Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kvietė pažinti gyvąjį Viliaus Orvido paveldą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2023-09-12
Orvidų sodyboje akmenį kalę ir jame simbolius fiksavę kūrėjai: (iš kairės) Vytautas Čepulis, Jonas Virbauskas ir Mindaugas Jankauskas.

Rugsėjį visoje šalyje vykstant Europos paveldo dienoms, kurių tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“, Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyrius jas nusprendė surengti Orvidų sodyboje Gargždelės kaime. Praėjusį savaitgalį besidomintieji Viliaus Orvido kūryba, jos tęstinumu ir buvo pakviesti į Orvidų sodyboje surengtą spalvingą renginį.

Kūrybinio palikimo tąsa

Pasak renginį organizavusios Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus paminklotvarkininkės Medos Skersienės, šiemet Europos paveldo dienos visoje Lietuvoje kvietė pažinti paveldo kūrėjus ir meistriškumo laboratoriją, veikiančią kultūros paveldo objektų kūrimo ir išsaugojimo procese, nes visus kultūros paveldo objektus kūrė ir tebekuria žmonės.

„Mes savo krašte turime unikalią žmogaus minties, jo rankų ir gamtos prieš dešimtmečius kurtą sodybą, kuri ligi šiol įdomi savo istorija, nedylančiais kūrėjo pėdsakais, savitais epochų ženklais. Būtent Gargždelės kaimo vienkiemyje skleidėsi skulptoriaus pranciškono Viliaus Orvido gyvenimas ir kūryba. Kūrėjas gyveno, kūrė ir atsiskleidė XX amžiaus antroje pusėje. Tačiau iki pat šių dienų jo kūrybinis palikimas tebėra gyvas, o jame išreikšta pasaulėžiūra kuria dvasinį ryšį ir santykį su kiekvienu apsilankiusiu jo gimtojoje sodyboje. Todėl ir buvo nuspręsta gyvojo paveldo meistriškumo laboratoriją surengti būtent Viliaus Orvido gimtinėje“, – akcentavo paminklotvarkininkė.

Fotomenininkas Gediminas Juška pristatė fotografijos kūrėjo iš JAV Jerry Holsopple parodą „Akmeninės vizijos“ ir per medijas susisiekė su jos autoriumi.

Nuo vietos akmentašių – iki JAV fotomenininko

Renginyje, į kurį susirinko būrys akmentašių, Viliaus bendražygių, bendraminčių ir besidominčiųjų jo kūryba, pirmiausiai buvo pristatytas akmenkalystės amatas: skulptoriai Mindaugas Jankauskas, Vytautas Čepulis, Jonas Virbauskas, Gediminas ir Rasa Staškauskai, Vytautas Litvinas iš aplinkinių Kretingos, Skuodo, Klaipėdos rajonų aikštelėje kalė akmenis, juose palikdami savus ženklus ir simbolius. Į akmenį atsitrenkiančių kaltų garsai aidėjo savitos folkloro muzikos fone: multiinstrumentalistas Alvydas Vozgirdas įvairiais muzikos instrumentais, tarp jų – ir dūdmaišiu, kūrė muzikinį performansą.

Po akmentašių meninių dirbtuvių buvo pristatyta JAV gyvenančio fotomenininko Jerry Holsopple paroda „Akmeninės vizijos“, kurios iniciatorius – fotomenininkas Gediminas Juška. Tuo pat metu pasitelkus multimedijas buvo nutiestas tiesioginis tiltas su nuotraukų, kuriose užfiksuoti V. Orvido kurtos sodybos momentai, autoriumi J. Holsopple.

„Profesorius J. Holsopple gerai žino Orvidų sodybą, nes mėgdavo joje lankytis. Jis apie du dešimtmečius dirbo LCC universitete Klaipėdoje, man pačiai teko su juos susitikti ir bendrauti. Savo nuotraukose jis perteikė Viliaus giluminį ryšį su gamta, tikėjimu, juntamą postsovietinių traumų palikimą“, – kalbėjo M. Skersienė, patikindama, kad parodą „Akmeninės vizijos“ – iš viso 15 fotografijų – ketinama pargabenti ir eksponuoti rajono Kretingos kultūros centre.

Savo kūrybos pėdsaką paliko ir Kretingos krašto skulptorius Gediminas Staškauskas.

Neprilygstamas kūrėjas-autsaideris

Pranešimą „Autsaiderių menas. Viliaus Orvido skulptūrų parkas kaip lietuviškas autsaiderių meno atvejis“ renginyje perskaitė grafikė „Vilkamirgės“ galerijos kuratorė Oksana Judakova.

Per savo patirtį ir pažintis menininkė kalbėjo apie kūrėjus-autsaiderius, kurie, neturėdami akademinio išsilavinimo, kuria labai savitą meną, kuris suranda savą auditoriją. Meną, kuris peržengia savojo laikmečio ribas. Jų kūryba – savita savo išraiškomis, laisva, tačiau nenueinanti į liaudies meną, o patys kūrėjai dažniausiai uždaro būdo ir visuomenės nesuprasti. Prie tokių kūrėjų priskiriamas ir V. Orvidas. Po šio pranešimo vyko karštos dalyvių diskusijos šia tema. Renginį užbaigė performanso, surengto Orvidų sodyboje 2021-aisiais ir pagal jį sukurto filmo „Akmuo“, pristatymas. Filmo režisierė – Inga Stankaitytė.

Gamta pasiima, žmonės gaivina

„Asmeninė pažintis su Inga Stankaityte buvo paspirtis ir šiemet surengti paveldo dienų tąsą unikalioje Orvidų sodyboje, kad joje skambėtų gyvas akmens kalimas, o jo aidas atlieptų Viliaus dvasią, – tvirtino M. Skersienė, neslėpdama, kad pastarasis renginys pranoko jos lūkesčius. – Supratau, kad apie Vilių Orvidą žinau per mažai, Inga stipriai mane įvedė į jo pasaulį. Sužinojau, kad Viliaus palikimas gyvas ne tik Kretingoje, Lietuvoje, bet ir pasaulyje – būta siūlymų Orvidų sodybą paskelbti UNESCO paveldo vertybe. Pajutau, kad ta vieta labai paveiki energetiškai, kad ten yra daugiau negu religijos ir meno sąveika, o vedimas kažkur į gelmę.“

M. Skersienės žodžiais, nors gamta natūraliai palaipsniui pasiima šią sodybą, tačiau, jos manymu, tai gal nė neprieštarautų Viliaus valiai ir jo pasaulėžiūrai, kad viskas yra laikina, trapu. Antra vertus, istorija jo sodyboje gyva, o kūrėjo palikimas tęsiamas, tik kitokia formomis – performansais, konferencijomis, plenerais.

---

Europos paveldo dienos – tai kultūros paveldo pažinimo, populiarinimo, jo verčių atvėrimo visuomenei iniciatyva. Europos paveldo dienos – tai bendra Europos Tarybos ir Europos Komisijos programa, kurioje dalyvauja 48 šalys. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos yra Europos paveldo dienų nacionalinis koordinatorius Lietuvoje.

Europos paveldo dienų Kretingoje programoje dar buvo surengta edukacinė ekskursija po Andulių piliakalnį „Kuršiškojo Kretingos lopšio paslaptys“. Ekskursiją vedė kraštotyrininkas kuršių rekonstruktorius Denisas Nikitenka.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas