Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Svarstė, kaip mažinti nepilnamečių nusikalstamumą

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2008-04-08

Galimybė nusipirkti cigarečių ir alkoholio bei buvimas viešoje vietoje tamsiu paros metu – šios opiausios problemos buvo iškeltos per rajono Savivaldybėje surengtą posėdį, kuriame aptartas nepilnamečių nusikalstamumas, jo prevencija.

Kretingos rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojas Arturas Lingaitis apžvelgė kriminogeninę mūsų rajono padėtį. Kadangi nemažai teisės pažeidimų nepilnamečiai padaro arba patys nukenčia tamsiu paros metu, jis siūlė reglamentuoti nepilnamečių buvimą viešose vietose tamsiu paros metu, kaip tai yra seniai daroma Panevėžyje, Alytuje, Palangoje.

A.Lingaitis atkreipė dėmesį į tai, kad policija sulaukia daug nusiskundimų dėl interneto kavinių veiklos. Vaikai jose gali išbūti visą parą, naršyti ir po tuos puslapius, kurių turinys susijęs su smurtu ar pornografija. Dėl to jie praleidžia pamokas, naktimis negrįžta namo, prasiskolina, siekdami prasimanyti pinigų, - nusikalsta.

Kretingos rajono policijos komisariato Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės specialistė Lijana Galdikienė išvardino: pernai 21 nepilnametis padarė 21 nusikaltimą, tarp jų – 8 plėšimai, 6 vagystės, 2 nužudymai. Pernai nustatyti 6 atvejai, kai vaikai smurtą patyrė mokyklose ar jų prieigose. Per 2007 metus pareigūnai surašė 107 Administracinės teisės pažeidimų protokolus nepilnamečiams ir jų tėvams: 60 – už girto pasirodymą viešoje vietoje, 25 – už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams, 15 – už chuliganizmą, po 3 – už vagystes bei policijos pareigūno teisėto nurodymo nevykdymą, 1 – už nepilnamečio nugirdymą.

„Šeimų nedarnumas, nestabilumas arba visiškas nesirūpinimas savo vaikų auklėjimu – pagrindinės nepilnamečių nusikalstamumą skatinančios priemonės. Nors yra ir jaunų teisės pažeidėjų, kurie auga sėkmingomis vadinamose šeimose. Įtakos turi vaiko aplinka, draugai“, - teigė L.Galdikienė.

Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistė Aušra Margevičienė suskaičiavo mūsų rajono socialinės rizikos vaikus: 6 mergaitės ir 81 berniukas. Iš jų 10 yra teisti, 3 atlieka bausmę. Elgesio problemos nustatytos 34 nepilnamečiams: 20 jų vengia lankyti pamokas, 19 – linkę į chuliganizmą, 14 girtauja, 8 bėga iš namų. Nemaža dalis - 27 vaikai – niekur nesimoko.

A.Margevičienė pasiūlė įsteigti Jaunimo mokyklą bei Dienos veiklos centrus Salantuose ir Darbėnuose.

Rajono Švietimo skyriaus vyr. specialistė Nijolė Žilienė teigė, kad visose rajono mokyklose sudarytos prevencinio darbo grupės bei krizių valdymo komandos. Anot N.Žilienės, didžiausia problema – mokyklose trūksta psichologų: šiuo metu dirba 9 socialiniai, 5 specialieji pedagogai bei 2 psichologai. Tai buvo viena iš mokinių, dalyvavusių apklausoje, iškeltų problemų.

Mokiniai išvardijo ir kitas bėdas mokykloje: diskriminacija, formalūs santykiai tarp mokinių ir mokytojų, konfliktai, neobjektyvus žinių vertinimas, tyčiojimasis. Patys mokiniai skundėsi ir bendraamžių rūkymu mokyklos teritorijoje, tuo, kad į pamokas ir diskotekas ateina neblaivių mokinių. Vaikų netenkina retai organizuojamos diskotekos, jose naudojama sena aparatūra bei į jas susirinkusio jaunimo drausmė.

Mokiniai pageidavo, kad popamokinės veiklos būreliai būtų įvairesni, įdomesni, o autobusų grafikas suderintas taip, kad ir kaimo vaikai turėtų galimybę lankyti būrelius.

Rajono Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Vanda Verbutienė atkreipė dėmesį į girtavimo problemas. Jos teigimu, pernai dėl apsinuodijimo alkoholiu buvo gydoma 10 vaikų, šiemet – vienas. Ji pasiūlė nustatyti minimaliausią atstumą nuo mokymosi įstaigų iki alkoholiu, cigaretėmis prekiaujančių įstaigų.

Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Diana Garjonienė pritarė, kad reikia tobulinti popamokinę veiklą, trūksta techninės pakraipos būrelių. Ji pasiūlė steigti jaunimo centrus, kurie labai populiarūs Europoje.

Rajono Kultūros centro direktorė Konstancija Macienė alkoholį ir cigaretes taip pat įvardino kaip didžiausias jaunimo problemas. Jai tenka kovoti su per pertraukas prie Kultūros centro parūkyti atbėgančiais nepilnamečiais. K.Macienė pasidžiaugė, kad girtavimą iš jaunimo diskotekos pavyko išgyvendinti – drausmės taisyklių yra griežtai laikomasi. „Bet būna, kai jaunimas, ką tik išgėręs alkoholio, įeina į vidų dar gražus, o išeina... Ne paslaptis, kad dalis jaunuolių ateina ne pasišokti, o iš anksto ginkluoti – suvesti sąskaitų“, - kalbėjo K.Macienė.

Posėdyje buvo nutarta kreiptis į rajono Savivaldybės tarybą, kad ši Seimui pasiūlytų riboti nepilnamečių buvimą viešose vietose tamsiu paros metu. Taip pat nuspręsta dėl viešosios tvarkos ir saugumo užtikrinimo, nepilnamečių nusikalstamumo mažinimo kreiptis į rajono visuomenę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas