Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Streikas suskaldė mokyklų bendruomenes

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2008-03-04
Kadangi streikuoja ne visi mokytojai, kai kurias pamokas mokiniai lankyti privalo. Tėvai baiminasi, kad vaikai, turėdami daug laisvo laiko, šlaistysis gatvėje, bus nesaugūs, neprižiūrimi.

Vakar penkių mokyklų mokytojai pradėjo neterminuotą streiką. Dėl jo labiausiai jaudinasi abiturientai – ar spės be mokytojų pagalbos pasirengti egzaminams, kurie prasidės po poros mėnesių.

Reaguodamas į mokytojų streiką, Lietuvos mokinių parlamentas rengia akciją – šiandien mokiniai, pritardami mokytojams, apie dešimt minučių trukdys eismui, vaikštinėdami per perėjas.

Vakar streikas prasidėjo maždaug 200 šalies mokyklų. Dar tiek pat jų ketina prisijungti artimiausiomis dienomis. Mūsų rajone streikuojančiose mokyklose streikuoja ne visi mokytojai.

Vydmantų vidurinėje mokykloje streikuoja 38 mokytojai, 1 – ne, Kartenos – 30 streikuoja, 3 - ne, Marijono Daujoto streikuoja - 50, ne - 14, Jurgio Pabrėžos gimnazijoje streikuoja 64, ne - 20, Salantų - streikuoja visi pedagogai.

Tikisi, kad streikas neužsitęs

Mokytojų streikas labiausiai jaudina abiturientus ir jų tėvus. Jai pritarė ir kita: mokiniai, rengdamiesi egzaminams ir taip patiria stresą, o dabar įtampą sustiprina ir nežinia kada pasibaigsiantis streikas.

Keletas Marijono Daujoto vidurinės mokyklos ir Jurgio Pabrėžos gimnazijos abiturientų teigė kol kas besijaučiantys gana ramiai: mokytojai jiems neoficialiai pažadėjo, kad streikas tęsis ne ilgiau dviejų savaičių, per jį vyks konsultacijos.

Mokytojai mokiniams davė užduočių, kurias jie atliks savarankiškai. Jei ko nesupras, galės ateiti į mokyklą pasiaiškinti. Tačiau savarankiškai mokytis, abiturientų nuomone, busią sunkiau.

Apmaudžiausia, tvirtino abiturientai, kai streikuoja A lygiu dėstantys mokytojai, o B lygiu - ne.

Jurgio Pabrėžos gimnazijos mokytoja Regina Garškienė nors ir pritaria streikuojančiųjų idėjoms, tačiau pati nestreikuoja. „Dėstau abiturientams –jų dienos suskaičiuotos. Kai abiturientams pasakiau, kad nestreikuosiu, jie labai apsidžiaugė. Savarankiškai pasimokytų vienas kitas mokinys. O streikas tęsis nežinia kiek laiko“, - sakė 46 metus mokytojaujanti matematikė.

Organizuoja akciją

Šiandien 15 val. prasideda Lietuvos mokinių parlamento organizuojama akcija, kurios vienas iš šūkių – „Nenorime būti valdžios ir mokytojų konflikto įkaitais“. Per akciją VIII-XII klasių mokiniai 4-10 min. pirmyn ir atgal vaikščios per nereguliuojamas pėsčiųjų perėjas, taip trikdydami eismą. Lietuvos mokinių parlamento narė Pranciškonų gimnazijos moksleivė Giedrė Malūkaitė neprognozavo, kiek mokinių dalyvaus akcijoje Kretingoje. Planuojama, kad Kretingoje mokiniai vaikščios per perėją miesto centre prie kavinės „Rūsys“, galbūt ir per perėjas prie didžiausių mokyklų.

„Mes palaikome mokytojus. Norime atkreipti visuomenės dėmesį, kad dėl mokytojų streiko labiausiai kenčiame mes, mokiniai, ypač didžiulį stresą tai sukelia abiturientams. Tikimės, kad žinodami akcijos tikslą, mus supras ir vairuotojai“, - sakė G.Malūkaitė.

Kadangi streikuoja ne visi mokytojai, į kai kurias pamokas mokiniai eiti privalės. Tėvams apie tai pranešta išdalinus informacinius lapelius.

„Per streiką už vaiką atsakome mes, tėvai. Bet jei vyks pirmoji pamoka, o kita pamoka – po kelių valandų, kur tą laiką vaikas slampinės? Paprasčiau tiems mokiniams, kurie gyvena netoli mokyklos, bet ką daryti gyvenantiems kaime? Tėvai išeina į darbus, kaip jie gali žinoti, ką veikia vaikas. Jų užimtumu turėtų pasirūpinti mokykla“, - nuomonę išsakė šeštoko tėvas.

Reikalauja dvigubai didesnių algų

Patys streikuojantys mokytojai teigė nebeturį kur trauktis, nes per ankstesnius streikus reikalavimas algas pakelti 50 proc. nebuvo įvykdytas.

„Kiek laiko streikas tęsis, priklauso ne nuo mūsų. Iš Vyriausybės per pusę metų nesulaukėm jokios reakcijos. Mes nenorime nei streiko, nei egzaminų boikoto, bet mus verčia šitai daryti Švietimo ir mokslo ministerijos arogancija ir melo lavina“, - sakė Kretingos pedagogų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Darius Petreikis.

Jis teigė, kad nors per streiką mokytojai į mokyklą eiti neprivalo, tačiau dauguma jų bus savo darbo vietose.

D.Petreikio nuomone, nestreikuojantiems mokytojams trūksta iniciatyvumo ir pilietiškumo.

„Apmaudu, kad dėl keleto žmonių negalėjo streikuoti Darbėnų vidurinė mokykla. Šis streikas - tikrai ne paskutinis. Streikuojame ne tiek dėl savęs, kiek dėl vaikų - tuoj neliks žmonių, kurie dirbtų mokytojais. Jau dabar yra mokyklų, kuriose trūksta 4-5 svarbiausių dalykų mokytojų“, - sakė D.Petreikis.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksas Bružas teigė, kad jokios derybos su Vyriausybe nevyksta.

„Tegu duoda tiek, kiek mums priklauso. Pagal Europoje ir daugelyje pasaulio šalių taikomą metodiką vidutinis mokytojo atlyginimas skaičiuojamas, Bendrąjį vidaus produktą, tenkantį vienam gyventojui, padauginus pusantro karto. Gaunama 41 tūkst. Lt per metus. Taigi vidutinis mėnesio atlyginimas - apie 3,5 tūkst. Lt, neatskaičius mokesčių. Mokytojui grynųjų pinigų liktų apie 2,5 tūkst. Lt. Tai - atlyginimas, kuris suskaičiuotas pagal mūsų šalies išsivystymo lygį. Šiuo metu vidutinis mokytojo atlyginimas yra 1,6 tūkst. Lt. Iš viso mokytojų algoms pakelti reikėtų apie 186 mln. Lt. Norėtume, kad algos būtų pakeltos jau šiemet“, - sakė A.Bružas.

Švietimo ir mokslo ministerija pranešė, kad pagal ilgalaikę pedagogų atlyginimų didinimo programą ne vėliau kaip nuo rugsėjo 1 d. esami pedagogų atlyginimai bus padidinti vidutiniškai 20 proc. Įgyvendinus šią programą, 2011 m. pedagogų atlyginimai turėtų padidėti ne mažiau kaip 100 proc. Vidutinis pedagogų atlyginimas, palyginus su 2008 m. sausio 1 d., būtų ne mažesnis negu 4 tūkst. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas