gana plačiai informuoti, rajoninėje spaudoje taip pat. „Tie, kurie nuo sausros nukentėjo ir norėjo kompensacijos už patirtus nuostolius, prašymus pateikė. Teikiant dabar kas beįvertins, ar nuostoliai buvo dėl išdžiūvusių laukų, ar dėl brangiai pirktų trąšų, kitų su sausra nesusijusių priežasčių“, – kalbėjo politikas. Meras Antanas Kalnius jam pritarė patikinęs, kad ūkininkams reikalinga informacija paskelbta buvo, žemės ūkio specialistai dirbo įtemptai, važiavo į ūkius, fiksavo situaciją. „Dėl ūkininkams sausros padarytų nuostolių atlyginimo Savivaldybė raštu kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją. Atsakymas buvo – pinigų iš valstybės tam nulis“, – teigė meras.

Svarstant Seime buvo pripažinta, kad nėra būdų, kaip įvertinti tos žalos mastą, kad ji nustatoma „iš akies“ – pagal pateiktas laukų nuotraukas, nuomonę.

Žemės ir žemės nuomos mokesčiai patenka tiesiai į Savivaldybės biudžetą. Suskaičiuotas 2022 metų žemės ūkio paskirties žemės mokestis siekė 336,7 tūkst. eurų, atmetus lengvatas – 314,9 tūkst. eurų. Savivaldybės taryba yra patvirtinusi lengvatas asmenims, kuriems nustatytas 0,40 proc. darbingumo lygis, pensinio amžiaus žemės turėtojams, nepilnamečiams, kai šeimoje nėra darbingų šeimos narių. Mokesčio lengvatos taikymo iki 6 arų žemės sklypams Kretingos ir Salantų miestuose, kaimo vietovėje – iki 1 hektaro. Kiek Savivaldybės biudžetą patuštintų dar viena mokesčio lengvata, Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjo Gvido Jonausko teigimu, tebeskaičiuojama. Ž. Seniūnienė paaiškino, kad užsiregistravusieji 55 ūkininkai lengvatai gauti turi pateikti nustatytus dokumentus. „Manau, kad bus tokių, kurių patirta žala menka, ir jie nesivargins tvarkyti dokumentus“, – sakė ji.

Tarybos Finansų ir inovacijų komiteto pirmininkas Laimonas Žemaitis, svarstant žemės mokesčio lengvatos nuo sausros nukentėjusiems rajono ūkininkams klausimą komiteto posėdyje akcentavo, kad ne vien ūkininkai šią vasarą nuo sausros „nudegė“. „Aš irgi nukentėjau – išdžiūvo šulinys, ir turėjome pirkti vandenį. Jei būtų mechanizmas, kai ūkininkai apturi laimę – būna geri metai ir geras derlius – į biudžetą daugiau mokėtų“, – mintijo politikas.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas