Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į Kretingos rajono neprižiūrimų, apleistų, ne pagal paskirtį naudojamų patalpų ir statinių, kuriems yra taikomas padidintas 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, 2022 m. sąrašą buvo patekę 23 objektai, tačiau sąrašą apsvarsčiusi Savivaldybės taryba iš jo 3-is išbraukė.

Padidintu mokesčiu siekiama neprižiūrimo ir dažnai aplinkai pavojingo turto savininkus priversti šį turtą sutvarkyti. Apleistų statinių būklę vertina, jų sąrašą sudaro komisija, kuriai šįkart vadovavo Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė. Komisijos parengtą sąrašą Savivaldybės tarybai pristatė komisijos narė, Savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vyr. specialistė Janina Gedvilienė. Tarybos patvirtintas sąrašas siunčiamas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) nustatytiems mokesčiams surinkti. Svarstant komisijos parengtą sąrašą, pasipylė politikų siūlymai išbraukti iš jo dalį objektų.

Taryba patenkino kolegos Algimanto Šoblinsko prašymą ir iš sąrašo išbraukė apleistą buvusio sandėlio pastatą Padvariuose, Darbėnų pl. 5E, Kretingos seniūnijoje. „Žmogui – 86-eri, nei fiziškai, nei finansiškai nėra pajėgus tą pastatą sutvarkyti, du vaikai užsienyje, vienas Lietuvoje turi daugiavaikę šeimą“, – savo prašymą argumentavo A. Šoblinskas. Padidinto mokesčio dėl neprižiūrimo pastato savininkas nemokėjo ir už 2021 metus, tuomet lengvatą jam buvo suteikusi komisija, į kurią kreipėsi pats.

Savivaldybės tarybos narys, Vydmantų kaimo bendruomenės centro „Vydmantai“ pirmininkas Simas Končius piktinosi, kodėl komisija neatsižvelgė į Vydmantų seniūnijos seniūno Rimvydo Šakinio prašymą iš 2022 m. sąrašo išbraukti buvusį suvenyrų gamybos pastatą Ateities g. 6 Vydmantuose. „Pastatas prižiūrimas pagal galimybes, pavojaus aplinkai nekelia“, – tvirtino jisai.

Tarybai sutarus sąraše neliko ir apleisto pastato-pirties Pievų g. 1A Kretingoje. Vaida Jakumienė kolegas įtikino, kad tai esanti nebaigta statyba, statinys nėra įregistruotas nekilnojamojo turto registre. „Nebaigtas statyti pastatas nėra mokesčių objektas. Teritorija aplink jį prižiūrima, aptverta“, – tvirtino V. Jakumienė. Buvo ir nepritariančių tokiam sąrašo taryboje trumpinimui, kuris verčia abejoti komisijos atliktu darbu. „Čia yra tarybos narių atskiri pasiūlymai, bet mes turime tvarką, pagal kurią šitas sąrašas sudarytas ir turėtume būti teisingi visų esančių sąraše atžvilgiu“, – buvo įsitikinęs tarybos narys Juozas Mažeika, teigęs, kad siūlymai išbraukti iš sąrašo turi būti pagrįsti konkrečiais teisiniais argumentais. Skubotam sąrašo taisymui tarybos posėdyje nepritarė Tomas Abelkis, pasiūlęs sąrašo tvirtinimą atidėti gruodžio tarybos posėdžiui.

Buvo ir daugiau manančių, kad sąraše įrašytus apleistus statinius komisija turėtų atidžiau įvertinti, tačiau paaiškėjus, kad sąrašą už 2022 m. VMI reikia pateikti iki š. m. gruodžio 15 d., buvo nuspręsta jį patvirtinti neatidėliojant, suteikus tris minėtas lengvatas. Meras Antanas Kalnius priekaištavo komisijai dėl Savivaldybės tarybai per vėlai pateikto sąrašo, kurį, anot jo, svarstyti taryboje reikėjo mėnesiu anksčiau.

„Komisija dirbo ne vieną mėnesį, kol sąrašą sudarė, ir nerasime teisinių priežasčių, dėl kurių reikėtų vieną ar kitą objektą išbraukti iš sąrašo. Pripažįstu, kad aspekto, jog nebaigtas statyti ir į nekilnojamojo turto registrą neįtrauktas statinys nėra mokesčio objektas, komisija neįvertino“, – komisijos darbą apibendrino jos pirmininkė V. Turauskaitė. Tuo, kad šis darbas yra nelengvas, neabejojo ir tarybos nariai, pripažinę, kad sunku net surasti kai kurių neprižiūrimų pastatų savininkus, ypač už pajus išdalintų kolūkių, tarybinių ūkių fermų, mechaninių dirbtuvių, sandėlių, kitų buvusių gamybinių pastatų. Pripažinti tuos pastatus bešeimininkiais taip pat nėra paprasta, kadangi tą procesą pradėti turi pats savininkas ar savininkų grupės. Štai Mokyklos g. 53 Rūdaičiuose, prie kelio į Žibininkus, stūksančių buvusios kolūkio karvidės griuvėsių šeimininkas yra ne Lietuvos pilietis, kuris nepasiekiamas, be to, pastatas išnuomotas įmonei, kuri bankrutavo. „Ką daryti?“ – politikų klausė J. Gedvilienė. Kretingos seniūnijos seniūnė Sigita Riepšaitė pasiguodė, kad seniūnija jau 10 metų vargsta, kad pripažintų Sodžiaus g. 23A Kretingsodyje apleistą pastatą bešeimininkiu. Tarybos narys Steponas Baltuonis siūlė pasidomėti, kaip kitos šalies savivaldybės sprendžia šią problemą. „Kaunas turi patirtį tvarkant apleistus pastatus. Savivaldybės taryba, administracija turėtų parengti naują tvarką dėl tokių neprižiūrimų pastatų priežiūros, neužkrauti seniūnams bausti tų statinių savininkus, kartais gal ir kaimynus“, – kalbėjo politikas.

Į 2022 m. apleistų statinių sąrašą įrašytas ir buvusio viešbučio „Mėguva“ Kretingoje pastatas. Pastato savininkai padidinto tarifo mokesčiu apmokestinami nebe pirmus metus. Bandė dėl šios bausmės ir bylinėtis, Savivaldybė bylą laimėjo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas