Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Per susitikimą Kretingos ligoninėje: (iš kairės) Romaldas Sakalauskas, Antanas Vinkus, Ilona Volskienė ir Aleksandras Šalavėjus.

Praėjusią savaitę jungtiniame posėdyje susitikę Kretingos rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų bei Finansų ir inovacijų komitetų nariai nepritarė rajono mero Antano Kalniaus pasiūlymui perskirstyti rajono biudžetą, kad būtų surasta lėšų Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriui išlaikyti, vadinasi, ir išsaugoti.

Visų pirma, jungtinis šių dviejų komitetų posėdis įvyko todėl, kad rajono Savivaldybė, taryba turėjo kuo skubiau pareikšti savo nuomonę Sveikatos apsaugos ministerijai dėl būsimo ligoninės restruktūrizavimo, išsakyti ir su pertvarka susijusius pageidavimus: tarkim, ministerijai buvo išsakytas noras statyti priestatą Skubios pagalbos-priėmimo skyriui, kuris, atitikdamas šiuolaikiškus reikalavimus, suteiktų gerokai daugiau paslaugų negu šiandien.

Tačiau šie pageidavimai ir norai yra neatsiejami nuo Kretingos ligoninės struktūros pertvarkos, kuri pirmiausia būtų susijusi su Akušerijos ginekologijos skyriaus likvidavimu: ligoninė, jos vyriausiojo gydytojo Romaldo Sakalausko teigimu, jau gavo pranešimą, kad Teritorinė ligonių kasa nebesudarys sutarties ir nebefinansuos gimdyvėms suteiktų paslaugų.

„Per 3 mėnesius – nuo sausio pradžios iki kovo pabaigos – gimė 50 vaikų, vadinasi, 40 dienų visa komanda, pradedant nuo neonatologų ir baigiant gydytojais akušeriais, slaugytojais, žinoma, ne dėl jų valios dirbo „tuščiai“, ir mes, ligoninė, tampame tarsi paramos davėjai, esame neteisingi kitų skyrių atžvilgiu. Klausimas: ar galime lengva ranka nurašyti 40–43 tūkst. Eur, kurie buvo išmokėti už tas dienas?“ – klausė ir svarstė R. Sakalauskas, kurio pastebėjimu, Akušerijos ginekologijos skyrius yra toks skyrius, kuris turi dirbti nuolat ir nepertraukiamai, tai yra paslauga gimdyvei turi būti suteikta bet kuriuo paros metu. Vadinasi, dieną naktį jame turi būti pasirengusi visa komanda.

Anot R. Sakalausko, šio skyriaus mokos fondas sudaro daugiau kaip 36 tūkst. Eur per mėnesį, neskaičiuojant komunalinių paslaugų, medikamentų, kitų su skyriaus veikla susijusių medžiagų. „Jeigu ir toliau išsaugome skyrių, ligoninei tai būtų per didelė našta, juolab kad labai norėtųsi pakelti atlyginimus slaugytojoms, norisi plėsti paslaugų spektrą, antro lygio paslaugoms teikti pasikviečiant gerus specialistus“, – R. Sakalauskas atkreipė dėmesį, kad demografinė situacija tikrai negerėja ne tik Kretingos rajone, bet ir visoje Lietuvoje, ir su tuo kovoti nereikėtų. Atvirkščiai, įvertinus finansinius nuostolius, kurie žlugdo visos gydymo įstaigos darbą, žiūrėti, kad galas sueitų su galu, kad kiekvienas euras būtų išleistas tikslingai, kad neatsirastų priešpriešos tarp skirtingų skyrių darbuotojų dėl nevienodo darbo krūvio.

Vyriausiajam ligoninės gydytojui pritarė tarybos narė Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto narė gydytoja Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė. Ji teigė, kad jos vadovaujamame centre stebima 20 proc. mažiau nėščiųjų, ta pati tendencija – ir kitose rajono gydymo įstaigose. Priežastys – dvejus metus trukusi pandemija, dabar jau – galimai ir Rusijos agresija prieš Ukrainą. „Mano požiūriu, 250 sveikų moterų, pasirengusių gimdyti kūdikius, tikrai lengviau nuvažiuoti gimdyti į kitą miestą. Kad ir kiek būtų apmaudu ar gaila atsisakyti to skyriaus, atiduokime pirmenybę tūkstančiams konsultacijų, kurios taip reikalingos ligotiems ir paliegusiems ir kurias galėtų suteikti Kretingos ligoninė, plėsdama, stiprindama ambulatorinį-konsultacinį gydymą“, – kalbėjo ilgametė gydytoja ir tarybos narė.

Įvertinus statistinius duomenis, iš praėjusiais metais 320 gimdančių moterų Kretingoje gimdė 251, likusios gimdė kitur. Kur, anot R. Sakalausko, visiškai nesvarbu, nes tai nėra didelis procentas: greičiausiai tos moterys į kitus miestus išvyko gimdyti dėl patologijų, galimų komplikacijų. Ir ši statistika buvo tarsi atsakymas į rajono mero Antano Kalniaus pastebėjimus, kad ligoninė turi visais būdais pritraukti kuo daugiau gimdyvių.

Meras A. Kalnius buvo įsitikinęs, kad, nagrinėjant sveikatos klausimus, kalbėti apie pinigų panaudojimą yra neetiška ir siūlė perskirstyti Kretingos rajono savivaldybės biudžetą, kad Kretingos ligoninei būtų skirta per 150 tūkst. Eur – mero skaičiavimu, tiek tereikėtų, jeigu gimdymo paslaugas ir toliau finansuotų Teritorinė ligonių kasa. Pinigų galima paieškoti ir kitų ligoninės skyrių sąskaita. „Čia kaip versle – viena veikla dengia kitą“, – kalbėjo rajono vadovas. Tačiau kolegė rajono tarybos narė Jolita Vaickienė atkreipė dėmesį, kad Kretingos ligoninei reikėtų ne per 150 tūkst. Eur, o gerokai daugiau – 288 tūkst. Eur, norint iki metų pabaigos sumokėti atlyginimus skyriaus personalui, nes, ką pastebėjo ir kiti kolegos, bet kokiu atveju, net ir esant gimdyvių, Teritorinė ligonių kasa šios paslaugos nebefinansuos. „Galvokime, iš ko atimsime, kad pridėtume ligoninei?“ – retoriškai klausė ji.

Meras taip pat priminė, kad Klaipėdos regiono 7 savivaldybių merai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su pasiūlymu Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrių išsaugoti kaip rezervinį pandemijos, karo, kitiems atvejams, kai uostamiestis dėl kokių nors priežasčių nebegalės priimti gimdyvių. „Juk nuo 2010 metų šis skyrius jau buvo dotuojamas, tai kodėl to nepratęsus“, – pasvarstė A. Kalnius, tačiau jis į kolegos Juozo Mažeikos, Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto primininko, klausimą, ar regiono merai pasirengę finansuoti rezervinį skyrių, atsakyti negalėjo.

Ligoninės vadovo R. Sakalausko pastebėjimu, dengti vieno skyriaus patiriamus kaštus kitų skyrių sąskaita nepavyks: „Mūsų ligoninė per maža – čia nėra, tarkim, 20 skyrių, ir ne tokia gydymo įstaiga, kad būtų galima perdalinti lėšas. Ligoninės metų biudžetas 6,5 mln. Eur, ir patikėkite, kiekvienas euras yra suskaičiuotas. Gerbkime ligonius, kuriems galime padėti, o ne šimtais tūkstančių keliaukime į minusą.“

J. Mažeika siūlė laikytis protingumo kriterijaus. „Ar išlaikome tą agoniją šiemet ir kitąmet vėl pradedame viską iš pradžių?“ – kalbėjo jis, akcentuodamas, kad galutinį sprendimą dėl Kretingos ligoninės restruktūrizacijos vis dėlto turės priimti rajono taryba, juolab kad į jungtinį posėdį susirinkę komitetai – 3 balsavus už ir 4 susilaikius – nepritarė rajono mero pasiūlymui perskirstyti biudžetą, kad būtų surasta lėšų Akušerijos ginekologijos skyriui išsaugoti. Su Kretingos rajono ligoninės vyriausiuoju gydytoju R. Sakalausku, jo pavaduotoju Aleksandru Šalavėjumi, buvusia vyriausiąja gydytoja Ilona Volskiene susitiko LR Seimo narys Antanas Vinkus – kartu jie aptarė, kokios vis dėlto būtų galimybės Kretingoje išsaugoti Akušerijos ginekologijos skyrių kaip rezervinį kelioms Vakarų Lietuvos regiono savivaldybėms.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas