Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ūkininkavimo patirties sėmėsi Vengrijoje

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Naujienos
  • 2008-04-01

Rajono Savivaldybės administracijos, rajono tarybos Kaimo reikalų komiteto pirmininko Povilo Turauskio, rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjos Ženetos Seniūnienės rūpesčiu grupė rajono ūkininkų, seniūnijų žemės ūkio specialistų viešėjo Vengrijoje, Kiskunhalas mieste bei regione, kur turėjo galimybę susipažinti su šios šalies – Europos Sąjungos narės – ūkininkavimo metodais, žemės ūkio pasiekimais bei patirtimi.

Rajono ūkininkų ir žemės ūkio specialistų vardu Kiskunhalas merą Laszlo Varnai (stovi) pasveikino Kretingos rajono vicemeras Juozas Mažeika.

Mūsiškių grupę priėmė ir Kiskunhalas (vengrai savo miesto pavadinimą taria Kiškunhalaš, kirčiuodami paskutinį skiemenį – aut. past.) meras Laszlo Varnai.

Jis Kiskunhalas pavadino tradicinių amatų, nėrinių ir žemės ūkio produkcijos perdirbimo miestu, kurio gyventojai tiek gerbia savo tradicijas, kad net ir miesto herbas yra atspindėtas pūko lengvumo nėrinyje. Kiskunhalas miesto nėrinių meistrių pagamintas nėrinys taip pat buvo įteiktas Popiežiui Jonui Pauliui II. Dar vienas tokio pat nėrinio egzempliorius yra saugomas Kiskunhalas miesto nėrinių muziejuje, kuriame šalia eksponatų nėrinių menas pateikiamas ypač vaizdžiai: muziejuje veikia nedidelės dirbtuvės, kuriose dirbančios moterys savo amatą demonstruoja miesto svečiams.

Kiskunhalas mieste veikia 5 pagrindinės, 3 vidurinės mokyklos, iš kurių vienoje veikia aukštojo mokslo įstaiga. Apie 30 tūkst. gyventojų, iš kurių 15 proc. yra romai, turinčiame mieste nedarbo lygis siekia 9 proc. Anot mero, darbo Kiskunhalas neranda tie, kurie neturi išsilavinimo ir kvalifikacijos. Ši yra pakankamai svarbu, nes Vengrijoje žmogus be išsilavinimo gauna 250 eurų ( 862,5 Lt) valstybės garantuotą minimalų atlygį, išsilavinęs – 400 eurų (1 tūkst. 380 Lt). Tokia valstybės politika skatina šalies piliečius mokytis, lavintis. Tai paaiškėjo ir apsilankius profesinėje mokykloje, kurioje rengiami ir žemės ūkio specialistai, ir paklausių profesijų atstovai: sekretoriai, informatikų asistentai. Pažangūs mokyklos studentai gauna stipendiją, kuriai lėšų mokykla “uždirba”, siųsdama studentus į bendroves atlikti praktikos.

Kiskunhalas miesto valdžia – 24 tarybos nariai. Naujų rinkimų miestas laukia 2010 metais.

Kiskunhalas meras pasidžiaugė tampriais ryšiais su daugelio šalių – Lenkijos, Rumunijos, Latvijos, Ukrainos, Serbijos, Lietuvos – miestais, ir bendradarbiavimas tarp šalių buvo įvertintas Europos Tarybos vėliava bei diplomu.

“Turime tikslą tapti Europos miestu. Tokį statusą Vengrijoje teturi dar vienas – Saged – miestas”, - teigė meras Laszlo Varnai, pasidžiaugęs, kad pirmuosius kontaktus su Kretinga užmezgė abiejų miestų moksleivija.

Kiskunhalas žmonės save kildina iš kunų tautos, kuri XIII a. pradžioje, bėgdama nuo mongolų-totorių jungo, atklydo iš dabartinio Kazachstano vietovių. Išvertus iš vengrų kalbos, “kiš” reiškia “mažas”, “kun” primena vietos žmonių kilmę, o “halaš” reiškia “žuvį”. Mat, kai dabartinių Kiskunhalas gyventojų protėviai atsikėlė į dabartines vietas, juos pasitiko pelkynai, kuriuose, matyt, buvo galima pagauti ir žuvų.

Dabar tokių pelkynų Kiskunhalas nebematyti: vengrų ūkininkų laukai – gražūs savo pasėliais, lygūs, numelioruoti.

Apie šį – tvarkingų ūkininkų, žydinčių abrikosų, akacijų medaus ir gero vyno - kraštą skaitykite kituose “Pajūrio naujienų” numeriuose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas