Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

„Žalią bruknelę“ skyrė Simonui Daukantui

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas
  • 2023-10-31

Renginį pradėjo Kretingos Simono Daukanto progimnazijos moksleivių folkloro grupė „Blezdingelė“.

Jei kalba bus gyva, tai gyvens ir tauta – tokią Lietuvos ateitį kadaise matė istorikas, rašytojas, švietėjas Simonas Daukantas, anuomet gimtąją kalbą prilyginęs belapėje tautos girioje tebežaliuojančiai bruknelei. Kaip sakė Kretingos Simono Daukanto progimnazijos direktorės pavaduotoja Živilė Sabaliauskaitė, neatsitiktinai ir savo suorganizuotam respublikiniam renginiui mokykla pasirinko simbolinį pavadinimą „Žalia bruknelė – Simonui Daukantui.“

Plazdėjo lietuviški ir žemaitiški žodžiai

Nuotaikingai svečiams prisistatė šventės organizatorės – Kretingos Simono Daukanto progimnazijos – šiuolaikinio šokio būrelis, vadovaujamas mokytojos Emos Marijos Maslauskaitės, taip pat mokinių folkloro grupė „Blezdingelė“, Simono Daukanto kūrybą paskaitę penktokas Jonas Bendikas ir aštuntokas Faustas Urbonas.

Sveikindama į miesto Motiejaus Valančiaus viešąją biblioteką susirinkusius dalyvius ir svečius, progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė teigė pati čia, kur iš moksleivių lūpų liejasi lietuviški ir sodria žemaičių kalba išsakyti Simono Daukanto žodžiai, atvykusi kaip į pasimatymą su šia neeiline asmenybe. Pradėjusi nuo poetės Aldonos Puišytės dedikacijos Simonui Daukantui, direktorė vylėsi, kad ir moksleivių skaitomi tekstai, specialiai tai progai nupiešti ir salėje eksponuojami piešiniai daugeliui pašnabždės, kaip būti laisviems, nepamiršti savo kalbos, neprarasti garbės ir nesitaikstyti. Konferencijos dalyviams S. Jonaitienė linkėjo, kad į ugdymo įstaigas, iš kurių atvyko, – į Vilniaus ir Akmenės rajono Papilės gimnazijas, taip pat į Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinę, Pranciškonų, Vydmantų gimnazijas, lopšelį-darželį „Pasaka“ – jie parsivežtų kuo gražiausias emocijas.

Kretingos meno mokykloje moksleiviai nusilipdė po švilpynę.

„Priš 230 metu pasaulie gėmė žmuogus, katras kalbiejė sava kalba, katram ta pati paprasčiausi eglė bova kažkuoks stebūklos. Ėr tas žmuogus bova Simuons Daukants. Tieva anū muokė: vakuteli, nikumet neožmėršk sava nomū ėr sava gimtuosės šnekuos“, – prieš prasidedant literatūrinei programai, žodį tarė renginio vedėja Simono Daukanto progimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Sigita Dirmeitienė. Ji teigė pastebėjusi, kad vis dėlto dar daugelis šiandien nedrįstam arba nenorim viešai kalbėti savo tėvų kalba, nors ir esam tikrų tikriausi žemaičiai. Mokytoja pagyrė, anot jos, mažuosius daukantukus, nesvarbu, iš kur atvykusius – iš Žemaitijos ar iš Lietuvos, sakė, svarbiausia, kad jie susirinko ir kad čia, šioje erdvėje, suplazdėjo Daukanto žodžiai ir apie Daukantą – asmenybę, kuri ne tik ragino puoselėti gimtąją kalbą, bet rinko ir užrašė tautosaką, pasakas, patarles, priežodžius, akcentuodamas lietuvių kalbos grynumą, taisyklingumą.

Renginys – tradicinis, bet šis – ypatingas

S. Dirmeitienė pasidžiaugė bendryste su Kretingos „Pasakos“ lopšeliu-darželiu nuo tada, kai progimnazija ėmėsi iniciatyvos organizuoti „Daukanto skaitymus“. Ir šiame renginyje darželio direktorė Judita Leščiauskienė žemaitiškai perskaitė Simono Daukanto užrašytą pasaką „Skruzdėlė ir balandis“.

Piešiniai, labiausiai atskleidžiantys Simono Daukanto asmenybę, buvo eksponuojami.

„Istoriją žemaitišką“ įtaigiai perteikė vilniečiai – vienuoliktokai Radvilė Survilaitė ir Benediktas Iršėnas bei jų mokytojas Audrius Gabnys, „Tabokos atsiradimą Lietuvoje“ – šeštokai Jokūbas Šiurkus, Benas Stankus, Vilmantas Liaukšas, Luka Bronušaitė, Emilija Gabalytė, Kamilė Končiūtė ir Vaida Molytė iš Papilės, ištrauką iš Justino Marcinkevičiaus poemos „Pažinimo medis“ – Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos ketvirtokė Virginija Matuizaitė, Vinco Giedros eilėraštį „Simonas Daukantas“ – Matas Rupšlaukis, pasaką „Troba“ – Pranciškonų gimnazijos šeštokas Arijus Slušnys. Šios gimnazijos mokiniai Agota Kumpytė, Vitas Kietelis, Erikas Navickas ir Aleksandras Slušnys atliko kompoziciją pagal Romualdo Granausko esė „Dvylika juodvarnių, apie Daukantą lakstančių“, S. Daukanto pasaką „Kitą kartą“ perskaitė Vydmantų gimnazijos moksleivė Lijana Ramonaitė.

Pasak progimnazijos vadovių S. Jonaitienės ir Ž. Sabaliauskaitės, renginiai, skirti Simonui Daukantui, – tradiciniai, organizuojami kasmet, tačiau šis – ypatingas, skirtas šios asmenybės 230-osioms gimimo metinėms, todėl ir akcentų daugiau. Naujovė – į Simono Daukanto progimnaziją atsiųsti piešiniai, kuriuose įvairių Lietuvos ugdymo įstaigų vaikai atspindėjo Simono Daukanto biografijos faktus, keliones, veiklą, iliustravo jo užrašytas mįsles, pasakas, o Kretingos meno mokykloje buvo surengtos kūrybinės keramikos dirbtuvės „Nusilipdyk tautinę švilpynę“. Kaip senais laikais buvo gaminamos švilpynės, moksleiviams papasakojo ir pademonstravo mokytoja Lina Nikartienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas